Ide o predbežnú operáciu, v súlade so zásadami vojnového umenia, v podmienkach neustáleho pôsobenia paľby agresora, koncentrácie síl a prostriedkov boja na uskutočnenie protiofenzívy v plánovaných operačných smeroch. Deje sa tak s cieľom definitívne rozbiť nepriateľa a oslobodiť ním okupované oblasti, ktoré boli do roku 2014 neoddeliteľnou súčasťou Ukrajiny. Veliteľstvo ukrajinskej armády, ktoré je v obrane pozdĺž 1400 kilometrového kontaktu s ruskou armádou, dnes čelí mimoriadne ťažkej a zodpovednej výzve. Ide o predbežnú operáciu, v súlade so zásadami vojnového umenia, v podmienkach neustáleho pôsobenia paľby agresora, koncentrácie síl a prostriedkov boja na uskutočnenie protiofenzívy v plánovaných operačných smeroch. Deje sa tak s cieľom definitívne rozbiť nepriateľa a oslobodiť ním okupované oblasti, ktoré boli do roku 2014 neoddeliteľnou súčasťou Ukrajiny.
1. koncentrácia síl
Sústredenie síl a prostriedkov ukrajinskej armády na plnenie plánovaných hlavných úloh v rámci tejto protiofenzívy rozhodne. O jej úspechu a ďalšom osude tejto etapy vojny a možno aj osudu vojny vôbec! Historická skúsenosť ukazuje, že šikovné využitie koncentrácie síl a prostriedkov v útočných operáciách (princíp umenia vojny) umožňuje dosiahnuť relatívnu alebo lokálnu výhodu (v konkrétnom mieste a čase). To vedie aj k vytvoreniu celkovej prevahy a niekedy aj k jej postupnému dosiahnutiu aj nad početne silnejším súperom.
Hlavným dôvodom zaradenia koncentrácie síl a prostriedkov do základných princípov strategického a operačného umenia a taktiky je podstata a dôležitosť najdôležitejších úloh, pre ktoré sa táto operácia vykonáva. Predovšetkým tých, ktorých úspešné vykonanie bude rozhodujúci faktor určujúci úspešnosť protiofenzívy. Preto je pre uplatnenie tohto princípu potrebné z obrovského množstva úloh vyčleniť hlavné úlohy a až potom urobiť (určite riskantné) rozhodnutie o koncentrácii síl a prostriedkov.
Treba spomenúť, že v literatúre na túto tému sa princíp „koncentrácie" často označuje ako princíp „ekonomiky moci", prípadne „masáže" či „centrovania". Podstata je však podobná.
2.Viacdoménový a systémový charakter protiofenzívy
Podľa môjho názoru je táto protiofenzíva po prvý raz v histórii vojen viacdoménová a systémová, zahŕňajúca všetky druhy vojsk a ozbrojených síl a ich bojové a logistické podporné systémy pod záštitou sieťovo orientovaného veliteľského bezpečnostného systému. Takto sa vytvára vnútorne ucelený ozbrojený systém (systém systémov) obrany štátu.
Získanie lokálnej prevahy vo vzduchu, najmä v oblasti (v smeroch) sústredenia síl, prostriedkov a úsilia, by malo poskytnúť pozemným silám efektívnu podporu letectva, bojových vrtuľníkov, transportných vrtuľníkov, bezpilotných lietadiel. Toto je základná podmienka dosiahnutia celkovej prevahy nad ruskou armádou, zabezpečenie dosiahnutia cieľov protiofenzívy ukrajinskej armády s čo najmenšími stratami.
Túto tézu potvrdzujú početné príklady od 30. rokov až po moderné ozbrojené konflikty. Počas druhej svetovej vojny a po jej skončení nedošlo k jedinej významnejšej a úspešnej operácii pozemných síl bez získania a udržania vzdušnej prevahy, aj keď len lokálnej. Skúsenosti z povojnových ozbrojených stretov, najmä z vojny v Kórei a konfliktov na Blízkom východe, ukazujú, že každému sústredeniu vojsk, najmä na útočné operácie, vrátane, predchádzali veľmi aktívne vzdušné a raketové sily.
Dnes bez aktívnej účasti pozemných síl, v záujme ktorých sa táto výhoda vytvára, je ťažké hovoriť o možnosti jej dosiahnutia iba letectvom, najmä preto, že ukrajinská armáda nemala možnosť interakcie s bojovými systémami na územie Ruska a ničiť tam prostriedky leteckého útoku a raketové systémy ruskej armády na štartovacích miestach a letiskách. Úloha pozemných síl pri realizácii tejto úlohy sa preto čiastočne zníži aj na vytvorenie tejto výhody v lokálnom rozmere.
Všetci velitelia taktických a operačných jednotiek ukrajinskej armády by preto mali predvídať jednak vyčlenenie vhodných síl a prostriedkov na priamu účasť v boji o miestnu vzdušnú prevahu, ako aj špecifikovať konkrétne úlohy, ktorých plnenie zo strany pozemných síl bude viesť k jeho získaniu. Už v súčasnej fáze vojny majú pozemné sily ukrajinskej armády pomerne značný potenciál zúčastniť sa a plniť spolu s letectvom veľmi vážne úlohy bojovať o lokálnu prevahu vo vzduchu.
3.Pozemné sily pripravujú pôdu pre pôsobenie letectva
Možno sme pri sledovaní priebehu vojny na Ukrajine svedkami „liahnutia“ nového fenoménu na modernom bojisku, najmä ak vezmeme do úvahy silu a možnosti protilietadlovej obrany ruskej armády, v ktorej pozemné sily a nimi používané bojové systémy „otvoria“ alebo „vydláždia“ cestu k prevádzke vlastného letectva.
Na tento účel bude potrebné selektívne identifikovať objekty v ruskej armádnej skupine, ktoré by mali byť zničené, zneškodnené alebo prevzaté (napr. letiská, pristávacie plochy a prostriedky protivzdušnej obrany atď.). Ich odstránenie zabezpečí slobodu prevádzky pre ukrajinské letectvo, drony a vrtuľníky. Dôležitou aktivitou v prospech vlastného letectva bude aj boj proti letectvu agresora silami a prostriedkami protilietadlovej obrany pozemných síl. Popri úlohách súvisiacich s aktívnym bojom proti nepriateľovi je veľmi dôležitou úlohou pozemných síl, vykonávanou za účelom získania miestnej vzdušnej prevahy, zabezpečiť potrebné podmienky na premiestnenie, rozmiestnenie, ochranu a obranu vzdušných síl.
V dnešnej totálnej vojne, ktorej sme svedkami a ktorá nie je v európskom priestore prítomná od roku 1945, sú snahy bojových systémov letectva a pozemných síl prirodzene čoraz bližšie. Vzhľadom na to, že v súčasnosti nie je možné zabezpečiť trvalú prevahu vo vzduchu (aj lokálne) počas celej protiofenzívy ukrajinskej armády, je potrebné identifikovať len určité obdobia, kedy bude efektivita boja o prevahu najväčšia, v záujme dokončenia najdôležitejších úloh tejto operácie.
Sústredenie síl a úsilia na prípravu a uskutočnenie rozhodujúceho útočného obratu strategického významu, akým je protiofenzíva, si vyžaduje osobitnú aktivitu. To priamo na línii dotyku ukrajinskej armády a ruskej armády, ako aj v jeho tyle. Pri dosahovaní jeho územia a pri všetkých preskupeniach, presunoch a pochodoch síl a prostriedkov. V súčasnosti sme svedkami týchto akcií ukrajinskej armády. Táto (operačná) činnosť, vykonávaná počas úvodnej operácie pre protiofenzívu, mala zabezpečiť rýchlu prevahu, získanie prekvapenia a prinútenie nepriateľa viesť bojové operácie v nepriaznivých podmienkach.
Vysoká frekvencia týchto aktivít ukrajinskej armády mala zabezpečiť nielen získanie výhody, ale aj jej udržanie počas celej protiofenzívy. Aktívny charakter vedenia činností v prípravnej operácii do protiofenzívy by mal zabezpečiť okrem iného aj rýchly, efektívny a bezkolízny prechod úderných skupín z obrany na rázné údery naprieč skupinou ruskej armády najmenej v dvoch smeroch, vychádzajúc do jej tyla a bokov. Kľúčovým aspektom je vykonávanie rozhodných akcií v priestore koridoru spájajúceho Krym s územím Ruska, vedúce k oslobodeniu polostrova, udržanie ich kontinuity v ničení objektov v prvom rade, efektívny výstup z boja a prechod na obranu územia Ukrajiny oslobodeného spod ruskej okupácie.
Na zabezpečenie vyššie uvedenej vysokej úrovne činnosti sa od veliteľov a štábnych dôstojníkov vyžaduje:
rýchlo a racionálne reagovať na akékoľvek zmeny v operačnej a taktickej situácii
cieľavedomé využívanie paľby a úderných manévrov a prejav iniciatívy, agresivity, pevnej vôle a nekonvenčného spôsobu vedenia boja a operácií
zručný výber najhospodárnejších a najúčelnejších foriem ako aj spôsobov operačnej a taktickej činnosti a ich obratné využitie
Implementácia princípu činnosti v prípravnej operácii na protiofenzívu zo strany ukrajinskej armády, ktorú v súčasnosti sledujeme, závisí stále viac od efektívneho dopadu presnej paľby. Na vybrané najdôležitejšie objekty, armádne skupiny, delostrelectvo na palebných postaveniach, palivové základne, logistické sklady a pod. Tieto aktivity sú zamerané nielen na systematické, v čase a priestore, oslabovanie potenciálu obranných zoskupení ruskej armády, zbavenie jej logistickej podpory , ale aj dezorganizuje jej systém velenia, rozpoznáva svoje slabé miesta v obrane bojom. Taktiež aj psychologicky pôsobí na vojakov armády agresora, oslabuje ich morálku a vôľu bojovať. Mimoriadne dôležitú úlohu v týchto aktivitách zohrávajú delostrelecké údery, raketové systémy HIMARS, letectvo, ktoré v ukrajinskej armáde stále chýba v dostatočnom množstve, bojové vrtuľníky, drony a selektívne údery silami a prostriedkami elektronického boja.
Autor je senior konzultant think-tanku Institute of Security and Defense.