Existujú bezrizikové akcie alebo ide o fatamorgánu?

Odpoveď na otázku, ktorý nástroj prináša najvyššie zhodnotenie v pomere k riziku, je medzi investormi klasickou otázkou za milión. Európski analytici sa pri hľadaní odpovede pozerajú na predstihový indikátor- výrobný PMI Index.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Podľa neho je však ekonomika eurozóny už od februára na zlej ceste: s nízkym rastom HDP (v treťom kvartáli medziročný rast po očistení o infláciu len o 0,3 %), nezamestnanosťou, ktorá už reálne nemá kam klesnúť (aktuálne 7,5 %, čo je pod dlhodobým priemerom). Optimisti by mohli argumentovať akciami, ktoré každým týždňom dosahujú nové maximá. Avšak aj najdlhší ekonomický rast raz skončí, neodvratne nasledovaný recesiou, ktorá očistí trhy.

Celú vec však komplikuje moderná menová politika. Pred pár dňami sa člen Európskej centrálnej banky vyjadril, že banka začne skupovať akcie, ak situácia bude „veľmi zlá.“ Ide o výstrel do prázdna, alebo popis reálnych budúcich krokov? Mnohé napovedá situácia s bývalým guvernérom Máriom Draghim. Ten sa svojho času oháňal úspešným posledným, uzavretým kvantitatívnym uvoľňovaním QE a výrazne odmietal ďalšie QE. A ďalší člen ECB hovoril, že QE sa môže zopakovať len v prípade, ak sa situácia nebude vyvíjať podľa očakávania. Stačí sa však pozrieť na posledné mesiace a vidíme, že podľa ECB sa situácia skutočne nevyvíjala podľa očakávania a ECB opäť „vstúpila do tej istej rieky“.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Znamená to, že Európa sa vydala neslávne známou cestou Japonska? Najväčší vplyv dnes hrá vývoj sporu USA - Čína. Najväčší investori očakávajú dohodu a keďže a nikto nechce nastúpiť do býčieho trendu ako posledný, akciové indexy lámu rekord za rekordom. Takýto scenár by z krátkodobého hľadiska nahral aj EÚ, hlavne kvôli exportu, ktorý je kľúčovým ťahúňom eurozóny. No z dlhodobého hľadiska bude EÚ musieť hľadať riešenie doma. Ak totiž ani QE v objeme 20 miliárd eur mesačne nenaštartuje infláciu, resp. očakávané nemecké stimuly v prípade zavedenia nevyvolajú dostatočný tlak na spotrebu, tak sa nemožné proroctvo môže naplniť.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa tak stane, oplatilo by sa investorom kupovať defenzívnejšie aktíva než akcie? V Európe už vidíme známky nadmerného riskovania. ECB ich objavila medzi nebankovými finančnými hráčmi, ako sú investičné fondy, poisťovacie spoločnosti a penzijné fondy. Mnoho z nich zvýšilo svoju expozíciu voči rizikovejším segmentom podnikového a štátneho sektora. Ak sa z toho stane masový šport, ECB neostane nič iné ako skupovanie akcií s najvyšším ratingom, tzv. európskych blue chips, ktoré sú obsiahnuté v Eurostoxx 50. Ako vidieť na grafe, priestor na rast indexu Eurostoxx 50, ktorý sa ešte stále nedostal na hodnoty spred hypotekárnej krízy v roku 2008, stále existuje.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Lukáš Baloga

Lukáš Baloga

Bloger 
  • Počet článkov:  73
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Finančným trhom som sa začal aktívne zaoberať už počas vysokej školy. Inžinierske štúdium som absolvoval na Ekonomickej univerzite v Bratislave a zároveň postgraduálne štúdium na Nottingham trent university v Nottinghame. Popri štúdiu som zastával post člena investičného výboru a analytika u obchodníka s cennými papiermi. V súčasnosti pracujem ako analytik a zároveň pracovník na oddelení dealingu ProfitLevel. Štúdium makro a mikroekonomického diania aplikujem na investovanie na finančných trhoch. O týchto témach píšem aj na svojich blogoch. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
SkryťZatvoriť reklamu