Svedčí o tom aj fakt, že Čína má v súčasnosti vo vesmírnej oblasti väčšie možnosti ako Ruská federácia, ktorá bola v tomto kontexte vždy hlavným rivalom pre USA. Oplatí sa preto pozrieť na nedávne úspechy ČĽR a ciele, ktorých realizácia môže vyrovnať kozmický potenciál tejto krajiny s tým americkým. Diskusia na túto tému sa objavuje aj v kruhoch amerických a EU, ktorých hlavná pozornosť sa sústreďuje na bezpečnostné otázky a možný budúci konflikt.
Čínska ľudová republika sa neustále snaží zmenšiť vzdialenosť k Spojeným štátom z hľadiska dobývania vesmíru. Vidíme to predovšetkým na príklade orbitálnych štartov. Len v marci uskutočnila šesť štartov svojich pôvodných nosných systémov, vďaka ktorým dopravila na obežnú dráhu ďalšie satelitné jednotky aj pre zahraničné subjekty. Čína uzavrela minulý rok so 62 úspešnými orbitálnymi štartmi ďalší rekord. Celkovo bolo za posledných dvanásť mesiacov spustených niekoľko, z ktorých väčšinu možno pripísať americkému sektoru. USA uskutočnili 84 letov, z ktorých viac ako 60 vykonala spoločnosť SpaceX. Média v Európe a USA sa jednostranne venujú len SpaceX vďaka brilantnému marketingu. No tichá voda brehy myje.
Každá z misií bola zameraná na nosenie satelitných zariadení, najčastejšie pozorovacích zariadení civilného aj vojenského charakteru. Toto vzbudzuje čoraz väčšie obavy pre USA a primeraným dôkazom toho je výzva nového šéfa velenia zložky INDOPACOM.
Za zmienku tiež stojí, že štarty čínskych nosných rakiet s nákladom v podobe satelitov monitorujú americké obranné centrá. Príkladom tohto typu situácie je nadmorská výška v marci tohto roku. systémom Long March 4C družíc Tianhui 6 A a B. Podľa informácií čínskej strany sú zariadenia určené na geografické mapovanie, meranie pôdnych zdrojov, vedecké experimenty a iné úlohy, je však podozrenie, že sú určené aj na vojenské účely. Let nosnej rakety s nákladom potom sledovala 18. letka vesmírnej obrany vesmírnych síl Spojených štátov amerických.
Okrem spomenutého netreba zabúdať ani na navigačné a komunikačné jednotky, ktoré sú tiež nevyhnutné pre každodenný život čínskych občanov. Je vhodné pripomenúť, že balík niekoľkých medzivládnych dohôd uzavretých začiatkom februára 2022 medzi Ruskom a Čínou obsahoval dohodu o komplementarite národných globálnych navigačných satelitných systémov (GNSS) – GLONASS a BeiDou. Dlhodobým cieľom rusko-čínskej spolupráce v tomto segmente je doplnenie oboch systémov pri realizácii navigačných služieb a zabezpečenie ich vyššej kvality. Vrátane zameniteľného využitia signálov z oboch satelitných konštelácií.
Treba si uvedomiť, že rozvoj čínskeho vesmírneho sektora je hrozbou aj pre súkromné americké spoločnosti. V tejto súvislosti stojí za zmienku projekt „GW“, ktorý zahŕňa vyslanie takmer 13 000 satelitov na nízku obežnú dráhu Zeme (LEO), ktoré by konkurovali Starlinks Elona Muska. Tieto plány potvrdil prof. Xu Can z Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády Aerospace Engineering University v Pekingu. Spravodajská webová stránka South China Morning Post citovala vedcov, ktorí tvrdia, že konštelácia „GW“ bude zahŕňať 12 992 satelitov patriacich do novovytvorenej skupiny China Satellite Network Group Co, zatiaľ čo harmonogram prvých štartov štartovacích systémov s predmetnými zariadeniami nie je známy.
Po diskusii o niekoľkých vyššie uvedených príkladoch čínskych schopností v oblasti vesmíru je potrebné pozrieť sa na rastúcu rivalitu medzi Spojenými štátmi, t. j. hegemónom medzinárodného poriadku a lídrom vo vesmírnych pretekoch, a Čínou. Krajina snažiaca sa zmeniť súčasný medzinárodný poriadok a pre Američanov zrejme jediný významný konkurent vo vývoji vesmírnych technológií.
V tejto súvislosti je vhodné pripomenúť vyjadrenie šéfa NASA Billa Nelsona, ktorý v rozhovore pre portál Politico uviedol, že USA musia vyhrať preteky o Mesiac s Čínou, kde chce. Bývalý astronaut priznáva, že Američania si musia dávať pozor, aby sa Taikonauti pod zámienkou vedeckého výskumu nezmocnili strategicky dôležitého bodu na povrchu Strieborného glóbusu. Bill Nelson tiež poznamenal, že v takejto situácii vám Číňania môžu nariadiť, aby ste sa držali ďalej od územia, ktoré obsadili.
Výhoda USA vo vesmírnej oblasti je badateľná, no na druhej strane sa zdá, že sa zo dňa na deň roztápa. Treba očakávať, že v najbližších rokoch budeme svedkami ešte väčšej militarizácie tohto priestoru, a to z toho dôvodu, že pri správnom využívaní vytvára výhodu oproti druhej strane.
Autor je členom expertnej skupiny Obrana a bezpečnosť v strane ODS a senior konzultant think-tanku Institute of Security and Defense.