Pán Bugár, prestaňte sa prosím vyhovárať,

Chcete byť zodpovedným politikom? Ale na neplnení voličských sľubov a riskovaní nárastu preferencií krajne pravicovej strany nič zodpovedné nie je.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)

Predvolebná kampaň strany Most-Híd niesla jasný odkaz. Heslá ako Charakter rozhoduje alebo Poďme zmeniť smerovanie Slovenska sa nedajú interpretovať ambivalentne. Výsledky volieb a neochota strany SNS byť súčasťou pravicovej vlády zmenili názor niektorých členov strany na čele s Bélom Bugárom a mala za následok, že strana Most-Híd sa stala súčasťou vlády spolu so stranou Smer-SD. Ako sa dajú chápať argumenty Bélu Bugára na obhájenie tohto kroku? Sú dostačné?

Poďme sa pozrieť na 2 hlavné argumenty, ktoré pán Bugár v tejto súvislosti používa.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvým z nich je výčitka pána Bugára smerom k Richardovi Sulíkovi, že keby išiel do vlády so Smerom aj on, bolo by možné vytvoriť oveľa transparentnejšiu vládu. Avšak vyčítať strane Sloboda a Solidarita, že splnila sľub, ktorú dala svojím voličom a odmietla vládu so Smerom je komické práve kvôli tomu, že strana Most-Híd si tento sľub nesplnila. Napokon môžme predpokladať, že práve to malo za následok pokles preferencií strany Most-Híd v prvom povolebnom prieskume agentúry polis zo 6,5 percenta, ktoré strana Most-Híd získala v parlamentných voľbách na 5,2 percenta.

Poďme sa pozrieť na druhý argument. Predpoklad Bélu Bugára, že strana ĽS NS by v predčasných voľbách preferenčne narástla je zrejme správny. Avšak Argumentovať tým, že tento predpoklad bol dôvodom na to aby strana Most-Híd, vstúpila do vlády so Smerom nie je dostatočné. Fakt, že preferencie strany ĽS NS počas posledných štyroch rokov vlády strany Smer-SD astronomicky narástli a posunuli ju do parlamentu so 14 mandátmi naznačuje predpoklad, že pokiaľ bude vo vláde v majoritnom postavení rovnaká strana ako doteraz, preferencie strany ĽS NS môžu do budúcich volieb, ktoré sa budú konať o štyri roky (za predpokladu, že vláda v súčasnej podobe dovtedy vydrží) môžu opäť narásť. A pravdepodobne výraznejšie, než by tomu bolo v predčasných voľbách.

SkryťVypnúť reklamu

Ako tvrdí Allen a Eade (1999, str. 54), vzostup neo-Nacistického násilia v Nemecku nasledovalo bezprostredne po prebudení zjednotiteľského ducha a bolo z veľkej časti spájané s rastúcou nezamestnanosťou, chudobou a dislokáciou spôsobenou týmto procesom.

Kultúrny šovinizmus sa najvýraznejšie tvaruje v situáciách, keď je v ohrození práca ľudí a ich ekonomická bezpečnosť (Mercer, 1900, str, 43 In: Allen, Eade, 1999, str. 54).

Na záver si dovolím trochu zašpekulovať. Ak by pánovi Bugárovi naozaj záležalo na vzniku pravicovej vlády, mohol vytvoriť tlak na vznik takejto vlády vyhlásením, že nepôjde do vlády so stranou Smer-SD. Bez strany Most-Híd by potom s najväčšou pravdepodobnosťou nebolo možné zostaviť vládu so Smerom. A nakoniec ak by sme mohli dôverovať vyhláseniu predsedu strany SNS Andreja Danka (ktorému ja osobne nedôverujem), že bude rokovať o zostavení vlády len s tým, kto bude mať na zostavenie vlády mandát od prezidenta, stále by bolo možné prijať určité kompromisy a pravicovú vládu vytvoriť potom, čo by na jej zostavenie dostal mandát Richard Sulík ako líder druhej najsilnejšej strany, ktorá z tohtoročných parlamentných volieb vzišla, 

Takže pán Bugár, prestaňte sa prosím vyhovárať, že ste vstúpili do vlády so Smerom kvôli tomu, že ste zodpovedným politikom. Na neplnení voličských sľubov a riskovaní nárastu preferencií krajne pravicovej strany nič zodpovedné nie je. 

Lukáš Kuzma

Lukáš Kuzma

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Každý z nás by si mal vedieť utvoriť názor na veci, ktoré sa ho bezprostredne dotýkajú a zaujímajú ho. Na tomto blogu sa budem snažiť nielen vyjadrovať moje názory a najmä postoje na domáce a zahraničné politické témy, ale budem sa ním snažiť inšpirovať aj Vás ostatných, mojich čitateľov. Mojím cieľom nie je hodnotiť a kritizovať názory a postoje Vás ostatných, ale naopak, budem sa usilovať o rozvíjanie Vášho kritického myslenia. Nech môžme spoločne prispieť k "osvete" v našej spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu