Pomôže zníženie produkcie cenám ropy?

Saudskej Arábii sa v posledných obchodných dňoch podarilo vytlačiť cenu ropy nahor po tom, ako komisia OPEC-u oznámila zníženie produkcie o viac ako 1 milión barelov denne. Je však otázne, ako dlho situácia vydrží.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Analytici čakali zníženie dodávok v intervale 600-tisíc až 1 milión barelov denne počas druhého štvrťroku 2020. Saudi ohlásili zníženie o viac ako 1 milión barelov denne. Dôvodom je hlavne, že zníženie odporúčané minulý mesiac nezahŕňalo nové hrozby vynárajúce sa s rýchlym šírením choroby.

Aj, keď sa očakáva, že organizácia krajín vyvážajúcich ropu pristúpi k hlbším škrtom v produkcii, nie je jasné, či budú stačiť na podporu ceny ropy z dlhodobejšieho hľadiska. Pri súčasnom pohľade na trh zostáva štruktúra trhu slabá a ceny opcií sú najradostnejšie od júna.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po masívnych prepadoch v cene ropy v minulých týždňoch môžeme pozorovať mierny nárast ceny čierneho zlata. WTI ropa vzrástla o 6 %, čím pokorila hranicu 48 USD za barel a ropa Brent o viac ako 5 % na približne 52 USD za barel.

Zasadnutie OPEC-u a Ruska (OPEC+) je naplánované na štvrtok a piatok vo Viedni. OPEC+ bude rokovať o skupinovom schválení zníženia značného množstva produkcie, čo bude ťažké, keďže sa očakáva odpor z ruskej strany. Jeden z najhlavnejších členov OPEC-u, Irán, zažíva vážnu epidémiu koronavírusu, ktoré postihlo aj poslancov parlamentu. Iránsky minister ropy Bijan Namdar Zanganeh prišiel do Viedne bez obvyklej delegácie vládnych úradníkov. Dôvodom bolo minimalizovanie šírenia vírusu do sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Bude dopyt po rope tradične rásť? Názory sa rôznia

Od roku 1984 rastie dopyt po rope každým rokom s výnimkou troch rokov: 2008 a 2009 (počas globálnej finančnej krízy), a v roku 1993, keď sa USA zotavovali z recesie. Medzinárodná energetická agentúra zatiaľ očakáva nárast spotreby ropy o približne 800 000 barelov denne v roku 2020. Výhľad rastu je o tretinu menší, ako sa predpokladalo pred vypuknutím choroby a výrazne pod hranicou 10-ročného priemeru v objeme 1,3 milióna barelov denne.

Goldman Sachs Group Inc. sa stal prvou hlavnou bankou na Wall Street, ktorá predikuje kontrakciu globálneho dopytu po rope v roku 2020. Toto vyjadrenie banka vydala iba 4 krát za posledných takmer 40 rokov. Hrozná predpoveď prišla rovnakom čase aj od konzultačnej spoločnosti Facts Global Energy a IHS Markit, zverejnením rovnakého varovania, čo vytvára zlé pozadie pre stretnutie OPEC a jeho spojencov vo Viedni. Goldman predikuje, že globálny dopyt po rope klesne o 150 000 barelov denne, zatiaľ čo konzultanti FGE očakávajú zníženie spotreby o 220 000 barelov denne.

SkryťVypnúť reklamu

Prepad dopytu v Číne bol dramatický, šírenie koronavírusu zneistenie globálnej ekonomiky prehlbuje

Tieto tvrdenia podporujú dáta z Číny, najväčšieho importéra ropy na svete, ktorej v prvom štvrťroku poklesol dopyt po rope o 36 %. FED uskutočnil v utorok núdzové zníženie úrokovej sadzby v boji proti nepriaznivým ekonomickým dopadom. Zníženie sadzby zo strany Federálneho rezervného systému bolo prvým od globálnej finančnej krízy v roku 2008, ktoré prišlo na mimoriadnom stretnutí. Na výnimočnej telekonferencii sa predstavitelia FED-u zaviazali, že urobia všetko, aby ochránili finančné trhy pred dopadom krízy okolo koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

Po zrušení letov v Európe Taliansko uviedlo, že sa ešte nerozhodlo, či zavrie školy a univerzity na vnútroštátnej úrovni v snahe zastaviť ohnisko. Japonsko už skôr pristúpilo k zatvoreniu škôl. Ani tieto opatrenia nestačia, koronavírus sa už stal celosvetovým problémom a Irán, rovnako ako Washington, výrazne rastie v počte úmrtí.

Lukáš Baloga

Lukáš Baloga

Bloger 
  • Počet článkov:  73
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Finančným trhom som sa začal aktívne zaoberať už počas vysokej školy. Inžinierske štúdium som absolvoval na Ekonomickej univerzite v Bratislave a zároveň postgraduálne štúdium na Nottingham trent university v Nottinghame. Popri štúdiu som zastával post člena investičného výboru a analytika u obchodníka s cennými papiermi. V súčasnosti pracujem ako analytik a zároveň pracovník na oddelení dealingu ProfitLevel. Štúdium makro a mikroekonomického diania aplikujem na investovanie na finančných trhoch. O týchto témach píšem aj na svojich blogoch. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu