Najabsurdnejšia inštitúcia? Cudzinecká polícia!

Dlho som žil v presvedčení, že v mojom pomyselnom rebríčku najabsurdnejšie (ne)fungujúcich slovenských inštitúcii nič neprekoná Dopravný inšpektorát, napríklad ten na Kopčianskej ulici v Bratislave. Mýlil som sa. Vyhráva cudzinecká polícia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (111)
Obrázok blogu

Triumf post-sovietskej byrokracie

“Nezmyselná vec. Triumf post-sovietskej byrokracie. Zamyslíš sa, či chceš v tejto krajine skutočne zostať,” vyjadril sa v internetovom fóre o cudzineckej polícii, diskutujúci s menom Giuliano. “Strašné miesto,” boli posledné slová španielskeho žiadateľa o pobyt, keď po hodinách čakania konečne za sebou zavrel dvere. Nálepky na policajných autách s nápisom “Pomáhať a chrániť” zaparkovaných pred budovou, vyznievajú v tomto kontexte úplne na smiech. Alebo si ich máme interpretovať tak, že nám polícia pomáha chrániť nás pred cudzincami?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aliens Police alebo Mimozemská polícia

Na okne, za mrežami budovy nájdete prakticky jedinú informáciu v celej budove v angličtine - cudzineckú políciu tu ktosi preložil pojmom “Aliens Police.” Čisto technicky, nie nesprávny výraz, hoci by sa o tom dalo diskutovať, ale väčšine skôr evokuje slovo “Aliens” jeho známejší význam. To aby bolo jasné, ako sa k vám budú správať. Je jedno, či ste top manažér z Belgicka, doktorand zo subsaharskej Afriky alebo čašník v čínskej reštaurácii, budete vnímaný ako mimozemšťan a možno aj votrelec.

Zabitý deň

Obrázok blogu

Pri návšteve cudzineckej polície v Bratislave, ktorá je na vybavovanie žiadostí otvorená len dva a pol dňa v týždni , máte dve možnosti. Buď prísť veľmi skoro ráno, ideálne medzi pol piatou a pol šiestou, čakať dve-tri hodiny v zime alebo mraze v rade vonku a nejaký čas v čakárni, ale nestratiť celý deň. Alebo si zobrať dovolenku, prísť na pol ôsmu, keď sa začinajú úradné hodiny a dúfať, že do obeda budete vybavený (v našom prípade sa tak nestalo). My sme zvolili druhú možnosť. Na lístku je číslo 94 – spolu s desiatkami iných čakateľov strávime niekoľko hodín v ošumelej čakárni so špinavými stenami a rozmermi asi 7x7 metrov, nedostatočným počtom sedadiel, so špinavými záchodmi bez mydla, toaletného papiera a sušiča rúk ale s jedom na potkany, v mieste, ktoré úplne zlyhalo a to rozhodne nie kvôli jeho multikultúrnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku po slovensky

Obrázok blogu

V tejto inštitúcii po anglicky hovoria iba klienti v čakárni – policajti komunikujú výhradne po slovensky . Medzi kanceláriami sa pohybujú rýchlo, s pohľadom upreným do zeme, aby ich náhodou niekto nevyrušil otázkou pre nich v cudzom jazyku. Oznamy vyhlasujú výhradne v slovenčine (“Obedová prestávka - pol hodina!” “Už nebereme!”). A to aj napriek tomu, že prakticky všetci ich klienti by uprednostnili angličtinu – sú totiž cudzinci, ktorí si potrebujú zlegalizovať svoj pobyt na Slovensku. Tak, ako moja priateľka. Hoci je z Portugalska, krajiny EÚ, ak chce žiť na Slovensku dlhšie ako tri mesiace a/lebo tu pracovať, potrebuje povolenie k pobytu. A to sa vybavuje výhradne na Aliens Police. A tam sa chodí v pároch – jeden cudzinec, jeden Slovák. Inak nič nevybavíte, alebo vás pošlú preč so zdôvodnením v slovenčine, ktorému nebudete rozumieť. Na informátora alebo zmysluplné informácie na nástenkách zabudnite - ste na polícii.

SkryťVypnúť reklamu

Uvedomujem si, že angličtina sa policajtom neučí ľahko, ale ak niekto robí s cudzincami a chce si zaslúžiť ísť do dôchodku v štyridsiatke, naozaj by sa mohol/la trošku snažiť.

"Systém padnutý na hlavu"

V ostatných rokoch som sám o povolenie na pobyt v cudzej krajine žiadal dva krát. Na vybavenie islandského si ani nespomínam, vybavenie nemeckého mi trvalo asi dve a pol hodiny, potreboval som naň jednu fotku, pas a nájomnú zmluvu. Doklad som dostal na počkanie. A nikdy ma to nič nestálo.

Obrázok blogu

Na Slovensku si ale musíte pobyt zaslúžiť. Notársky overený doklad z katastrálneho úradu, potvrdzujúci, že nájomca - vlastník nehnuteľnosti je jej skutočný majiteľ je len začiatok. Na otázku, prečo nestačí doklad z internetu alebo či si nemôžu tento údaj overiť sami (trvá to asi 30 sekúnd), odpoveď nečakajte. Okrem iných dokladov potrebujete aj prehlásenie, že budete zamestnaný. Bonbónikom je výpis z bankového účtu. Originál. V slovenčine. Že ste cudzinec a účet máte v zahraničnej banke? To nikoho nezaujíma. Alternatívou je preukázanie hotovosti 200 eur (kreditná karta nestačí.) Nemáte? Musíte si ich ísť vybrať do bankomatu.  „ Ja viem, že ten systém je padnutý na hlavu, ale len vykonávam úlohu, ktorú mám nariadenú. Všade sú tu kamery, monitorujú ma.” povedal nám policajt úradník, keď sme mu bankovky ukazovali. Na protokole o preukázaní hotovosti bola ako svedok podpísaná kolegyňa, ktorú sme nikdy nevideli – asi v tom čase vypli kamery.

SkryťVypnúť reklamu

Po mesiaci (ak máte šťastie, mnohí ho nemajú) vám príde esemeska so správou, že si môžete prísť po kartičku s povolením na pobyt. Ak si myslíte, že vydať hotovú kartu nemôže trvať dlho, mýlite sa. Čakali sme ďalšie tri hodiny. Celkovo – 2x6 a 2x3 hodiny, čiže 18 hodín (a tým pádom aj peňazí) čakania a mesiac na vydanie karty. Je neuveriteľné, koľko hodín tu dennodenne trávia ľudia nezmyselným čakaním.

Kafka z Afriky

„Chodím sem už päť a pol mesiaca, asi tak dva krát mesačne,” zdôveruje sa Jakob (meno zmenené) zo severnej časti Afriky, ktorý si na Slovensku dokončuje doktorandské štúdium. „Stálo ma to už celkom veľké peniaze a raz ma policajti posielali vybaviť doklady až do Egypta.” Jakob totiž potreboval, okrem množstva iných dokladov a dokumentov, aj overený a preložený výpis z registra trestov. A ten sa dal získať komplikovanou cestou, dva krát preložený a 11-krát opečiatkovaný, cez slovenské veľvyslanectvo v egyptskej Káhire. Napokon mu pomohli priatelia, ak by ich ale nemal, mal by iba dve možnosti – vybaviť si to sám v Egypte alebo opustiť Slovensko. Podobných osudov spoznal Jakob množstvo: „Raz sa tu mladá Talianka nahlas rozplakala. Poslali ju vybaviť si nejaký doklad domov. Kúpila si teda spiatočnú letenku a keď s ním konečne prišla a vystála si ďalší mnohohodinový rad, povedali jej, že ho vlastne nepotrebujú.” Kafkov román Zámok ani nemusíte čítať, stačí sa prísť pozrieť do čakárne cudzineckej polície a máte ho v živom prenose.

Relikt doby

Ak by som mal zostaviť zoznam vecí, ktoré by sa mohli v oddelení cudzineckej polície zmeniť, musel by som napísať druhý blog.

Čomu ale skutočne nerozumiem, je to, že agendu legalizácie pobytu cudzincov má na starosti špecializovaný policajný útvar. V „štandardných“ krajinách a predovšetkým pri vydávaní povolení k pobytu občanov štátu Európskej únie, tak vykonáva civilný úrad. U nás je cudzinecká polícia relikt totalitného obdobia, kedy bol každý cudzinec vnímaný ako potenciálna hrozba budovania socializmu. Režim sa zmenil, myslenie nie.

Cudzinci, zabudnite na chlieb a soľ, privítame vás u nás inak – veď uvidíte na Mimozemskej polícii!

Lukáš Zajac

Lukáš Zajac

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyštudoval som geografiu, teraz pracujem v mimovládnej organizácii v oblasti vzdelávania. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu