O Linuxe som už všeličo počul. Ale ako už naši predkovia vravievali, je lepšie raz kliknúť ako stokrát vidieť na Youtube.Neviem či sa tento postup odporúča, skôr tipujem že nie, ale nakoniec som sa rozhodol využiť praktickú formu IČMS ako dobrú príležitosť zoznámiť sa aj s týmto operačným systémom. O Linuxe som mal predtým len kopu teoretických vedomostí, to najdôležitejšie - inštaláciu a testovanie som si nechával - no keď bude čas...Tento raz som si však úmyselne na seba ušil búdu a ako tému som spokojne nahlásil Distribúcia Ubuntu Linux. Z mne neznámych dôvodov to potom niekto modifikoval, takže som všade musel písať oficiálny názov Distribúcia OS Linuxu Ubuntu - čo sa mi zdá pri všetkej úcte ako gramatická blbosť.
Určite poznáte tie klasické zdôvodnenia prečo používať skôr Linux ako Windows, napríklad také aké sa nachádzajú na stránke http://www.whylinuxisbetter.net/.Podobne koncipované obhajoby čohokoľvek majú svoj význam, pretože pre začiatočníka je pekné prečítať si bez znalosti akýchkoľvek technických detailov aký je Linux bezpečný, stabilný, free a vôbec dokonalý. Skutočnosť je samozrejme ako to už v živote býva mierne komplikovanejšia. Preto sa pokúsim niečo vytiahnuť z argumentov ktoré sú uvedené na horeuvedenej stránke, priberiem niektoré ostatné často používané argumenty a uvediem svoje názory na vec po takmer polročnom používaní distra Ubuntu. Rozhodne sa nechcem pasovať do role nejakého pokročilého používateľa Linuxu, budem vychádzať z pozície typického používateľa MS Windows, ktorý sa rozhodol vyskúšať tučniačika. :) Budem porovnávať hlavne s tým, na čo som zvyknutý z Windowsov...
V Linuxe zabudnite na vírusy!
Pokiaľ som robil s Linuxom tak som naozaj zabudol. Po reštarte, nabootovaní Windows a vzhliadnutí dobre známej zeleno-bielej ikonky v systray som si rýchlo spomenul. Myslím si však, že za túto výhodu z veľkej miery vďačíme najmä slabému výskytu Linuxu na desktope a faktu, že ľudia používajúci Linux sú väčšinou technicky zdatní a vedia, čo si môžu dovoliť a čo nie.
Linux je stabilnejší ako Windows.
Pokiaľ budem vychádzať výlučne zo svojej skúsenosti tak so stabilitou Windows nemám žiadne negatívne skúsenosti. Rovnako to bolo aj s Linuxom. Samozrejme, nerátam situácie keď s mojou malou RAMkou (256MB) nadelíte systému prácu, ktorá ho jednoducho položí. Tu však musím podotknúť, že v mnohých prípadoch sa Linux dokázal spamätať.
Linux je výkonnejší ako Windows.
Túto skutočnosť musím potvrdiť. Linux dokázal efektívnejšie a svižnejšie pracovať s viacerymi náročnými aplikáciami ako Windows. Iste, o niečo málo OS odbremenila absencia antivírusového software, ktorý je v Linuxe prakticky zbytočný.
Prejsť na Linux nie je problém.
Pokiaľ disponujete hardware plne podporovaným aj v Linuxe a máte naozaj veľa volného času tak vám nič nestojí v ceste. Pripravte sa však na googlenie, googlenie a ešte raz googlenie. PS: Ak nemáte Internet, radšej sa o to ani nepokúšajte...
Pre Linux existuje dostatok kvalitného softwaru.
Tak tu by som vážne oponoval. Aj keď existuje mnoho aplikácií pre Linux na porovnatelnej úrovni, ale existuje ešte stále priveľa oblastí kde Linux nedokáže konkurovať. A je to úplne logické, pretože ťažko bude môcť Linux so svojími prevažne dobrovoľníkmi konkurovať gigantom ako Adobe so svojím Photoshopom. Gimp je nádherný sofware, ale príde moment, keď prestane stačiť aj amatérovi. A nejde len o ten Photoshop. Mal som napríklad problém zohnať použiteľný software pre nahrávanie videa pracovnej plochy, ktorý by video dokázal uložiť v nejakom vo Windows prehrateľnom formáte. Naopak veľmi kladne sa dajú ohodnotiť automatické akutalizácie, ktoré fungujú výborne.
Linux je po inštalácii prakticky pripravený na používanie.
Nie tak úplne. S Windows sa to samozrejme porovnávať nedá, ale ešte stále treba obetovať nejakú tú hodinku, aby sa Linux dohovoril aj s hardwarom, doinštalovať kodeky, licencované technológie, atď.. Konkrétne v Ubuntu je to o čosi zložitejšie pretože je distribuovaný len na 1CD, takže obsahuje len najnutnejšiu výbavu.
Nainštalovať aplikáciu v Linuxe nie je problém.
Opäť záleží na tom akú. Veľa aplikácií je k dispozícii v binárnych balíkoch, takže jedinou vašou robotou bude pár kliknutí. O všetko ostatné sa postará systém. Ak potrebujete niečo špecifickejšie, čo sa v repozitároch (zoznam dostupných balíčkov) nenechádza, začne sa únavná hra na Sherlocka. Ak máte práve šťastie, že niečo objavíte, väčšinou sa musíte popasovať s kompiláciou zo zdrojových kódov, na čo asi nebudete mať čas ani náladu. Aj keď všade som čítal, že to vlastne nie je až také zložité, ako si ľudia myslia, ale uverte tomu. Ja to doteraz tvrdím o matematike a nikto mi neverí...
Linux má user-friendly GUI
Môj názor je, že od aplíkacie k aplikácii sa situácia rôzni. Napríklad taký Gimp považujem za elitu v tomto ohľade, ale mal som možnosť zhliadnuť aj pár príkladov, kde skutočne človek nevedel či na ten soft netreba špeciálny kurz. Do očí dosť bijú aj nepreložené veci, gramatické hrúbky alebo veci-neznalé preklady. Nie je ich veľa, ale sú. Čo sa mi nepáčilo, bolo nie príliš oku lahodiace písmo prvkov, aj keď je možné sa "vyhrať", ale efekt podobný Windows sa mi nepodarilo dosiahnuť.
24. jún 2007 o 21:11
Páči sa: 0x
Prečítané: 2 369x
O Linuxe. Konkrétne Ubuntu
O Linuxe som už všeličo počul. Ale ako už naši predkovia vravievali, je lepšie raz kliknúť ako stokrát vidieť na Youtube.
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(22)