Má zmysel investovať do akcií aeroliniek? Signály si zatiaľ protirečia

Drvivý dopad koronakrízy na aerolinky sa dal očakávať. Čo už je prekvapuje viac, je zásadné „zbohom“ leteckým, investíciám, od Warrena Buffetta. Osud leteckej prepravy totiž nie je zďaleka spečatený.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Spojené štáty utrpeli koronakrízou vôbec najviac na svete, keďže tam vírus dorazil hneď z dvoch zdrojov: z Číny a západnej Európy. Najprv zoslabol transpacifický obchod, následne sa v marci prepadli akcie amerických leteckých spoločností. Podobne však vtedy dopadli všetky akciové tituly. Následne však počet prípadov v Spojených štátoch explodoval a zaviedli sa razantné cestovné obmedzenia. Dôsledok: medziročne o 90 % menej lietadiel a cestujúcich vo vzduchu a viac ako 3 000 lietadiel (polovica celej flotily) uzemnených. Následne prišla na pomoc americkým aerolinkám americká vláda a v polovici apríla schválila podporou vo výške 25 miliárd dolárov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Radikálne „zbohom“ vyslovil legendárny investor Warren Buffett počas výročného stretnutia akcionárov Berkshire Hathaway, keď vyhlásil, že sa zbavil všetkých podielov v leteckom sektore. Ešte viac však zarezonovali jeho dôvody, keď vykreslil ponurý obraz priemyslu, vážne poškodený pandémiou COVID-19. „Podnikanie leteckých spoločností sa zásadným spôsobom zmenilo,“ povedal Buffett a odkazoval tak na biednu perspektívu aeroliniek.

Faktom je, že akcie štyroch najväčších amerických leteckých spoločností sú v hlbokom mínuse: Delta, vôbec najväčšia firma podľa trhovej kapitalizácie, sa medziročne prepadla o 59 %, United Airlines o takmer 70 %, Southwest o 46% a American Airlines o 63 %.

SkryťVypnúť reklamu

Z tohto štvorlístka jednoznačne (v pozitívnom zmysle) vytŕča Delta. Už v prvom štvrťroku 2020 vsadila na svoje silné stránky - nízke zadlženie a relatívne vysoký cashflow oproti konkurentom v priemysle a rýchlo a rozhodne reagovala. Popri reakcii na koronasituáciu chcela posilniť svoju pozíciu v priemysle, keď sa začne zotavovať. Dnes, keď sú známe výsledky hospodárenia za prvý štvrťrok všetkých 4 aeroliniek, a to vrátane plánov na oživenie, je jasné, že Delta má najlepšie „našliapnuté“, aby z tejto situácie profitovala.

Aj keď rozdiely v situácii a perspektíve aeroliniek sú zásadné, trh nijako nerozlišuje medzi porazenými a možnými víťazmi. Ich akcie sa v krátkodobom horizonte pohybujú v rovnakom smere a na veľmi podobných percentách. Sčasti možno preto, že dopravcovia bez rozdielu využívali všetky možné obchodné modely, aby dosiahli čo najvyšší zisk. Delta, dedičný globálny dopravca a Southwest, najväčší nízkonákladový dopravca v krajine, boli najziskovejšími leteckými spoločnosťami a zaujali prvé dve priečky trhového podielu v leteckom priemysle.

SkryťVypnúť reklamu

Aké je perspektíva leteckých spoločností, keď táto kríza skončí? Všetko závisí od toho, koľko ich prežije. Scenárov je viac: v ponuke môže byť menej letov s vysokými cenami, ale aj opačný scenár: opäť dôjde k nárastu lietania a cestujúci sa vrátia k nízkonákladovým leteckým spoločnostiam (ich stratégia zostane nezmenená, čiže nižšiu maržu si budú ďalej kompenzovať počtom prepravených). Dnes nie je jasné, ktorý scenár preváži - cestujúci sú stále príliš nervózni na to, aby masovo lietali.

Každopádne, otváranie ekonomík a negatívne správy podporené Buffettom sa stali príležitosťou pre aerolinky aj investorov. Pritom nielen veľké letecké spoločnosti majú šancu uchmatnúť si podiel na trhu. Ak investori vsadia na hlboké podhodnotenie spoločností a tieto prežijú, môžu z toho patrične vyťažiť. Isté však je, že na konci dňa z dnešnej mizérie vyťažia veľké spoločnosti. A to aj tým, že tie malé „pohltia“ alebo ich nechajú skrachovať, aby získali na trhu väčší priestor.

Lukáš Baloga

Lukáš Baloga

Bloger 
  • Počet článkov:  73
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Finančným trhom som sa začal aktívne zaoberať už počas vysokej školy. Inžinierske štúdium som absolvoval na Ekonomickej univerzite v Bratislave a zároveň postgraduálne štúdium na Nottingham trent university v Nottinghame. Popri štúdiu som zastával post člena investičného výboru a analytika u obchodníka s cennými papiermi. V súčasnosti pracujem ako analytik a zároveň pracovník na oddelení dealingu ProfitLevel. Štúdium makro a mikroekonomického diania aplikujem na investovanie na finančných trhoch. O týchto témach píšem aj na svojich blogoch. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu