Nedávna skúsenosť so zamestnancom Slovenskej sporiteľne

Písmo: A- | A+

Hovorí sa, nerob to, čo nechceš, aby iní robili tebe. Týmto výrokom sa riadim už dosť dlho. Nemám napríklad rada, ak mi niekto do očí klame. S ľuďmi preto rozprávam narovinu a pozerám sa im do očí.

Pred niekoľkými mesiacmi mi telefonovali klienti, nazvime ich manželia Kováčoví, na odporúčanie. Chcú začať stavať dom a potrebujú s tým pomôcť. Dohodli sme si termín stretnutia, boli ochotní za mnou pricestovať niekoľko desiatok kilometrov. Pri osobnom rozhovore vysvitlo, že manželia Kováčoví majú iné úvery (spotrebný, tovar na splátky, kreditnú kartu...). Spotrebný úver splácali Slovenskej sporiteľni, sú dlhoročnými klientmi, majú tam aj bežný účet.

Pri realizovaní riešenia na výstavbu rodinného domu je ideálne vstupovať do hypotekárneho úveru tzv. s čistým štítom. Bez iných úverov a splátok. Dohodli sme sa teda nasledovne: vybavíme prvý hypotekárny úver, kde založíme nehnuteľnosť, v ktorej manželia bývajú, splatíme existujúce úvery a zo zvyšných peňazí začneme s výstavbou rodinného domu. Keď bude rozostavaná stavba zapísaná na liste vlastníctva, vezmeme druhý úver na dofinancovanie.

V rámci skóringu na hypotekárny úver som neobišla ani Slovenskú sporiteľňu. No na to, že sa jedná o dlhoročného klienta s pravidelnými príjmami, nedostali sme najlepšiu ponuku z tejto banky. Preto sme sa rozhodli pre konkurenčnú banku, ktorá však do podmienok čerpania dala doručiť súhlas Slovenskej sporiteľne s predčasným splatením daného spotrebného úveru. Mimochodom, za tento kus papiera si banka účtuje 149 €. Dobre čítate. Aby ste vedeli porovnať s inými bankami, poplatok za súhlas s predčasným splatením sa vo väčšine väčších bánk pohybuje medzi 50 € a 110 €.

Vybavenie súhlasu s predčasným splatením netrvalo krátko. Najprv nás pani pri okienku vyspovedala, zaujímalo ju všetko o novom úvere. Nezabudla sa spýtať, či sme si dávali robiť ponuku na hypotekárny úver aj v ich banke. Odpovedala som jej kladne, no oponovala mi, že v systéme to nevidí. Slovenská sporiteľňa (jej zamestnanci) funguje rovno na podaní žiadosti o úver, aby vedeli klientovi urobiť ponuku. No v prípade, že sa klient rozhodne pre inú banku, v úverovom registri sa nachádza informácia, že klient má podanú žiadosť v Slovenskej sporiteľni. Za žiadosť o zrušenie tejto žiadosti si banka pýta 20 €. Keď to oznámim klientom, tí mi zvyčajne povedia: „ale veď my sme sa len boli informovať, či dostaneme úver a za akých podmienok“.

Vrátim sa však k tej našej pani pri okienku. Skritizovala ma, že žiadosť o úver podaná nebola, že tzv. skóring (prepočet úveru bez podania žiadosti o úver) neznamená nič.

Potom nám oznámila, že taký úkon ešte nerobila, že príslušné tlačivo (súhlas s predčasným splatením) nedávajú na počkanie už tri týždne, že klienta budú telefonicky kontaktovať z Banskej Bystrice, kde opäť podstúpi „výsluch“ a potom mu budú ochotní tlačivo poslať domov.

Pán Kováč sa nezdržal a začal nadávať. Sedeli sme tam polhodinu a stále sa nič nedialo.

Nakoniec začala pomaly vypĺňať žiadosť o súhlas banky s predčasným splatením úveru. Medzitým k nej prišla kolegyňa a opýtala sa, či nám ten súhlas dá hneď. Povedala, že nie, že ho klient obdrží poštou. Počula som to. Dávno mi nič tak nezdvihlo tlak ako tieto slová. Počkala som, kým dopíše. Predtým som jej položila otázku a zahriakla ma, že mám počkať, pretože sa nevie sústrediť a robiť dve veci naraz. Bez komentára. Opýtala som sa jej: „Prečo sa Vás kolegyňa pýtala, či nám súhlas dáte teraz? Ak ho máte vygenerovaný v systéme, dajte nám ho, prosím“. Zopakovala to isté, čo na začiatku, že už tri týždne tieto tlačivá nevydávajú na počkanie, že nám ho pošlú z Banskej Bystrice. Po 45-tich minútach naťahovania sa sme odišli. Za ten čas bola schopná len vypísať žiadosť o tlačivo, kvôli ktorému sme prišli osobne.

Neuveríte, pol hodinu od odchodu z banky mi volá p. Kováčová: „volali nám z banky, máme si prísť pre súhlas s predčasným splatením úveru“. Šli teda preň a rovno ho zaniesli do banky, kde sme vybavovali a podpísali zmluvy o hypotekárnom úvere. Pár dní na to som šla do banky odniesť podklady z katastra, aby mohlo dôjsť k čerpaniu úveru. Tlačivo zo Slovenskej sporiteľne som mala v rukách a čuduj sa svete, na ňom podpis našej milej panej a jej kolegyne...

Skryť Zatvoriť reklamu