Kde hľadať kvalitné šetriče obrazovky?

Pre niektorých už len zbytočný prežitok, pre iných ďalšia možnosť ako si prispôsobiť svojmu gustu. Kde ich teda hľadať a nájsť?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Na prvý pohľad to môže vyzerať ako banalita nie je v skutočnosti také jednoduché. Dokonca by som si dovolil povedať že je to zložitejšie ako nájsť hociaký softvér či dokonca nejakú tu mp3 Vášho obľúbeného interpereta...

V prvom rade je treba povedať, čo si predstavujem pod pojmom "dobrý screensaver". Podľa môjho gusta to musí byť čo možno najmenší kus softu, pokiaľ možno bez inštalácie. Mal by čo najmenej zaťažovať počítač, pričom napríklad prehrávanie hudby či zvukov, považujem v tomto smere za úplné tabu. Určite nemôže žiariť všetkými možnými farbami, ani hýriť fantastickými efektmi, naopak v jednoduchosti je krása.

Sherlock v akcii

Kde teda hľadať? Klasicky by to bolo cez Google, ale toto hľadanie mi žial prinieslo len stránky, ktoré ponúkali práve to čo som nepotreboval. Poväčšinou 3D animácie (samozrejme väčšinou shareware s obmedzenou funknosťou a otravným popupmi), prípadne screensavery premietajúce sadu fotografií, čo pri všetkej úcte za screensaver nepovažujem. Osvedčené databázy ako wincustomize.com alebo themexp.org mi tiež veľa radosti urobili.Nakoniec som však našťastie narazil na pomerne kvalitnú stránku. freedownloadmanager.org/downloads/39_c/ Dá sa tu násť celkom slušná zbierka šetričov, v ktorých figurujú síce aj zástupcovia všetkých vyššieuvedených skupiniek, ale nachádzajú sa tu aj také, aké som opísal na začiatku blogu. Je však potrebné dávať si veľký pozor na spyware, na čo ma môj NOD32 upozornil a ja teraz upozorňujem Vás. Každopádne, pár pekných kúskov sa tu uloviť dá.

Samaritán vždy rád pomôže dobrej veci...

Existuje však ešte jedna nezanedbateľná skupina setričov obrazovky. V skutočnosti to ale nie sú Screensavery, ale špeciálne programy, ktoré sa spravidly venujú nejakej ušľachtilej činnosti, zatiaľ čo Váš počítač nie je vyťažený. Nie je tak napríklad problémom, aby ktorýkoľvek počítač na svete pomáhal pri objavovaní kva zarov hlbokom vesmíre, či hľadaní lieku na rakovinu. Túto bohumilú činnosť vám pripomína práve šetrič obrazovky, ktorý nabehne len čo nie je počítač plne vyťažený.

BOINC
BOINC zastrešuje niekoľko podobných projektov. Z nich najznámejšie sú SETI@home, Rosseta@home, Einstein@home. Je možné si vybrať jeden alebo kombináciu projektov, ktoré chceme podporovať. Jednotlivý nadšenci tvoria tímy, ktoré navzájom v súťažia.
boinc.berkeley.edu/Tak toto môžem...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamouAutumn Leaf Screen Saver (freeware)
Zobrazuje motív padajúceho listu. Dá sa nastaviť rýchlosť padania listu a môd obrazovky, poprípade fps.
http://www.sharewareconnection.com/autumn-leaf-screen-saver.htm

Obrázok bloguHodiny (freeware)
Kúsok z českej produkcie. Zobrazuje jednoduché hodiny. (Ne)dajú sa nastaviť farby ručičiek, veľkosť hodín a ich centrovanie na stred obrazovky. Nastavenia však nevedno prečo nefungujú. Napriek tomu ich uvádzam, nič podobne jednoduché som totiž nikde inde nenašiel.
jaybee.frih.net/download/delphi/hodiny/hodiny.scr.zipKomety (freeware)
Opäť výtvor západných susedov. Pekne vytvorený efekt lietajúcej kométy s chvostom. Je možné nastaviť počet komét, popr. počet častíc na jednu kométu.
farao.czweb.org/download/Komety.exe

Lukáš Jankovič

Lukáš Jankovič

Bloger 
  • Počet článkov:  31
  •  | 
  • Páči sa:  0x

www.vizzy.sk Zoznam autorových rubrík:  Nezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu