Prečo SR a ČR nevlastní satelit a ako to bolo v roku 2002 ?

Čítam si svoj článok napísaný 30.5.2002 v Solid Europe a nestačím sa diviť prečo SR a ČR doteraz nevyužilo fantastickú možnosť danú WRC 2000 v Istanbule. Posúďte sami. Svetová rádiokomunikačná konferencia WRC v Istanbule v júni 2000 pridelila Slovensku osem satelitných kanálov so šírkou pásma 27 MHz na pozícii 12,8° západne s tým, že uvedenú pozíciu bude spoločne využívať s Českou republikou, Maďarskom a Chorvátskom. Po vzájomnej dohode tieto štyri krajiny majú na uvedenej satelitnej pozícii navyše k dispozícii ešte tri satelitné kanály! Pre prípravu vysielania Slovensko v rámci uvedených štyroch krajín podniká už konkrétne kroky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Tento ambiciózny projekt sa z pohľadu verejného záujmu javí ako najdôležitejší základ informačnej digitálnej diaľnice, ktorú v 21. storočí Slovensko ponúkne svojim obyvateľom. To si uvedomujú aj ďalšie podnikateľské subjekty, ktoré doteraz nebrali príliš vážne možnosti vyplývajúce z pozície 12,8° západne. Obrovský počet digitálnych televíznych kanálov v počte 70, ktoré sú pre Slovensko k dispozícii sa stane veľkou konkurenciou pre každého, kto túto skutočnosť už v terajšom období nepremietne do svojich podnikateľských aktivít. Reálne približovanie sa k dátumu zahájenia vysielania na pozícii 12,8° západne preto pozitívne vplýva na aktivity konkurencie. Medzi nich možno zaradiť prevádzkovateľa Telenor, ktorý úspešne zabezpečuje distribúciu modulácie televízneho signálu z pozemskej stanice umiestnenej v Bratislave na družicu Intelsat 707 (1° západne), kde vysielajú slovenské televízne stanice TA3 a JOJ TV. Druhou zaujímavou satelitnou pozíciou je 28,2° východne, kde je zaparkovaná družica Eurobird, z ktorej vysielajú programy českých televízií a rozhlasu vrátane slovenskej TV Markíza. Práve na tejto satelitnej pozícii je zaujímavá situácia tým, že tu už predtým bolo avizované využitie časti transpondéra pre slovenského prevádzkovateľa, ktorý tu plánoval realizovať satelitné vysielanie verejnoprávnych programov STV1, STV2, Slovensko1, Slovensko2, Slovensko3 a tiež súkromných staníc TV Markíza, Fun Rádio, Twist Rádio a Forte.

Uplink a následné vysielanie cez satelit Eurobird malo byť zrealizované už v septembri 2001 v réžii Slovenských telekomunikácií. Ich žiadosť na distribúciu modulácie Rada pre vysielanie a retransmisiu odsúhlasila dňa 21. 5. 2001 s tým, že sa bude jednať o kódované vysielanie bez možnosti individuálneho príjmu. Keď sme túto skutočnosť, ako prvé médium na Slovensku, zverejnili, zároveň sme oslovili Radu pre vysielanie a retransmisiu s otázkou, či je tento jej postoj v súlade so záujmami verejnosti. Odpoveďou Rady bolo konštatovanie, že jej uznesenie nebráni v distribúcii individuálnych kariet pre obyvateľov SR, pokiaľ sa dohodne Slovenská televízia a Slovenský rozhlas s ST. STV a SRo však v roku 2001 mali úplne iné problémy voči ST, ako dohoda vo veci distribúcie satelitného signálu, nakoľko obe verejnoprávne inštitúcie mali a majú spory s ST ohľadom dlhov vyplývajúcich z ceny poskytovaných služieb. STV a SRo zhodne tvrdia, že ceny Rádiokomunikácií sú neúmerne vysoké, prípadne nezodpovedajú požadovanej kvalite služieb. ST nakoniec v roku 2001 satelitné vysielanie nezrealizovali. Veci dokonca došli až tak ďaleko, že modulačný signál TV Markíza sa nakoniec na družici Eurobird v závere roka 2001 objavil, ale jeho kvalita bola pomerne nízka, čo sa odôvodňovalo pokusným vysielaním (toto, mimochodom, trvá už vyše 6 mesiacov!), v skutočnosti bol problém v tom, že signál sa z územia Slovenska dopravoval cez celé Čechy niekoľkými skokmi pomocou mikrovlnných pojítok. Konkurenčný tlak a neschopnosť v dnešnej dobe zrealizovať pomerne jednoduchú pozemskú stanicu v kombinácii s mnohými ďalšími faktormi dospel do zaujímavého štádia.

V súvislosti s možným odčlenením OZ Rádiokomunikácie sa odrazu objavila informácia o zahájení oficiálneho satelitného vysielania. Toto sa začne o niekoľko týždňov v réžii ST! Pokusné vysielanie TV Markíza by sa malo k termínu 1. 7. 2002 stať oficiálnym. Veľkým otáznikom v súvislosti s očakávanými zmenami v rámci Rádiokomunikácií bude to, či sa splnia predpoklady na to, že verejnoprávna televízia, rozhlas a ďalšie súkromné rozhlasové stanice zo Slovenska zaujmú miesto popri TV Markíza. Misky váh sa s najväčšou pravdepodobnosťou priklonia na stranu družice Eurobird, hoci v konečnom dôsledku nemožno vylúčiť ani prekvapenie v podobe družice Intelsat 707. Všetko naozaj závisí od toho, komu pripadnú Rádiokomunikácie. V prípade, že sa ich novým majiteľom stane štát, ten ich istotne dá dohromady s verejnoprávnou televíziou a rozhlasom, čo by v danom momente bolo pre verejný záujem najvýhodnejšie, hoci štát nie je najlepším správcom majetku.

Situácia sa môže stať zamotanejšou vtedy, pokiaľ sa novým majiteľom Rádiokomunikácií stane subjekt, ktorý ho len umne využije na prevod peňazí prostredníctvom tromfu v podobe absolútneho monopolu na šírenie terestriálneho televízneho signálu verejnoprávnej televízie a rozhlasu. Tretí model vývoja môže byť najzaujímavejší a spočíva v tom, že ST sa zbaví Odštepného závodu Rádiokomunikácie, a zároveň si ponechá satelitnú distribúciu televíznych a rozhlasových programov. V prípade prechodu Rádiokomunikácií do štátnych rúk by toto mohlo vytvárať ďalší konkurenčný náboj na trhu v prospech verejnosti. Nech už veci dopadnú akokoľvek, jedno je isté, Slovensko v najbližšom období bude mať k dispozícii satelitné vysielanie svojej verejnoprávnej televízie. Tento fakt sám osebe znamená mnoho, jeho znásobenie v konečnom dôsledku bude podporené zmenami, ktoré sa musia uskutočniť v samotnej verejnoprávnej televízii. Do septembra 2002 sa dá očakávať spustenie satelitného vysielania, zásadné zmeny vo verejnoprávnej televízii očakávať nemožno. Tieto zmeny v rámci každého zdravého rozumu musia nastať. Satelitné vysielanie rozširuje obzory, divákom prináša obrovské množstvo programov, medzi ktorými predovšetkým dominujú zrozumiteľné.

Vývoj sa zastaviť nedá. Ak bola STV donedávna konfrontovaná iba s českou verejnoprávnou televíziou, čoskoro jej pribudnú ďalší konkurenti. Neostáva jej nič iné, iba zvýšiť kvalitu a rozšíriť počet špecializovaných programov. Terestriálne televízne vysielanie má z pohľadu medzinárodného lokálny charakter, ale satelitné vysielanie STV bude mať charakter medzinárodný a jeho úroveň budú hodnotiť aj jednotlivci, ktorí okrem slovenčiny ovládajú niektorý z európskych jazykov a môžu teda porovnávať úroveň vysielania i efektívne využívanie časového priestoru. Ťažko by sa vysvetľovalo neutrálnemu pozorovateľovi, prečo nejaká televízia namiesto programu vysiela farebné pruhy, prípadne šum v obraze. To sa dalo za doterajšej existencie, kedy sa slovenský divák nachádzal medzi dvoma mlynskými kameňmi.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po prečítaní článku si hovorím, vývoj sa naozaj nedá zastaviť, len teraz v roku 2012 som v pomykove, kam nás ten vývoj dostal. Vlastný satelit nemáme a mediálna mafia to perfektne využíva.

Ján Luterán starší

Ján Luterán starší

Bloger 
  • Počet článkov:  125
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Venujem sa publicistike okolo problematiky slobodného príjmu SAT TV, DVB-T, internetu a vlastne píšem o všetkom, čo človekaoslobodzuje a skvalitňuje mu život. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu