Židovsko-demokratické hnutie

Nepáči sa mi volebný systém na Slovensku, lebo ma núti rozhodovať sa v zmysle „buď-alebo". Buď si zvolím politickú stranu, alebo si ju nezvolím. Buď zakrúžkujem na lístku konkrétnej politickej strany konkrétne meno/mená, alebo sa budem musieť uspokojiť s tým, že moje krúžky nebudú stačiť a do parlamentu sa dostanú aj tí, ktorých by som nikdy za danú stranu do parlamentu nevolil.

Písmo: A- | A+

Volebný systém sa mi ale nepáči aj z iného, podľa môjho názoru aj vážnejšieho, dôvodu. Vzhľadom na to, že do parlamentu sa môžu dostať iba ľudia, ktorí sú na kandidátke niektorej z politických strán, voliči sú nútení vyberať si stranu s možnosťou krúžkovať „svojich" kandidátov a tým sa akosi „automaticky" postaviť za celú stranu. Výsledok je, že sa vyostruje boj medzi politickými stranami, vyťahuje sa neuveriteľná špina, demagógia a manipulácia a volič sa v tom všetkom prestáva orientovať. Dôsledok - ľudia prestávajú veriť v zmysel volieb, chcú hádzať do volebnej urny prázdne obálky (aby ich has bol neplatný a s nádejou, že niekto zo zvolených sa tým bude vážne zaoberať), alebo vôbec voliť nepôjdu (nikomu neveria a už vonkoncom neveria tomu, že by ich hlas mohol niečo ovplyvniť). Ak bude napokon nízka účasť vo voľbách, tak budeme mať síce legitímne a zákonne zvolený parlament a následne asi aj zostavenú vládu, ale zďaleka to nebude parlament všetkých a ani vláda s dôverou všetkých, dokonca ani len s dôverou väčšiny. Tak načo nám je taký parlament a taká vláda? Myslí si snáď niekto na Slovensku, že niekomu z tých zvolených to bude nejako prekážať? Verí niekto na Slovensku, že zvolení budú chcieť zmeniť volebný systém?

Máme 150 poslancov. Načo? Kto a na základe čoho rozhodol, že ich má byť 150 a nie 155 alebo 117? Ktorí poslanci by súhlasili s tým, že v budúcich voľbách by sme volili napr. iba 100 poslancov? Ktorí poslanci by súhlasili napr. s tým, že v budúcich voľbách by sme volili konkrétnych ľudí a nemuseli by sme pritom dať hlas žiadnej politickej strane? Keby som mal tú možnosť teraz, tak by som krúžkoval Sulíka, Galka, Juráša, Žitňanskú, Lipšica, Beblavého... Možno by som ešte vedel aj iných. Ale to teraz nemôžem. Musím voliť stranu a na nej krúžkovať. Zlý, veľmi zlý systém platí na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


A ešte k Židovsko-demokratickému hnutiu. Žiadne takéto hnutie na Slovensku zrejme nejestvuje a už tobôž nekandiduje do volieb svojich ľudí. Ale myslí si niekto, že by sa verejnosť postavila k takémuto hnutiu rovnako ako ku Kresťansko-demokratickému hnutiu? Alebo keby sme mali Slovenskú židovskú stranu (SŽS), mala by vo verejnosti rovnaký „súhlas" a nekritické prijatie u priaznivcov SNS ako partia okolo zábavného J.Slotu? Alebo nebodaj Slovenská demokraticko-židovská únia - DS (po novom SDŽÚ-DS)? Pokojne si však za židov možno dosadiť budhistov, černochov a podobne.

Fakt, že musíme voliť strany zosilňuje a udržiava komplex menejcennosti. Ak sa totiž prihlásim k niekomu, tak iba ťažko opúšťam svoje rozhodnutie, najčastejšie ho potrebujem pred sebou aj pred verejnosťou obhájiť, aby sa náhodou neukázalo, že som to všetko nedomyslel a že som sa neuvážene rozhodol. Obhajoba potom prerastá do predsudkov, do posilnenia postoja, že tí „moji" sú predsa len tí najlepší a tí „tvoji" sú tí zlí. Podporuje sa súperenie, používajú sa útoky, najmä však emócie a nie argumenty. Ak by sme mohli voliť konkrétnych jedincov, tiež by sme sa asi súpereniu nevyhli, ale myslím si, že by bolo oveľa miernejšie a menej útočné, pretože voliči by vedeli, že ich hlas má váhu, že nerozhodnú stranícke centrály a navyše by sa ani nemuseli po voľbách hanbiť priznať, koho volili a tajiť to pomaly ako svoj sexuálny život. Kvôli čomu ľudia na Slovensku nechcú zverejniť, koho volili? Prečo nie sú ochotní zobrať zodpovednosť za svoje rozhodovanie?

Súčasný volebný systém podporuje a posilňuje zbavovania sa zodpovednosti. Preto je zlý. Napriek tomu ja voliť pôjdem. Nechcem iba rukou udrieť do vody tým, že hodím do urny prázdnu obálku a rovnako tak si vážim svoj hlas a možnosť jedným jediným hlasom pridať sa niekam a veriť, že niečo sa tým ovplyvní. A ešte chcem veriť, že aspoň v niektorej politickej strane niekto bude aspoň trochu uvažovať o mojich slovách a že sa nebudú správať ako bohovia, lebo keď už sú na kandidátke, tak sú predsa múdrejší, ako my, voliči..... Nie sú.

Ja budem voliť SaS. Dúfam, že niekto u nich ma počuje.....

Ľudovít Dobšovič

Ľudovít Dobšovič

Bloger 
  • Počet článkov:  34
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Psychológ-psychoterapeut, 60 rokov Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu