Od roku 1994 operuje prihlášky na bakalárske štúdium takmer všetky britské univerzity UCAS (Universities & Colleges Admissions Service). V roku 2006 sa prihlášky stali výhradne elektronickou záležitosťou, nakoľko papierové prihlášky boli zrušené. Všetko, čo môžete teda univerzite poslať prechádza cez formuláre UCASu.
Prostredníctvom univerzitných webstránok či akademických rebríčkov si študent môže vybrať obor na akejkoľvek univerzite. Presvedčiť, že práve tá univerzita je tá pravá, Vás môže propagačná brožúra, ktorú univerzity posielajú potenciálnym študentom zadarmo. Stačí o ne požiadať na univerzitných stránkach v jednoduchých formulároch Order a Paper prospectus a do niekoľkých dní prídu materiály poštou.
Každý kurz má svoj Entry Requirement, v prospektusoch sú uvedené zvyčajne len pre britské A-levels alebo rôzne medzinárodné programy ako International Baccalaureate či European Baccalaureate. V pozadí prijímacieho procesu sa nachádza UCAS Tariff, čo je systém oceňovania akademických výsledkov, ktoré sú skonvertované do bodov. Práve body potom určujú vstupné kritéria. Podmienky pre študentov zo slovenského národného programu sú rôznorodé - od maturitného priemeru 1.0 až po "aspoň za 3 z angličtiny".

The Times Good University Guide 2010 rebríček
Pozrime sa na samotnú elektronickú prihlášku. Študent sa môže prihlásiť na 5 ľubovoľných kurzov (výnimka OxBridge) kľudne aj na rovnakej univerzite. Háčikom je, že všetci dostanú rovnakú prihlášku, takže nie je vhodné hlásiť sa na tematicky odlišné obory. Prihláška sa skladá z osobných informácii, odporúčania, pracovných skúseností, akademickej minulosti a Personal Statementu.
Personal Statement je nočnou morou pre mnohých študentov. Táto 4000 znaková esej je niečo medzi CV a motivačným listom. V UK na rozdiel od USA je Personal Statement formálnejší, hoci štýl písania je voľný. 4000 znakov mnohokrát nestačí na zhrnutie osobnosti a skúseností študenta. Každý sa k PS stavia inak: esej sa dá napísať za dve ako aj za dvesto hodín. PS je mnohokrát osobným klenotom študenta, avšak niekoľko ukážkových esejí ako aj rád ako ich napísať je možné nájsť na internete.
Prihlášky sa posielajú cez školu (učiteľ vkladá známky a odporúčania, čo pridáva na dôvernosti) alebo osobne. Cena za poslanie piatich prihlášok je 19 GPB, za sólovú prihlášku sa platí 9 GPB. Termín poslania prihlášok je v 15. januára, na OxBridge a medicínu treba podať prihlášku už 15.októbra.

Radcliffe Camera Oxford University
Počas celého prijímacieho procesu sa UCAS stará o Vašu informovanosť. Každá zmena prihlášky je zdarma oznámená poštou, elektronický systém a poradenstvo sú stále dostupné.
Najneskôr 28.marca sú školy povinné odpovedať na prihlášky. Zvyčajne sú to prestížnejšie univerzity, u ktorých je povinné absolvovať interview. Univerzita nakoniec kandidátovi podmienečné alebo nepodmienečné prijatie alebo odmietnutie (conditional/unconditional offer, reject).
Z piatich zaslaných prihlášok nemusia byť všetky úspešné. Do ďalšieho kroku vstupuje kandidát maximálne s dvomi ponukami. Začiatkom mája si vyberá svoju pevnú voľbu ako aj poistku (firm/insurance), pokiaľ sú jeho ponuky podmienečné. Ostatné tri prihlášky už pre konanie neexistujú.
V marci dostane študent offer, v máji si vyberie voľbu svojej prvej a druhej univerzity a ide maturovať. Po zverejnení maturitných výsledkov vie, či splnil podmienku prvej univerzity. Ak nie, otvára sa mu druhá škola, ktorú si študenti stanovujú s menej náročnou podmienkou. Ak sa stane, že študent nesplní ani druhú podmienku, dostáva sa do mŕtveho bodu.
UCAS však ponúka východisko, tzv. Clearing. V čase uverejnenia všetkých výsledkov zozbiera voľné miesta zo všetkých univerzít v UK, ktoré opäť ponúkne študentom. Pre náhľad do voľných miest však treba zrušiť svoju doterajšiu prihlášku, takže ponuky strácajú platnosť.
Pozrime sa na hypotetické situácie vymyslených kandidátov
Alfonz poslal prihlášku na 5 škôl (Oxford University, Imperial College, London School Of Economics, University College London, University of Edinburgh). Z neuverejnených dôvodov bol odmietnutý z Oxfordu a LSE. Ako IB študent (známky 1-7, 7 najviac, 6 predmetov, 3 extra body, z maturity je možné získať 7-45 bodov) dostal podmienku 40 bodov od Imperial College(7 z matematiky), 34 bodov z University College London (6 z matematiky) a 30 bodov z Edinburgh(na jednotlivých predmetoch nezáleží). Zľakol sa vysokej podmienky od Imperialu a vyberá si UCL ako firm choice a Edinburgh ako insurance. V júli sa dozvedá výsledky maturity, zmaturoval na 35 a 6 z matematiky, takže splnil podmienku UCL.
Betka poslala prihlášku len na Cambridge, UCL a Edinburgh (mohla zdarma poslať ďalšie 2). Naneštastie, Cambridge ani UCL jej ponuku nedalo. Podmienkou Edinburgh bolo 35 IB bodov. Betka zmaturovala na 34. Celá nešťastná sa bojí, že nemá školu. V Clearingu si však v auguste nachádza nezaplnené miesta na univerzitách po celej Británii a vyberá si univerzitu podľa svojich snov. Nakoniec je prijatá do Birminghamu.

Takýchto reálnych príbehov existujú státisíce a väčšina z nich má šťastný koniec. UCAS je systém stavaný tak, aby vyhovel a obslúžil všetkých kandidátov. Zabezpečuje výhradne prijímací proces.
Slovenskí a českí študenti študujúci v zahraničí zriadili skupinu Wisegrad.org, ktorá má pomôcť potenciálnym kandidátom. Snáď za každým, kto sa do zahraničia dostal, stojí pomoc niekoho iného.
Rád pomôžem komukoľvek, kto má záujem o štúdium v UK alebo inde v zahraničí.