V Európe zavládol optimizmus. Je však krehký a môže sa rýchlo otočiť do masívneho prepadu

Minulý piatok ukončili európske akcie šiesty týždeň nepretržitého rastu vrátane pokorenia 4-ročných maxím. Dôvodom dobrej nálady je nádej, že obchodné vojny sa postupne zmiernia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Obchodníci v Európe, ale aj na ďalších trhoch reagujú optimisticky na možné zrušenie plánovaného ďalšieho navýšenia ciel medzi USA a Čínou. A v nadväznosti na to rastie očakávanie, že sa podarí znížiť existujúce colné tarify či dokonca až ukončenie 16-mesačnej obchodnej vojny. Navyše, mnoho firiem v 3. štvrťroku výsledkovo prekonali očakávania.

Zlou správou pre Európu však je, že pozitívna nálada európskych trhov vôbec nezodpovedá makroekonomickým dátam ako inflácia alebo ekonomický rast. Preto by som neváhal optimizmus označiť za predčasný. Ekonomika eurozóny v 3. štvrťroku rástla o 1,4 %. Časť odborníkov hovorí, že nové kvantitatívne uvoľňovanie QE (čiže rozbehnutie tlačenia peňazí) sa ešte neprejavilo. Reálne však ani potom nemožno čakať rovnaký efekt ako naposledy. Minulosť potvrdzuje, že kým prvá vlna QE má silný efekt, všetky ďalšie vlny vyvolávajú menší a menší nárast spotreby. Navyše, tento nástroj zvyšuje ceny akcií a súčasne tlačí dlhopisy do záporných úrokových sadzieb.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spoločnosti v situácii kvantitatívneho uvoľňovania často investujú do buy-backov namiesto toho, aby vytvárali pracovné miesta alebo inovovali. Graf sledujúci vývoj buy-backov v Európe vykazuje viac ako 22 % rast od začiatku roka. Ceny akcií boli blízko súčasnej hodnoty indexu Eurostoxx 600 v januári 2018, avšak tento rast vtedy nebol ťahaný buy-backmi do takej miery ako dnes. Tento údaj je pre investorov často znamením nielen prinízkych úrokových sadzieb, ale taktiež toho, že manažment nevidí priestor pre zdravý rast spoločnosti v podobe expanzie, ale cash-flow využíva na účtovný rast a „potešenie“ investorov v podobe rastu akcií. To všetko rapídne znižuje účinnosť QE. 

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Najhorší scenár v Nemecku

Pri predikcii európskeho vývoja odborníci pozorne sledujú výrobný PMI index v Nemecku, ktorý je už od začiatku roka pod hranicou kontrakcie 50 bodov, čo naznačuje očakávané spomalenie ekonomiky. Nemecko obavy potvrdzovalo celý rok 2019 a v treťom kvartáli sa symbolickým rastom 0,1 % len technicky vyhol recesii. V istom zmysle je to „najhorší“ zo všetkých scenárov. Nemecká ekonomika dnes prakticky stojí, avšak výsledky nie sú také zlé, aby dotlačili Nemecko k fiškálnym stimulom. Pritom výrobný sektor v Nemecku a sektor služieb v Taliansku vykazujú jasné spomalenie.

Renomovaný investor Ray Dalio ostro kritizuje súčasné dianie. Podľa jeho názoru sa „svet zbláznil a systém je zlomený“. Dôvodom je hlavne tlačenie peňazí, nelogické záporné úrokové sadzby, ale aj vysoké deficity štátov, ktoré pravdepodobne ďalej výrazne narastú. Zároveň rastú výdavky na penzie a zdravotnú starostlivosť.

SkryťVypnúť reklamu

Ak to zhrniem, na základe technickej analýzy vidím v Európe priestor pre krátkodobý rast. Avšak ak sa Trumpova rétorika o uvalení ciel na EÚ premení na skutočnosť, tento rast, spôsobený do veľkej miery QE a následnými buy-backmi, sa môže rýchlo otočiť do masívneho prepadu.

Lukáš Baloga

Lukáš Baloga

Bloger 
  • Počet článkov:  73
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Finančným trhom som sa začal aktívne zaoberať už počas vysokej školy. Inžinierske štúdium som absolvoval na Ekonomickej univerzite v Bratislave a zároveň postgraduálne štúdium na Nottingham trent university v Nottinghame. Popri štúdiu som zastával post člena investičného výboru a analytika u obchodníka s cennými papiermi. V súčasnosti pracujem ako analytik a zároveň pracovník na oddelení dealingu ProfitLevel. Štúdium makro a mikroekonomického diania aplikujem na investovanie na finančných trhoch. O týchto témach píšem aj na svojich blogoch. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu