Slávne futbalové hviezdy bez peňazí?

Písmo: A- | A+

V najnovšom dvojtýždenníku Profit som natrafila na zaujímavý článok venujúci sa spôsobu myslenia slávnych futbalových hviezd. Týka sa peňazí a plánovania budúcnosti.

V čase, keď ich hviezda žiari na nebi, zarábajú poniektorí aj 200 000 eur alebo dolárov mesačne. Určite mi dáte za pravdu, že pri takejto čiastke peňazí je jedno, či v sms-ke, ktorá informuje o pripísaní peňazí na účet, vidíte znak eura alebo dolára.

Ako sa hovorí, s jedlom rastie chuť. Čím viac zarábame, tým viac míňame. Výnimkou nie sú ani špičkoví futbalisti. Nie je však „odveci“ držať sa pri zemi. Všetci vieme, že takýto príjem profesionálni športovci nebudú mať celý život. Ich profesionálna kariéra o niekoľko rokov skončí. V tom horšom prípade ich skôr zastaví úraz, ktorý im nedovolí pokračovať v ich hviezdnej kariére.

Prečo si teda nepripraviť zadné dvierka a neodkladať časť zarobených peňazí? Učím to všetkých svojich klientov, no niektorí mi povedia: „málo zarábam. Keď budem zarábať viac, vtedy si budem odkladať“. Možno to bude znieť tvrdo, no ja takýto argument neakceptujem. Vždy je riešenie – znížiť výdavky alebo zvýšiť príjmy. Prečo si futbalisti so šesťciferným mesačným príjmom neodkladajú peniaze? Málo zarábajú?

Tento článok som čítala postupne. Po prečítaní prvej polovice som sa v rámci svojej profesionálnej deformácie zamyslela, čo by som vlastne robila, keby som zarábala 200 000 eur (keďže sme na Slovensku, zvolila som menu euro). Začala by som si budovať pasívny príjem v omnoho väčších rozmeroch, ako to robím teraz. Pre toho, kto sa pre investície narodil, to musí byť úžasne vzrušujúce (pán Warren Buffett, máte môj obdiv). Je na to toľko zaujímavých možností, nehnuteľnosti, cenné papiere, vlastný podnik.

Vrátim sa však k „našim“ futbalistom. Úprimne, netušila som, že slobodných futbalistov nútia vlastné kluby do ženenia. Vraj aby sa trochu usadili a nevymetali nočné kluby. Žien, ktoré by si rady vzali hviezdnych futbalistov je kopec. Keď už pre nič iné, aspoň pre peniaze. Veď aj rozvod zarába peniaze (myslím ženám, nie ich polovičkám, ktoré prichádzajú o polovicu svojho ťažko zarobeného majetku).

Existujú nejaké štúdie, ktoré sa zaoberajú tým, z akých rodín pochádzajú dobre zarábajúci futbalisti (alebo všeobecne vrcholoví športovci)? Finančne gramotní rodičia vedú k finančnej gramotnosti aj svoje deti. No rodičia, ktorí žijú na dlh a konzumným spôsobom života tak učia žiť aj svoje deti. Vedome alebo nevedome.

Už aj na slovenských školách učia deti ako zaobchádzať s peniazmi. Predpokladám, že finančné inštitúcie poskytujúce úvery dlho lobovali proti tomuto rozhodnutiu vlády. Veď finančne gramotní ľudia im uberajú z ich potenciálnych i reálnych ziskov. Aj na úveroch sa dá totiž zarobiť.

Čo tak zaviesť v hviezdnych futbalových kluboch hodiny finančnej gramotnosti? Musí to byť dobrý biznis a možno je to pre niekoho nový podnikateľský nápad :o)

Skryť Zatvoriť reklamu