Tweety Elona Muska ovplyvňujú investičný svet

Písmo: A- | A+

Až neuveriteľný vplyv vizionára Elona Muska na ceny bitcoinu a ďalších kryptomien investorom zsáadne prekáža. Obviňujú ho až z cielenej manipulácie, čo Musk odmieta. Realita však skutočne pripomína cielené jednanie...

Vizionár Elon Musk sa rád pohráva s vplyvom na sociálnej sieti Twitter a jeho výroky s napätím sleduje celý svet. Cena bitcoinu kolíše na základe jeho výrokov a niektorí investori už prišli vďaka nim o signifikantné investície. Čo tým Musk sleduje a aké sú reakcie spoločnosti?

Elon Musk sa stal najvplyvnejším „influencerom“ digitálnej meny. V januári prudko stúpla jej cena o 20%, po tom ako si Musk pridal hashtag bitcoin do jeho BIO na Twitteri. Vo februári ceny opäť stúpali takmer o 16%, po tom, ako spoločnosť Tesla kúpila kryptomenu v hodnote 1,5 miliárd dolárov.

Elon Musk „kritizoval“ bitcoin na sociálnej sieti Twitter niekoľkokrát. Ohlásenie Tesly o tom, že nebude akceptovať platbu bitcoinom kvôli klimatickým obavám, spôsobilo pád hodnoty bitcoinu o viac ako 10%. Tesla pozastavila nákup vozidiel pomocou bitcoinu, pretože ťažba bitcoinu nepochybne znečistuje životné prostredie. Musk v máji tiež uviedol, že je znepokojený rýchlym nárastom využívania fosílnych palív na ťažbu bitcoinov a transakcií, najmä uhlia, ktoré produkuje najhoršie emisie zo všetkých palív. Práve toto sú dôvody zamietnutia platieb virtuálnej meny. Hodnota bitcoinu po tweete klesla, zatiaľ čo klesla aj hodnota akcií spoločnosti Tesla.

Názory uznávaného génia sú ako na kolotoči. V júni prichádza s návrhom opätovnej akceptácie bitcoinových transakcií pre Teslu. Podľa údajov spoločnosti Coindesk, bol pravdepodobne Muskov tweet dôvodom, že cena bitcoinu hodinu po vyhlásení stúpla vyššie, takmer o 10%. Na Twitteri sa vizionár vyjadril, že ak kryptoťažiari začnú využívať alternatívnu energiu, konkrétne 50%, Tesla obnoví povolenie bitcoinových transakcií.

A ako reagujú investori kryptomien? Podľa portálu CNN sú investori a analytici rozčúlení, že Muskove nemiestne poznámky spôsobujú nekontrolovateľné zmeny v cenách kryptomien. Dôležitou reakciou sa stáva vyjadrenie Magdy Wierzycka, CEO finančnej spoločnosti Sygnia. Táto anti-korupčná aktivistka podozrieva Muska z manipulácie trhových cien kryptomien. Génius toto podozrenie poprel.

Priložený graf zachytávava prudké zmeny ceny kryptomeny počas roku 2021.

ProfitLevel-Zarska-Elon Musk zasadne a casto ovplyvnuje cenu bitcoinu
ProfitLevel-Zarska-Elon Musk zasadne a casto ovplyvnuje cenu bitcoinu (zdroj: ProfitLevel-Zarska)
Skryť Zatvoriť reklamu