Veľkí vždy vyhrajú, kauza GameStop

Písmo: A- | A+

Najznámejšia fráza počas hypotekárnej krízy v roku 2008 bola „Too Big to Fail.“ Túto frázu si môžeme zopakovať opäť v spojitosti s short-squeezom na GameStope a boja medzi Dávidom (retailoví investori) a Goliášom (hedžové fondy).

Odôvodnenie oznámenia prešetrenia finančným regulátorom (SEC) na čele s Janet Yellenovou je pomerne jednoduché. Nedávny nárast GameStopu a ďalších akcií alebo striebra sa dá s najväčšou pravdepodobnosťou opísať filozofiou vysvetlenou Davidom Stockmanom: „Predstava, že „hrozba systémového rizika“ a kaskádová nákaza strát spôsobujúca zlyhanie akejkoľvek veľkej inštitúcie na Wall Street, by boli také katastrofálne, že by si vyžadovali výnimku z disciplíny voľného trhu.“

Čí súhlasíte s touto filozofiou alebo sa prikláňate skôr k tomu, že regulátor musí zasiahnuť, aby sa ubezpečil, že bohatí chlapci na Wall Street zostanú bohatí je už na vás.

Čo sa stalo s akciami GameStopu

GameStop, v súčasnosti najzvučnejšia spoločnosť na akciových trhoch dokázala v priebehu jedného týždňa narásť o neuveriteľných 1784%. Za týmto rastom stálo úsilie armády menších investorov, ktorí sa zhromaždili na Reddite a iných online fórach, pričom jednotne nakupovali akcie spoločnosti GameStop, aby donútili veľkých investorov vykrvácať na short pozíciách. Manažéri hedžových fondov pritom stavili miliardy dolárov na pokles akcií spoločnosti GameStopu. Zrážka dvoch protichodných síl vyvrcholila v rast ceny čo znamená, že hedžové fondy ako Melvin Capital (a Citron Research) utrpeli „významné straty“, v hodnote približne 70 miliárd dolárov.

Na oboch stranách tejto dohody bolo s najväčšou pravdepodobnosťou veľa zasvätených osôb. Vzhľadom na zložitosť rôznych schém, ktoré používajú ostrieľaní investori, sa zdá byť veľmi nepravdepodobné, že by išlo iba o jednoduchú záležitosť boja medzi malým Davidom, ktorý porazil Goliáša (Wall Street).

Podľa môjho názoru, ak by išlo iba o boj medzi velikánmi na Wall Street, príbeh by sa tam pravdepodobne skončil bez prešetrovania SEC-u. Zdá sa, že pre mnohých zapojených menších investorov bola veľká časť tohto short-squeezu vykonaná s cieľom zaútočiť na hedžové fondy na Wall Street, ktoré pôsobia vo svete miliardárov a investorov.

Svet sa zmenil

Pri pohľade na súčasný trh môžeme hovoriť o stave, ktorý sa nespolieha na voľný trh. Od roku 2008 sa spolieha na výpomoc centrálnej banky a vlády v podobe opornej finančnej barličky ak nastane volatilita na trhu. Nech sa stane čokoľvek, Wall Street očakáva, že fiškálny/monetárny stimul bude vyskladaný v jeho prospech. Na druhej strane zvyšovanie dávok v nezamestnanosti a priame šeky spojené s lockdownami, ktoré obmedzujú podujatia na ktoré je možné stavovať znamená čoraz väčší prílev retail investorov na finančné trhy. Z tohto je možné usudzovať, že panika na trhoch spojená s GameStopom, AMC a inými spoločnosťami sa môže v budúcnosti čoraz častejšie opakovať.

Na koniec je nutné poznamenať, že držanie akcií, či už s dlhými alebo krátkymi pozíciami, ktoré majú vysoký stupeň stávok na pokles je mimoriadne riskantné. Riziko je také veľké, že veľa obchodníkov tieto pozície uzatvára, aby mohli pokojne v noci spať a následne každé ráno sa usiluje o ich znovuotvorenie.

Skryť Zatvoriť reklamu