Princíp fungovania
Predstavme si, že máme súbor- dokument, v ktorom sa povedzme 300 krát vyskytuje slovo POČÍTAČ. Komprimačný súbor funguje tak, že na miesto slová, ktoré sa opakuje použije značku, povedzme #. To znamená, že dokument bude vyzerať nejako takto:
Kúpil som si nový #. Môj # je bielej farby, obsahuje 2- jadrový procesor , 4GB RAM a grafickú kartu. # som si kúpil, pretože môj starý # už doslúžil…
Samozrejme, niekde v tomto archíve je zakomponované aj to, že # = POČÍTAČ. To nás, ako užívateľov, ale vôbec nemusí zaujímať.
Ak ste si mysleli, že toto je princíp fungovania komprimačných programov, tak vás sklamem. Toto je len ľudová ilustrácia, aby to pochopili aj nezainteresovaní užívatelia. Komprimačné programy fungujú síce na tomto princípe, avšak všímajú si dokonca opakovanie bitov (0 a 1), teda idú ešte viac do hĺbky. To je dôvod, prečo sa dajú komprimovať okrem dokumentov aj obrázky, či zvuk.
Význam komprimovania súborov
Existujú také dva hlavné významy
1. Komprimovaný súbor má menšiu veľkosť ako nekomprimovaný. Pritom je ale relevantné spomenúť, že komprimáciou sa nedá z 10 GB súboru urobiť 1 MB komprimovaný archív. Komprimovať, za účelom zmenšenia veľkosti, má význam len vtedy, ak komprimujeme ešte nekomprimovaný archív. Všimnime si, čo sa stane, ak skomprimujeme .doc dokument, alebo .bmp obrázok. Jeho veľkosť sa podstatne zmenší (závisí aj na tom, aký archív si vyberieme). Ak však komprimujeme .mp3 súbor, alebo .jpg, ich veľkosť sa zmenší len o niekoľko kB. Prečo je tomu tak? Pretože mp3 a jpg sú už komprimované súbory. Každá fotka, ktorá je v jpg a každá pesnička, ktorá je v mp3 je už komprimovaná. Nikto ju nekomprimoval, ale stačí, ak kliknete "Uložiť ako" a vyberiete iný formát, ako sa núka. Vtedy dochádza ku komprimácií.
Napríklad súbor .mp3 vzniká väčšinou z .waw. Pesnička Enter Sandman od Metallica-y vo formáte waw má presne 39,47MB, kdežto jej komprimácia v mp3 má len niečo cez 5MB. Je to preto, že komprimáciou do mp3 sa niektoré opakujúce sa tóny nahradzujú, iné, ktoré sú irelevantné pre ľudské ucho sú zas vynechané a podobne.
2. Môžeme do jedného archívu napchať nekonečno súborov a zložiek. Podľa horeuvedeného príkladu teda môžeme všetkých 354 fotiek z dovolenky napchať do jedného archívu a ešte ušetríme na veľkosti fotiek. Nie je potom nič jednoduchšie, ako pridať tento jediný súbor do prílohy e-mailu a poslať ho. Okrem toho sa dá tento súbor upnúť na internet, na tzv. zdieľací server, ale o tom už inokedy…
Ako na to?
V prvom rade potrebujeme komprimačný program. To je program, ktorý dokáže časti súboru nahradzovať niečim jednoduchším. Užívateľov novších windowsov (win Vista a vyššie, ak sa nemýlim[možno už aj XP]) zaručene potešim, ak poviem, že v ich operačných systémoch majú integrovaný komprimačný program. Je síce veľmi primitívny, ale na začiatok postačí. Oveľa viac však odporúčam WinRAR, ktorý sa dá voľne stiahnúť**. Pri práci s komprimovaním pracujeme najčastejšie s týmito operáciami:
ADD: Pridá vybraný súbor do archívu, alebo vytvorí nový archív s jedným súborom
DELETE: Je jasné, že týmto vymažeme z archívu jednu, alebo viac zložiek
MOVE: Touto operáciou presúvame zložky medzi sebou
EXTRACT: Rozbaľovanie archívu
TEST: Otestujeme archív
Teraz sa budeme venovať práci s programom WinRAR
Ako vytvoriť archív
Jednoducho. Po inštalácií programu WinRAR si vyberieme súbory, ktoré chceme pridať do archívu. Ak chceme teda pridať fotky z dovolenky, vojdeme do zložky, kde tieto fotky sú, označime, čo ideme pridať a potom klikneme na jeden z označených súborov pravým tlačidlom myši a vyberieme ADD TO ARCHIVE… (Pridať do archívu). Ak sa vám nechce vyberať jednotlivé fotky, ale viete, že všetky fotky z dovolenky máte v jednej zložke, stačí vybrať zložku a postupovať obdobne. Následne nám vybehne tabuľka s rôznými možnosťami. Celkom hore do políčka zadáme, ako sa bude archív volať. Zaujímavý je pre nás rámec ARCHIVE FORMAT, čiže formát archívu. Tam máme obvykle na výber ZIP, alebo RAR. RAR je pokročilejší typ archívu, kde môžeme nastaviť viac iných možnosti, ale ZIP viac zmenšuje súbory. Rozdielom medzi jednotlivými archívmi sa tu venovať nebudeme, relevantné je, aby ste vedeli, že ZIP a RAR sú najpoužívanejšie. Pod výberom formátu si môžeme vybrať metódu kompresie, to znamená, či chcem rýchlu, najrýchlejšiu, pomalú, ale kvalitnejšiu a tak podobne. Asi by som mal povedať, že komprimácia súboru môže niekedy zlyhať, ale tiež, že môže aj pekne dlho trvať. Všetko závisí od toho, koľko toho ideme komprimovať. Pod tým máme split, čo je pre nás, ako rádových užívateľov absolútne nič nehovoriaca položka, preto to nechávame tak.
V pravom rámci máme pre zmenu možnosti archivácie, kde môžeme nastaviť rôznorodé možnosti. Prvou je vymazanie zkomprimovaného obsahu. To znamená, že ak spravím archív z fotiek, ostanú mi v PC vo formáte ZIP, alebo RAR, ale tie pôvodné sa vymažu. Tým ušetríme miesto na disku. Ďalšou je vytvorenie SFX archívu, teda samorozbaľovacieho archívu. V podstate nejde o nič iné, ako o inštalačné balíčky. Zaručene všetci poznajú formát .exe. To nie je nič iné, ako to, že tento archív sa sám rozbalí. Na to netreba žiaden program a teda prijímateľ archívu nemusí mať WinRAR, ani iný komprimačný program. Môžeme vybrať možnosť, aby sa archív po zkomprimovaní skontroloval, či komprimácia prebehla v poriadku. Ostatné možnosti sú pre rádových používateľov irelevantné. Za zmienku stojí ešte možnosť v karte ADVANCED (Pokročilé), kde kliknutím na SET PASSWORD (Nastaviť heslo) môžeme archví zaheslovať a tým ho ochrániť pred prístupom nežiadúcich užívateľov. Len upozorňujem, že ak heslo zabudneme, nedá sa takmer nijako zistiť a celý archív tým pádom môžeme zahodiť za psom***.
Ako rozbaliť archív
Ešte jednoduchšie. Klikneme na neho pravým tlačidlom myši a vyberieme EXTRACT… (Rozbaliť…), následne vyberieme umiestnenie, kde chcem umiestniť súbory, ktoré sa v tomto archive vyskytujú. Odporúčam ich vždy rozbaľovať do novej zložky, ktorej meno precízne korenšponduje s názvom archívu. Videl som totiž už aj to, že niekto rozbalil 400 fotiek na plochu (chudák plocha)! Ak je archív zaheslovaný, samozrejme, musíme pred začatím rozbaľovania adať správne heslo, inak nám to vyhodí chybu a nič sa nerozbalí.
Dnes sme sa teda venovali komprimovaniu súborov a všetko okolo toho. Na záver ešte jednú radu. Ak si myslíte, že ste chytrý a chcete viacnásobnou komprimáciou zmenšiť veľkosť súboru na čo najmenší, tak vám vopred hovorím, že sa vám to nepodarí. Ak si teda myslíte že tým, že ZIP súbor znova zazipujete a tento zip potom znova zazipujete atď atď, až budete mať 17 krát zazipovaný súbor a bude mať veľkosť 1 kB, tak vám to nevyjde. Komprimáciou, teda nahradením opakovania 0 a 1 sa súbor zmenší na minimálnu veľkosť hneď pri prvej komprimácií.
*LAMA, anglicky LAMER je označenie amatéra, diletanta, človeka, ktorý sa do danej problematiky nerozumie. Toto označenie používame najmä v IT oblasti.
** WinRAR sa dá stiahnúť ako skúšobná verzia, no aj po uplynutí skúšobnej doby sa dá plne využívať, vyskakuje iba trápne upozornenie, kedy treba kliknúť na "Ok". Jeden z informatických vtipov znie, že nekonečný je len vesmír a skúšobná verzia WinRAR-u.
*** Existujú síce nejaké password-crackery, tie však fungujú na princípe, že viete časť kódu, ale neviete si spomnúť na jeho presné znenie. Pre ilustráciu, mám heslo NECHAJMATAK, ale neviem ho. Viem iba, že začiatok hesla je "nechaj ma". Zadám tento reťazec do crackera a tento program následne bude automatický skúšať rôzne hesla s touto frázou. Bude meniť veľké/malé písmena, až kým heslo nezistí, čo samozrejme trvá aj 48 hodín a málokedy sa to podarí!