Burzy V4: Praha s Bratislavou sa rýchlo zotavili, Varšava a Budapešť stále hlboko pod pred

Pol roka od pádu v dôsledku koronakrízy sa väčšina ekonomík celého sveta zotavuje z najväčšej povojnovej krízy v histórii. Proexportné krajiny to majú všeobecne najťažšie. Pozreli sme sa, ako proces odrážajú stredoeurópske burzy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pol roka od pádu v dôsledku koronakrízy sa väčšina ekonomík celého sveta zotavuje z najväčšej povojnovej krízy v histórii. Krajiny, ktorých ekonomika bola naviazaná na cyklická odvetvie ako automobilový alebo letecký sektor zaznamenávajú pomalé a ťažké zotavovanie, rovnako ako vysoko proexportne orientované ekonomiky, ktoré sú naviazané na odberateľské krajiny. V tempe zotavovania stredoeurópskych akciových trhovsa však ukazujú zaujímavé rozdiely. 

Obrázok blogu


Slovenský index je zastúpený spoločnosťami Tatrabanka, VUB, OTP, Tatry mountain resorts SES Tlmače, Best Hotel Properties a Biotika. Prvé tri spoločnosti sú banky, ktoré prežívajú v súčasnosti ťažké časy s minimálnym pozitívnym výhľadom. Dôvodom sú nulové úrokové sadzby a zvyšujúce sa riziko nesplácania poskytnutých úverov, na základe čoho musia vytvárať rezervy. Ďalšia zo spoločností je TMR, ktorá musela uzatvárať svoje rezorty a čelila výpadku zisku. Na druhej strane je tu farmaceutická firma Biotika, ktorá ako jedna z mála sektorov neoslabila, naopak dokonca posilnila svoje postavenie na trhu. Napriek očakávaniam masívneho prepadu sa index prepadol len o približne 11,7% a následne vzrástol a ukončil s miernejším prepadom 5,6 %. Súčasný problém slovenského burzy je nízka likvidita, na základe čoho nie je index smerodajným ukazovateľom vývoja slovenskej ekonomiky.

Burza našich južných susedov Maďarska sa počas pandémie prepadla o 35 %, následne posilnila a v súčasnosti sa pohybuje približne 19,7 % pod svojím predkrízovým stavom. OTP banka s najväčším podielom na indexe tvorí až 36 % a stále nedosiahla ani 50 % svojej najväčšej hodnoty. Na druhom mieste je Richter Gedeon, ktorá prekonala svoje maximum o 6 %. A tretí je MOL, ktorý na základe slabého dopytu po rope sa pohybuje 29 % pod svojimi maximami.

Ďalšou burzou je Varšavská burza, ktorá sa prepadla približne rovnako ako maďarská. Vďaka vysokej diverzite spoločností sa burza zotavila a skončila s 8,6 % poklesom. Najväčší podiel má známa technologická firma CD projekt s iba 9 %, ktorá sa v súčasnosti obchoduje v hodnote o 24 % vyššie ako pred vypuknutím koronakrízy. Druhou je banka PKO Bank s vysokým súčasným poklesom. A tretí je producent medi KGHM Polska Miedz, ktorá zaznamenala neuveriteľný viac ako 42 % nárast oproti predkrízovému stavu.

Svetovo najznámejšia a najlikvidnejšia je pražská burza, ktorá vykázala 31,7 % pokles, potom vzrástla a teraz stráca len 4 % na svoje predkrízové ​​hodnoty. Najväčšie zastúpenie na burze má AVAST, ktorý sa prepadol až o polovicu. Následne sa dostal na svoju predkrízovú úroveň a dokonca posilnil o 1,16 %. Druhú najväčšiu pozíciu zastáva ČEZ, ktorý ešte dnes stráca 5,6 %. Na treťom mieste sú Erste bank a Komerční banka, ktoré stále stráca viac ako 35 % na svoju predkrízovú úroveň.

 

Lukáš Baloga

Lukáš Baloga

Bloger 
  • Počet článkov:  73
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Finančným trhom som sa začal aktívne zaoberať už počas vysokej školy. Inžinierske štúdium som absolvoval na Ekonomickej univerzite v Bratislave a zároveň postgraduálne štúdium na Nottingham trent university v Nottinghame. Popri štúdiu som zastával post člena investičného výboru a analytika u obchodníka s cennými papiermi. V súčasnosti pracujem ako analytik a zároveň pracovník na oddelení dealingu ProfitLevel. Štúdium makro a mikroekonomického diania aplikujem na investovanie na finančných trhoch. O týchto témach píšem aj na svojich blogoch. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu