Star Wars: Vonkajší Okraj(recenzia stolnej hry)

Kedysi dávno, v preďalekej galaxii vládli vonkajšiemu okraju známeho vesmíru pašeráci a lovci odmien. Staneš sa najpreslávenejším z nich?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Star Wars: Vonkajší Okraj

1-4 hráči

120 - 180 minút hracieho času

Výrobca: Blackfire

Autori: Corey Konieczka, Tony Fanchi

Rok vydania: 2019

Vonkajší okraj nie je o konfliktoch, ale o renomé. Partia priateľov sa vôbec nemusí stretnúť v súboji, ak to vyslovene nechcú, môžu sa však pokúsiť medzi sebou uzavrieť dohody či obchod. Väčšina bojových stretov je priamo závislá na vzťahoch s jednotlivými frakciami ovládajúcimi vonkajší okraj. Boj býva krátky s jasnými pravidlami, kto hodí viac, vyhráva, porazený musí opraviť loď alebo seba. V skutočnosti tu ide o pašovanie tovaru, legálneho či nie, pátranie po hľadaných osobách na základe zatykačov, ich doručenie živých alebo naopak. Víťazom je najpreslávenejší pašerák/lovec odmien Vonkajšieho Okraja.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Náhľad
Náhľad (zdroj: Lukáš Škoda)

Hra je technicky veľmi dobre prevedená, nemá síce žiadne figúrky, no viac než dobre ich nahrádzajú karty postáv, lodí, zákaziek a vylepšení rôzneho typu. V zásade platí, čím lepšia loď, tým viac zákaziek, väzňov, posádky a zatykačov je schopná uviezť. Pravidlá sú celkom prehľadné, väčšinou je všetko vypísané na kartách, občas treba vyhľadať spornú situáciu, veľkým pomocníkom je podrobná karta priebehu ťahu, ktorú má k dispozícii každý z hráčov. Začínajúci pašeráci musia brať hrací čas s rezervou, kým si nepamätáte pravidlá čaká váš dosť čítania, prvú štvorylku sme hrali takmer päť hodín, počas ktorých stihlo dôjsť medzi lovcami odmien aj k vášnivej polemike. Hra jedného hráča je výborne zastrešená tzv. kartami umelej inteligencie, sú rozpísané tak podrobne, že výrazne eliminujú pocit duelu samého so sebou.

SkryťVypnúť reklamu

Za jedinú nevýhodu pokladám miernu nepraktickosť , hra zaberá na stole dosť veľa miesta, už len netradičná polkruhová mapa vonkajšieho okraja je rozťahaná + karty postáv a lodí s rôznymi slotmi, vážne to celé vyzerá super, no treba priestor, na môj malý konferenčný stolík to stvorené zrovna nebolo. 

Hodnotenie v zlomku: 8/10

Percentuálne hodnotenie: 79%

Slovné hodnotenie: Fest Temná stolovka 

Lukáš Škoda

Lukáš Škoda

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som muž, pochmúrneho charakteru, už tri dekády neúspešne hľadajúci svoje miesto vo svete a naplnenie života. Mojimi vášňami sú hudba, knihy, komiksy, filmy, seriály, divadlo a videohry. Týmto témam sa budem v rôznej miere venovať aj v mojich príspevkoch. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

288 článkov
SkryťZatvoriť reklamu