Psyché a Eros ako paralela našich vzťahov

Písmo: A- | A+

Poznáte príbeh Erosa a Psyché? Je to veľmi pekná grécka bájka, ktorá ukrýva (ako to už bývalo vo filozoficky založenom Grécku) jedno veľmi silné ponaučenie.

Poznáte príbeh Erosa a Psyché? Je to veľmi pekná grécka bájka, ktorá ukrýva (ako to už bývalo vo filozoficky založenom Grécku) jedno veľmi silné ponaučenie. Tento príbeh by sa dal rozoberať do nekonečna, rôznymi spôsobmi a nejeden psychológ by si na ňom zgustol a odbavoval sa. Len pre poriadok, skúsim stručne vysvetliť o čo v tomto príbehu kráča. Psyché je krásna žena, ktorá nepozná svojho manžela, respektíve nepozná jeho tvár, pretože sa sním stretáva len v noci. Žije v nádhernom paláci, všetkého sa jej dostáva, jej manžel je pozorný, milý, nežný a ona je strašne moc zamilovaná a šťastná, aj keď vôbec nepozná jeho tvár. Potom prichádzajú na scénu jej závistlivé sestry (pochybnosti) a pýtajú sa jej ako vlastne ten jej manžel vypadá. Spočiatku ich klame a vymýšľa si jeho podobu. Svoje lži si však nepamätá a tak im zakaždým povie niečo iné. To začne byť sestrám podozrivé (pochybnosti narastajú) a tak sa milá Psyché rozhodne, že raz v noci, keď jej milovaný bude spať, zoberie lampu a pozrie sa naňho zblízka. A tak sa aj stalo, večer berie lampu a posvieti si na svojho milého a zistí že je to Eros, nechtiac ho pritom popáli olejom. Nato sa Eros zobudí a bez slova od nej odchádza. Príbeh má samozrejme ešte pokračovanie, ako je v bájkach zvykom (skoro vždy) všetko dobre dopadne.

Zábavné je, ako sa životné situácie neustále opakujú u všetkých ľudí a vo všetkých dobách. Každý si myslí, že jeho problémy sú jedinečné a že sa to určite nikomu inému nestáva a nestalo, ale pravda je taká že tento problém, kedy nasadzujeme svojim partnerom masky, existuje už od počiatku civilizácie. Ľľudí tento fenomén vždy fascinoval ako je vidieť aj v bájke o Erosovi a Psyché.

Teraz by som rád tento príbeh rozobral na inom príklade, na trošku praktickejšom podklade, ona Em (Psyché) a on El (Eros). Em sa ako bájna Psyché zamiluje do El-a. Pritom mu nasadzuje masku zamilovanosti – čo predstavuje El-ov vonkajší obraz a vonkajší prejav. Žijú spolu, sú šťastný. V Em sa začínajú rodiť pochybnosti (ako sestry Psyché) a začína prichádzať nato, že by ju hrozne zaujímalo kto ten El vlastne je, ako vypadá. Je sním spokojná ale pochybnosti sú čoraz silnejšie. Takto spolu žijú roky, a Em to už nemôže vydržať a tak ako Psyché strhne masku svojmu milému. Tu nastáva odchýlenie od nášho bájneho príbehu, pretože v živote to nedopadá tak ako v bájkach. Naša hrdinka Em zisťuje, že El je pod maskou celkom iný ako si ho predstavovala. Ale on sa pritom vôbec nezmenil, je stále tým istým človekom ako na začiatku, len jej obraz o ňom sa zmenil. Pre Em je to ťažký šok a aj keď sa snaží s El-om žiť, zisťuje, že bez masky to nejde a maska je už rozbitá a nedá sa nasadiť. Tu celý príbeh získava na dramatičnosti. Dostávame sa opäť k Psyché, ktorá je skúšaná 4 nesplniteľnými úlohami, ktoré jej dá Afrodita (matka Erosa), aby mohla dostať svoju lásku späť. Nie náhodou sú tieto úlohy označené za nemožné. V prvej úlohe musí Psyché roztriediť hromadu pšenice, jačmeňa, maku, prosa a šošovice. V našom svete by to znamenalo, že Em si musí utriediť myšlienky, oddeliť podstatné od nepodstatných, pravdivé od lživých, skutočnosť od mystifikácie. Druhá úloha spočívala v tom, že Psyché musela pozbierať chumáčiky ovčej vlny tak, aby ju ovce nerozdupali. To znamená, že Em musí čeliť a postaviť sa svojim predsudkom, tak aby ju nepohltili. V tretej úlohe musela Psyché nabrať kryštálovú vodu z čierneho prameňa, ktorý ústil do podsvetia a odkiaľ vylietavali draci. Kryštálová voda predstavuje nádej a odhodlanie, ktoré sú na hrane s koncom, ničotou.

Posledná úloha je najťažšia. Psyché musí priniesť v krabičke liečivú mastičku z podsvetia, je však dôležité aby sa do krabičky nepozrela. Cestou z podsvetia sa však Psyché zdalo, že krabička je moc ľahká, tak ju otvorila. V krabičke však nebola mastička ale spánok smrti a tak Psyché omdlela a padla na zem. Pre Em tento úkol znamená, že musí začať znovu dôverovať a veriť El-ovi, a nesmie mať žiadne pochybnosti inak to nebude mať zmysel. Teraz je jasné, že Psyché to vôbec nemá ľahké, ale našťastie jej v plnení úloh pomáhali rôzne tvory a dokonca neživé veci. V skutočnom živote to je pre Em (a nie len pre ňu), nesmierne ťažký úkol, pretože je nato sama. Je zaujímavé, že niektorým ľudom sa darí tieto úlohy plniť s ľahkosťou každodennej rutiny a sú ľudia ktorých tvár pod maskou vyľaká natoľko, že pomyselné úkoly vzdajú hneď. Jedna vec je však istá, a to, že tieto úkoly čakajú na každého z nás bez ohľadu na pohlavie, vek alebo silu zamilovanosti.

Dúfam, či už ste Psyché (Em) žena alebo muž, že moja úvaha – paralela, Vám pomohla pri rozhodovaní, pri plnení nesplniteľných úlohách, a dodala aspoň trošku odvahy, lebo bez nej to nejde.

A na záver, ty pozornejší z Vás sa určite pýtajú, „A čo Eros (El)?“. Je to dobrá otázka, pretože celý príbeh je hlavne o Psyché, respektíve o tom človeku ktorý strháva masku. Eros podľa bájky ochorel zo straty Psyché, mal popálenú hruď od oleja (zlomené srdce). Náš praktickejší El, je na tom podobne ale naskytuje sa ešte jedna dôležitá otázka. Vie Eros (El), kto je pod maskou Psyché (Em)....?

Ospravedlňujem sa za surovosť akým je moja úvaha napísaná, je to môj prvý príspevok, tak prosím o trošku zhovievavosti ;).

 

 

Skryť Zatvoriť reklamu