Lipšic v opozícii

Po zisku viac ako stotisíc preferenčných hlasov v parlamentných voľbách skončil vtedajší minister vnútra a dnes predseda hnutia Nová väčšina Daniel Lipšic v opozičnej lavici.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)

Už v minulom blogu som písal o veciach, ktoré Lipšic presadil alebo inicioval, kým bol súčasťou vládnucej koalície (obchodný register na internete, zásada trikrát a dosť pre násilné trestné činy, vznik špeciálnej prokuratúry a špeciálneho súdu...).

Lipšic v politike mi je sympatický, a preto by nemalo zostať jediným obrazom jeho pôsobenia mimo vlády prekáranie sa s finančnými skupinami v médiách.

Pozrime sa na zmysluplnejšie aktivity predsedu hnutia Nová väčšina za rok od parlamentných volieb. Ide o môj subjektívny výber, bolo toho samozrejme viac:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Nenápadná novela zákona mala zabezpečiť pre spoločnosť PPC v rukách Penty skoro 30 miliónov eur ročne na 15 rokov, čiže spolu takmer 450 miliónov eur. SMER po Lipšicovom blogu najprv zmätkoval, ustúpil, pristúpil a napokon musia na Súmračnej ulici rozmýšľať, ako vysvetlia nesplnenie domácej úlohy od finančnej skupiny. Hoci to možno pre niekoho znie neuveriteľne, Lipšicove odhalenie ušetrilo daňovým poplatníkom vyše 13 miliárd starých korún.

2. Odhalil, že hoci Mondi môže vyraziť 586 ľudí, aj tak bude stále spĺňať kritériá na extra štedrú podporu zamestnanosti, v tomto prípade, vo výške 25 miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu

3. Pomáhal vláde hľadať peniaze pre učiteľov, keď ju upozornil, že hoci sa R. Kaliňák chystá silno reformovať štátnu správu cez ESO (vypracované Lipšicovým ministerstvom), isto len „omylom" zabudla vyčísliť úspory z tejto reformy. Stačili by na požadované zvýšenie platov učiteľov. Keby to vláda s tou reformou výdavkov verejných financií myslela naozaj vážne...

4. Predložil zákon o pomoci pre nahlasovateľov korupcie, ktorí často končia nepochopení, nenávidení a bez práce. Ak by takáto novela prešla, korupčníci by sa mali triasť ešte viac. Za určitých podmienok môže byť totiž lov na nich aj zárobkovou činnosťou. Tak ako v iných civilizovaných krajinách.

SkryťVypnúť reklamu

5. A nesmieme zabudnúť ani na boj proti hazardu, v ktorom s Janou Žitňanskou, bohužiaľ, proti mašinérii SMERu neuspeli. A tak sa hracie automaty vrátia aj do miest a obcí, kde ich zastupiteľstvá a občania v skutočnosti vôbec nechcú...

Poslanec v opozícii má dve úlohy - dozerať na vládu a pripravovať sa na vládnutie.

To prvé Lipšic, ako jedna z mála nádejí slovenskej pravice, robí. Snáď ani to druhé nebude márne...

Ľudo Tóth

Ľudo Tóth

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Snažím sa robiť to, čo treba. ("It is not enough that we do our best; sometimes we must do what is required." W. Churchill) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu