Vecte, že motiváciou pre napísanie tohoto seriálu boli pre mňa najmä moje skúsenosti, keď som len tak zo zvedavosti skúšal čo sú to tie dávkové súbory, príkazy a podobné srandičky, a to ešte za čias MS Windows 95 a MS DOS. Čo sú to teda tie dávkové súbory?
Po prvé, je jasné že za čias počítačového praveku nebolo ovládanie počítača zďaleka takou zábavou ako dnes. Začínalo sa s operačným systémom MS DOS a príkazovým riadkom, kde bolo ako známe, všetko pekne biele na čiernom. Takáto obsluha bola značne nepraktická, najmä preto, že bolo potrebné pamätať si jednotlivé príkazy a odosielať ich pekne operačnému systému tlačidlom Enter. Príkazový riadok to síce z biedy nevytrhlo, ale niekomu kedysi dávno napadlo vytvoriť nový formát súborov, kde by sa tieto príkazy dali jednoducho uložiť za sebou a nebolo by nutné stále opakovať tie isté sekvencie príkazov. Tak vznikli dávkové súbory, ktoré sú dnes známe pod príponami BAT alebo CMD. Dávkové súbory sa dali a dajú dodnes využiť na všeličo, od primitívnej inštalácie, cez realizáciu nekalých akcií typu spyware alebo vírusy, až po zjednodušenie rutinnej práce o ktoré sa budem snažiť v tomto seriáli.
Čo teda treba na tvorbu a využitie dávkových súborov potrebujeme? Odpoveď je jednoduchá. Nič. Teda ehm takmer nič. Vystačíme si s poznámkovým blokom, ktorý je štandardne prepašovaný do ľubovolnej verzie Windows. A aby som nezabudol. Za predpokladu, že použijeme základné príkazy je náš dávkový súbor funkčný na ľubovolnej verzii MS Windows. Hor sa teda do dávkovania...
