Tesla: na hranici investície a špekulácie

Tesla je neuveriteľným príbehom posledných rokov: je najznámejšou a najprogresívnejšou značkou v oblasti elektromobilov, ktorej hodnota je vysoká aj napriek dlhodobej stratovosti a vysokému zadlženiu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Akonáhle Tesla v poslednom kvartáli „predviedla“ zisk, jej hodnota narástla o ďalších, neuveriteľných 30 %.

Hodnota Tesly narástla po posledných výsledkoch v priebehu dvoch obchodných dní o extrémnych 30 %. Dôvodom bol neočakávaný zisk, pričom analytici očakávali pokračovanie stratového fungovania. Druhým impulzom rastu bolo predstavenie nového modelu Tesla Cybertruck v uplynulých týždňoch. Sumárne Tesla od konca októbra do dnešného dňa vzrástla o viac ako 50 %. Je za tým fundament spoločnosti alebo informačný ,,boom‘‘ a stádovitosť ľudí, ktorí investujú do Tesly bezhlavo?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento týždeň Tesla zverejnila zníženie ceny sedanov Model 3 o 20 % a ešte väčší cenový pokles od nasledujúceho roku. Tesla ide cestou nákupu čínskych komponentov a tým vyhnutiu sa dovozným clám. Cena za vozidlá Model 3, ktoré sa vyrobia v novej továrni Tesly v Shanghai a ktoré sa budú najskôr predávať za 50 800 USD, klesne od polovice 2020 na cca 43 000 USD. Ďalším dôvodom znižovania cien je klesajúci predaj áut v Číne, na čo všetci konkurenti zareagovali znižovaním cien.

Fundamenty hovoria jednoznačne. Najhlavnejší ukazovateľ spoločnosti - P/E (pomer ceny k ziskom) - je v súčasnosti na hodnote 86. Podľa odhadov v budúcnosti vzrastie na 167-násobok ceny oproti ziskovosti. Očakávaný rast ukazovateľa vyvoláva u investorov ešte vyššie nadhodnotenie spoločnosti oproti jej vnútornej hodnote. Pri porovnaní s konkurenčnou automobilkou napr. BMW je ukazovateľ Tesly 77-krát vyšší. Pre posledný kvartál sa počíta s nárastom ziskovosti, avšak následne sa predpokladá výrazný pokles.

SkryťVypnúť reklamu

Marža zostane na približne rovnakej úrovni 17,5 % podľa očakávaní do polovice roku 2020. No plánované znižovanie cien v Číne bude mať dopad aj na maržu, ktorá by sa mala s najväčšou pravdepodobnosťou znížiť. Priemer odhadovanej ceny, ktorú by mala spoločnosť dosiahnuť o 12 mesiacov je o 23 % nižšia než súčasná cena 378 USD/akciu. Väčšina analytikov odporúča predaj akcií spoločnosti.

Suverénne najhorším ukazovateľom je zadlženie spoločnosti, ktoré hovorí o pomere celkového dlhu k aktívam na úrovni 220 %. Ak Tesla reálne začne stavať plánovanú fabriku blízko Berlína v roku 2020, nebude mať inú možnosť ako emitovať ďalšie dlhopisy. Tým pádom ukazovateľ ešte narastie. Exponenciálny rast zadlženia spoločnosti ukazujú štatistiky už od roku 2013.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosť po výrazných prepadoch v prvom a druhom kvartáli narástla od začiatku roka o viac ako 11 % a v súčasnosti sa pohybuje v zóne svojho dlhodobého maxima. Ako ukazuje graf, Tesla vykazuje veľkú volatilitu akcií, čo je podľa Keynesa následok neprimeraných reakcií neskúsených investorov na udalosti. Otázkou ostáva, čo v reakcii na rekordnú cenovú úroveň akcií urobia investori a do akej miery budú aj napriek zhoršujúcim sa parametrom ďalej dôverovať dlhodobému pozitívnemu výhľadu.

Obrázok blogu

Zdroj: www.tradingview.com

Lukáš Baloga

Lukáš Baloga

Bloger 
  • Počet článkov:  73
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Finančným trhom som sa začal aktívne zaoberať už počas vysokej školy. Inžinierske štúdium som absolvoval na Ekonomickej univerzite v Bratislave a zároveň postgraduálne štúdium na Nottingham trent university v Nottinghame. Popri štúdiu som zastával post člena investičného výboru a analytika u obchodníka s cennými papiermi. V súčasnosti pracujem ako analytik a zároveň pracovník na oddelení dealingu ProfitLevel. Štúdium makro a mikroekonomického diania aplikujem na investovanie na finančných trhoch. O týchto témach píšem aj na svojich blogoch. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu