reklama

Zaradiť zbrojné spoločnosti do svojho portfólia?

Keď prebieha vojna, logicky sú zbrojárske spoločnosti v pluse. Platí to aj pre konflikt na Ukrajine.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Kto tak urobil doteraz, môže sa dnes radovať. Akcie firiem vyrábajúcich zbrane, stíhačky, tanky a ďalšie komponenty používané vo vojenských konfliktoch vzrástli od príchodu Ruska na územie Ukrajiny. Vlády jednotlivých štátov začali robiť inventúru armád a bojových prostriedkov, čo ich priviedlo aj k zvyšovaniu rozpočtu na zbrojenie. Ktoré štáty a spoločnosti najviac profitujú zo smutnej situácie na Ukrajine?

Navyšovanie rozpočtu na obranu

Svoje výdavky na obranu zo štátov EÚ zvýšia napríklad Dánsko a Nemecko. Berlín plánuje vyčleniť dodatočných 100 miliárd eur na obranu. Túto novinku oznámil nemecký kancelár Olaf Scholz. Vytvorený bude tzv. špeciálny fond, kde sa budú nachádzať výdavky na obranu, teda budú mimo federálneho rozpočtu. Investícia má posilniť vojenské kapacity Nemecka a krajina sa takto snaží splniť, dokonca prekročiť cieľ NATO pre vojenské výdavky vo výške 2 % hrubého domáceho produktu (HDP) ročne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

USA na čele

Predaj vojenského vybavenia USA zahraničným vládam klesol v poslednom fiškálnom roku o 21 % na 138 miliárd USD, uviedlo americké ministerstvo zahraničných vecí počas decembra. Existujú dva hlavné spôsoby, ako zahraničné vlády nakupujú zbrane od amerických spoločností: priamy komerčný predaj dohodnutý medzi vládou a spoločnosťou; a zahraničný vojenský predaj, pri ktorom zahraničná vláda zvyčajne kontaktuje predstaviteľa ministerstva obrany na americkom veľvyslanectve v jej hlavnom meste. Obe si vyžadujú súhlas vlády USA. Napriek zníženiu sú USA stále lídrom v exporte zbraní. Medzi rokmi 2016 a 2020 globálne vyviezli 37 percent zbraní, kedy aj prekonali Rusko, ktoré sa umiestnilo na druhom mieste s 20 percentami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Trhový podiel popredných vývozcov zbraní v rokoch 2017 až 2021 podľa krajín
Trhový podiel popredných vývozcov zbraní v rokoch 2017 až 2021 podľa krajín (zdroj: Zdroj: www.statista.com)

Firmy profitujúce z vojenského konfliktu

Northrop Grumman, Lockheed Martin, Raytheon a Boeing môžeme zaradiť medzi hlavné firmy dodávajúce vojenské komponenty, ktoré si zároveň polepšili na hodnote akcií od začatia vojenského konfliktu na Ukrajine. Spoločnosť Northrop Grumman vzrástla o cca 14% od 24.2., Lockheed Martin o 12%, Raytheon o približne 9% a akcie Boeingu ako jediné zo skupiny klesli na hodnote.

Výkonnosť spoločnosti Northrop Grumman Corporation za posledných 5 rokov.
Výkonnosť spoločnosti Northrop Grumman Corporation za posledných 5 rokov. (zdroj: Zdroj: www.investing.com)

Northrop Grumman Corporation je globálna letecká a obranná spoločnosť. Segmenty spoločnosti zahŕňajú letecké systémy, obranné systémy, misijné systémy a vesmírne systémy. To, či investovať do spoločností dodávajúcich zbrane a obranné systémy (okrem iného), sa už musíte rozhodnúť sami, nakoľko je to špecifický segment s morálnou otázkou, pri ktorom však aktuálne vidíme priestor na rast.

Lucia Žárska

Lucia Žárska

Bloger 
  • Počet článkov:  64
  •  | 
  • Páči sa:  56x

Podieľala som sa na založení webu Mafinn, na ktorom som sa po obsahovej stránke venovala vzdelávaniu laického publika v oblasti rôznych druhov investícií. Som presvedčená, že investovanie môže byť jasné, zrozumiteľné a dostupné pre každého, stačí len vedieť ako na to. Pracujem v oblasti finančných trhov a chcela by som na tomto blogu ďalej pomáhať ľuďom v oblasti investovania. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu