Psychológia pozná termín projekcia, pričom pod projekciou chápe obranný mechanizmus, ktorý má podstatu v neuvedomovanom prenose vlastných názorov, emócií, pocitov či motivačných stimulov mimo seba, na nejakú druhú osobu. Na inom človeku vidíme správanie alebo postoje, ktoré u seba nevidíme, pretože ich máme potlačené (patrí sem napr.moralizovanie).
Projekcia je základom pre pokrytecké správanie, falošnosť a intrigánstvo, pretože pokrytci pripisujú iným ľuďom také zámery a postoje, ktoré nechcú sami u seba vidieť a tvária sa, že oni takí nie sú. Projekcia je, zjednodušene povedané, strach z toho, že bude odhalená skutočná tvár, a tento strach rieši jednotlivec tým, že ho premietne (projikuje) na iného človeka alebo aj na viacedrých ľudí. Vždy, keď sa objaví hodnotiaci výrok, ktorý poukazuje na iného človeka a hodnotí ho, vyjadruje sa o jeho vlastnostiach, postojoch alebo morálke, vždy vtedy je možno s vysokou pravdepodobnosťou za tým nájsť aj projekciu.
Starí peržania projekciu pekne vystihli vo svojom prísloví: Ak na niekoho ukazuješ prstom, na teba ukazujú tri také isté prsty.
Takí ľudia iba špinia, smradia, a znechucujú. Jednoducho špatia svet. Toto som Vám chcel povedať, pán Harabin.