Tiché Miesto časť 2(2021) Filmová recenzia NO SPOILERS

Písmo: A- | A+

Jedného večera na malom koncerte, nie som si istý klubom ani kapelou, marí sa mi Diwadlo a Davová Psychóza. Od speváka však zaznela hláška, podľa mňa inšpirovala filmovú sériu: Jeptiško jeb tíško, nech ťa nikto nepočuje!.

Originálny názov: A Quiet Place Partt II

Réžia, produkcia, scenár: John Krasinski

Tvorcovia postáv: Bryan Woods, Scott Beck

Hudba: Marco Beltrami

Obsadenie: Cillian Murphy, Millicent Simmmonds, Emily Blunt

Premiéra: 8/5/20

Uvedenie do kín: 28/5/21

Film nezačína najlepšie cca rok pred udalosťami A Quiet Place zobrazuje počiatok tichej apokalypsy. Niektoré eventy je lepšie ponechať v tajnosti. Úvod je zdĺhavý, sledujeme deti hrajúce baseball, následnú masovú hystériu a ľudskú hlúposť. Všetko pôsobí strašne fádne. Veľkú časť stopáže som ju dokonca považoval za tzv. filler scene, napokon ma jeden z najlepších momentov vyviedol z omylu. Bez zbytočných spoilerov stále zastávam názor, že to šlo vysvetliť lepšie a hlavne kratšie.

Našťastie horor následne nadväzuje krátko po konci prvej časti, vracia sa známa atmosféra, ktorá robí sériu funkčnou. Pokračovanie obracia pozornosť na hluchú dcéru manželov Abbotových, Regan. Záblesky z jej posluchu pôsobia sviežo. Skutočne nepočujúca herečka vdýchla svojim stvárnením postave uveriteľnosť. Neobľubujem pubertálnych hercov, no jej čas na plátne som si vyslovene užíval. 

Dôležitým pilierom je rodinný priateľ Emmet. Cillian Murphy je mužom svojho remesla a jeho postava presne podľa môjho gusta. Zatrpknutý samotár skúsenosťami presvedčený, že ľudia sú schopní väčších zverstiev než akékoľvek monštrum. Žeby paralela s mojou osobnosťou?

Zaujímavosť: Ústredný konflikt nie je medzi človekom a mimozemskými predátormi s vycibreným sluchom. V prednom rade zaujala svoje miesto symbióza muža bez nádeje a dievčaťa, ktoré sa jej odmieta vzdať.

Záverom, príbeh je dosť jednoduchý, nevedel som sa ubrániť pocitu, že na relatívne úspornú stopáž (98minút so záverečnými titulkami) musel byť značne natiahnutý. Našťastie má film zaostrené najmä na ústredné, skvele obsadené postavy, ktoré ho zvládnu utiahnuť.

Prvý film série bol fajn, no kinosálu som opúšťal bez potreby vidieť pokračovanie. Úprimne, nebyť obsadenia Cilliana Murphyho, zrejme by mi stačilo počkať kým bude na Netflixe.

Z tohto vajca sa však vykľula snímka, minimálne postavami a charizmou prekonávajúca prvú časť.

Môžem odporučiť ľuďom, schopným povzniesť sa, kvôli hereckým výkonom, nad drobné nedostatky.

Verdikt: 7/10

P.S.: Medzičasom ma kamarát vyviedol z omylu, šlo o festival Mighty Sounds v Tábore a českú kapelu, ktorej totožnosť ostáva záhadou.

Skryť Zatvoriť reklamu