Finančné trhy reagujú na koronavírus pádom. Medzi Európou a USA sa črtá zásadný rozdiel

Bilancia dopadu koronavírusu na trhy vyzerá zle. Od pondelka S&P 500 spadol o vyše 6 %, Nasdaq 6,4 % a Dow Jones dokonca skoro 9%. Aj keď v USA zatiaľ vírus nie je. Európske indexy padli menej, avšak ich perspektíva je horšia

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Po výrazných výplachoch na finančných trhoch v pondelok aj utorok otvoril americký akciový trh počas stredy s miernym oživením. Celkový dopad koronavírusu na indexy je za tento týždeň výrazná. Európu vystrašilo rýchle šírenie vírusu na severe Talianska. Výsledkom bol pokles talianskeho indexu FTSE MIB o vyše 6 %, pričom v stredu sa dokázal mierne skorigovať smerom nahor. Index Eurostoxx 50 sa prepadol tiež o približne 6 % a Eurostoxx 600 len jemne miernejšie o 5,8 %.

Graf prepadu talianskeho indexu FTSE MIB po pondelkovom otvorení trhu

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Zdroj: Tradingview.com

Koronavírus prišiel v Taliansku maximálne nevhod

Taliansko na tom ekonomicky nie je dobre. HDP tretej najväčšej ekonomiky eurozóny kleslo v 3. kvartáli 2019 ešte bez koronavírusu o 0,3 %. Najnovší vývoj choroby v Taliansku logicky posilňuje obavu, že sa čoskoro dostane do recesie. Technickú recesiu (ekonomická teória záporného rastu HDP definuje ako recesiu, ak sa vyskytnú dva kvartály s poklesom HDP za sebou) podľa analytikov čoskoro oznámi aj Francúzsko. Dnes sa očakáva, že oznámi 0,1 % pokles HDP, a to už druhý kvartál po sebe. Najväčšia panika však ide z ekonomických dát z Nemecka. Nemci už druhý kvartál po sebe len o zlomok percenta unikli recesii.

SkryťVypnúť reklamu

Čo v tejto situácii urobí americký FED? Analytici hovoria, že je ešte príliš skoro hovoriť, či FED má alebo nemá znížiť úrokové sadzby. História však ukazuje, že k zníženiu v najbližších 12 mesiacoch zrejme príde. Dvojročné štátne dlhopisy majú dnes výnosy 55 bázických bodov pod horným pásmom nastaveným FED-om. Od roku 1981 FED vždy znížil v priebehu 12 mesiacov úrokové sadzby, ak tieto výnosy klesli na 50 bázických bodov. Trh preto na 70 % očakáva zníženie úrokových sadzieb už na aprílovom zasadnutí centrálnej banky. Avšak dlhodobo je americký trh optimistický: a to vďaka intervenciám centrálnej banky, ako aj kvôli očakávanému znovuzvoleniu Donalda Trumpa, ktorý robí všetko pre podporu akciových trhov v raste.

SkryťVypnúť reklamu

Ktorý sektor najviac doplatil na vírus? Nie sú to IT firmy, ani ropní ťažiari

Čo myslíte, ktoré segmenty na finančných trhoch najviac stratili na hodnote od vypuknutia nákazy? Sú to cyklické sektory ako technológie a ťažba ropy. Avšak úplne najhoršie straty vykazuje letecký priemysel rušením letov vládami z dôvodu obmedzenia šírenia vírusu. Na tieto opatrenia americký index leteckých spoločností reagoval poklesom od začiatku týždňa o viac ako 11,6 %. Na druhej strane stoja farmaceutické spoločnosti zameriavajúce sa na vývoj vakcíny alebo obmedzenie šírenia koronavírusu. Zlato začalo prekonávať svoje maximá a začína sa hovoriť a dosiahnutí hranice 1700 dolárov za trójsku uncu. Americký dolár, rovnako jeden bezpečných prístavov medzi menami, zažíva zaujímavé zhodnocovanie. Dôvodom je výrazne lepšia kondícia americkej ekonomiky v porovnaní so svetom, ale takisto zvláštne „uistenie“ súčasného prezidenta Donalda Trumpa, že vírus USA nezasiahol a ani nezasiahne.

Lukáš Baloga

Lukáš Baloga

Bloger 
  • Počet článkov:  73
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Finančným trhom som sa začal aktívne zaoberať už počas vysokej školy. Inžinierske štúdium som absolvoval na Ekonomickej univerzite v Bratislave a zároveň postgraduálne štúdium na Nottingham trent university v Nottinghame. Popri štúdiu som zastával post člena investičného výboru a analytika u obchodníka s cennými papiermi. V súčasnosti pracujem ako analytik a zároveň pracovník na oddelení dealingu ProfitLevel. Štúdium makro a mikroekonomického diania aplikujem na investovanie na finančných trhoch. O týchto témach píšem aj na svojich blogoch. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu