Americké voľby 2020: Zopakuje sa scenár z roku 2016?

Prezidentské voľby sú najsledovanejšou udalosťou na svete. Dôvodom nie je len to, že americká ekonomika je najväčšia a najsilnejšia na svete, ale aj to, že ovplyvní celý svet.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Tohtoročné voľby sú obzvlášť dôležité, keďže čiastočne odpovedia na otázky colnej vojny USA s Čínou, s Európskou úniou, vzťahov s Mexikom, prerozdeľovania bohatstva medzi bohatými a chudobnými, súčasnej politickej situácii v Líbyi, klimatických zmien a podporovanie klasických zdrojov energie ako ropa alebo prechod na obnoviteľné zdroje.

V roku 2016 bol Donald Trump outsiderom a výhra Hillary Clintonovej bola viac-menej istá. Trhy a väčšina prognóz predčasne započítavali jej výhru no výsledok ukázal opak. V súčasnosti môžeme pozorovať, že v roku 2019 celý svet nepochyboval a znovuzvolení Donalda Trumpa, no dnes sa na základe preferencií všetko zmenilo. V súčasnosti má len Trump 13% šancu poraziť Bidena. Čiastočne to môžeme pripísať koronavírusu, ktorý spôsobil najväčší ekonomický prepad HDP a nezamestnanosti od 2. svetovej vojny. Môžeme scenár z roku 2016, kedy outsider Donald Trump prekvapí a bude znovuzvolený?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zmena preferencií

No pri pohľade do histórie môžeme vidieť, že očakávania sa nemusia vždy stať skutočnosťou. Pred štyrmi rokmi volebné prieskumy tvrdili, že Trump nevyhrá a svet predpokladal, že do prezidentského kresla zasadne Hilary Clintonová. Dnes už vieme, že skutočnosťou.

Priložený graf porovnáva preferencie Donalda Trumpa v roku 2016 a 2020. Ako môžeme vidieť, v roku 2016 mal Trump o približne 25% nižšie preferencie než dnes a aj napriek tomu zasadol do prezidentského kresla.

Fenomén „plachého voliča“

Zmienený fenomén poukazuje najmä na voličov Trumpa, ktorí nie sú ochotní spolupracovať s prieskumami verejnej mienky a médiami, pretože sa obávajú odplaty za svoje politické presvedčenie. Očakáva sa, že viac ako 10% Trumpových voličov sa neprizná k svojej preferencii pred ostatnými. Na druhej strane, Biden čelí problémom nadšenia, ktoré mu preferencie pridávajú.

SkryťVypnúť reklamu

Zmena otázky znamená zmenu výsledku?

Ak sa v prieskumoch opýtali: „Kto je podľa vás skôr patriot, Joe Biden alebo Donald Trump?“, Biden predbehol Trumpa iba o 3,8%. Ak sa však pozrieme na opýtanú vzorku (30% nezávislých, 37% demokratov a 33% republikánov) a chybovosť prieskumu +/- 2,8%. Výsledok nie je jednoznačný. Aj, keď v trhoch je započítaná výhra Bidena, môže sa zopakovať scenár z roku 2016, kedy sa neočakávané stalo skutočnosťou.

Nominant demokratickej strany

Aj napriek tomu, že predstaviteľ demokratického kabinetu je socialista, pod tlakom strany by jeho administratíva mohla sledovať vyššie dane a „socialistickú politiku“, ale je ťažké si byť istí, pretože Biden počas svojho pôsobenia zmenil mnoho svojich názorov. Ak sa stane prezidentom Biden, môžeme očakávať socialistickú politiku s masívnym objemom deficitných výdavkov, čo by znamenalo veľký problém pre akciové a dlhopisové trhy z dlhodobého hľadiska. Dôvodom je, že keď sa munícia vlády a centrálnej banky, ktoré v súčasnosti podopierajú trh, môžeme očakávať masívny prepad.

SkryťVypnúť reklamu

Trump vs. Biden

Očakáva sa, že pokiaľ vyhrá Trump bude pokračovať v politike, ktorú pred štyrmi rokmi načrtol: investície do infraštruktúry, nízke dane zväčšujúce nožnice medzi chudobnými a bohatými, podpora ropných korporátov a eskalovanie obchodnej vojny.

Na druhej strane, bývalý viceprezident Joe Biden, ktorý zastával túto funkciu počas úradovania Baraca Obamu, by vrátil krajinu do smerovania, ktorá sa z časti bude podobať práve spôsobu úradovania Baraca Obamu. Očakáva sa najmä eliminovanie zníženia dane z príjmu právnických osôb zo zákona o daňových škrtoch a pracovných miestach z roku 2017, čím by sa ocenenie amerických akcií prudko zvýšilo, no nepremietlo do ziskovosti. Taktiež by to znamenalo nárast úrokových sadzieb, volatility a inflácie.

SkryťVypnúť reklamu

Pri súčasnom pohľade v prípade výhry Trumpa budeme môcť pozorovať masívne prelievanie kapitálu. Ak vyhrá Trump odlev kapitálu nastane napríklad zo sektoru obnoviteľných zdrojov, ktoré sú nadhodnotené z dôvodu očakávanie zvolenia Bidena a prílev do ropného sektoru, ktorý dlhodobo podporuje Trump.

Lukáš Baloga

Lukáš Baloga

Bloger 
  • Počet článkov:  73
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Finančným trhom som sa začal aktívne zaoberať už počas vysokej školy. Inžinierske štúdium som absolvoval na Ekonomickej univerzite v Bratislave a zároveň postgraduálne štúdium na Nottingham trent university v Nottinghame. Popri štúdiu som zastával post člena investičného výboru a analytika u obchodníka s cennými papiermi. V súčasnosti pracujem ako analytik a zároveň pracovník na oddelení dealingu ProfitLevel. Štúdium makro a mikroekonomického diania aplikujem na investovanie na finančných trhoch. O týchto témach píšem aj na svojich blogoch. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu