Vyrieši Nord Stream 2 krízu so zemným plynom?

Nord Stream 2 vyvoláva napätie, zároveň však ide o možné riešenie pre pokles cien plynu a vykurovanie cez zimu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Spoločnosť Gazprom nedávno oznámila dokončenie plynovodu Nord Stream 2. Názory na ruský projekt sa rozchádzajú. Mnohí sa obávajú energetickej závislosti od Ruska, geopolitické vzťahy sa začali vyhrocovať s dokončením plynovodu. Jedno je však isté, Európa potrebuje aktuálne plyn ako soľ a nadchádzajúca zima môže byť s nedostatkom tejto komodity zaťažujúcim obdobím pre mnohých.

Nord Stream 2 má dĺžku 1200 kilometrov, začína neďaleko zálivu Narva v okrese Kingisepp v ruskom Petrohradskom regióne. Tiahne sa cez Baltské more až do nemeckého Lubminu, pričom nejde cez Ukrajinu a ani Poľsko. Jediné, čo bráni spusteniu je schválenie regulačným orgánom, následne sa môže začať dodávka odhadovaných 55 miliárd kubických metrov zemného plynu ročne do Európy. Región trpí momentálne nedostatkom plynu a z ruskej strany prišiel návrh, ktorý by mohol vyriešiť stúpajúce ceny plynu okamžite.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výkonnosť Natural Gas Futures za posledných 5 rokov.
Výkonnosť Natural Gas Futures za posledných 5 rokov.  (zdroj: Zdroj: www.investing.com)

Ruský vicepremiér Alexander Novak vyzval nemecké orgány na urýchlené schválenie Nord Stream 2, ktoré inak bude trvať mesiace a predpokladaný termín môže prísť až na jar. Putin a „jeho krajina“ nie je práve najobľúbenejší partner pre obchodovanie, čo sa EU týka. V danom stave je východ však vo veľmi výhodnej vyjednávacej pozícii, ktorá sa tak skoro nezmení.

EÚ sa snaží diverzifikovať, avšak v prvom rade potrebuje spoľahlivé dodávky v primeranej cene

Faktom zostáva, že EÚ zúfalo potrebuje spoľahlivý, cenovo dostupný a udržateľný zdroj plynu. Plynovod Nord Stream 2 by mal byť spoľahlivým prepravcom komodity z najväčších svetových zásob v Rusku priamo do Európy. Napriek tomu, že vlády sa obávajú ruskej závislosti a určitej geopolitickej stratégie, tak Rusko sa prejavuje stále ako spoľahlivý partner. Vyhlásenia a aj dodržiavanie zmluvy podporujú ich cieľ zvýšenia bezpečnosti dodávok, podpory klimatických cieľov a posilnenia vnútorného trhu s energiou. Toto je však realita dnešných dní a nikto nevie s presnosťou odhadnúť, čo by sa mohlo stať v budúcnosti, pretože monopolné postavenie spoločností na trhu vždy vyvoláva zvýšenú kritiku a obavy.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre Európu predstavujú možnosť aj obnoviteľné energie a smerovanie k veterným alebo solárnym dodávkam. Ak by odklon od zemného plynu nastal príliš rýchlo, tak región môže by veľmi zraniteľný. Ďalším riešením, ktoré presadzujú aj jednotliví lídri a štáty, je v diverzifikácii dodávok plynu. Na jednej strane by sme nemali zatracovať ruské plynovody a na druhej strane je potrebné aby si EU zachovalo určitú nezávislosť od Kremľu. Momentálne EU čerpá plyn aj od krajín Nórska, Alžírska a z Kataru. Energetický trh by sa mohol rozšíriť o krajiny ako sú USA a Saudská Arábia. Nákup zemného plynu z iných krajín, by pomohol k stabilizácii a diverzifikoval by európsky trh s energiou, kedy by Rusko stratilo možnosť posilniť energetický monopol.

Lucia Žárska

Lucia Žárska

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  21x

Podieľala som sa na založení webu Mafinn, na ktorom som sa po obsahovej stránke venovala vzdelávaniu laického publika v oblasti rôznych druhov investícií. Som presvedčená, že investovanie môže byť jasné, zrozumiteľné a dostupné pre každého, stačí len vedieť ako na to. Pracujem v oblasti finančných trhov a chcela by som na tomto blogu ďalej pomáhať ľuďom v oblasti investovania. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu