Potom nastúpil ľud, ktorý mal verejným hlasovaním spomedzi 21 horúcich kandidátov vybrať 7 divov Portugalska. Hlasovalo sa 6 mesiacov prostredníctvom sms, telefonicky alebo online. Po ukončení́ hlasovania, 7. júla 2007, veľkolepo vyhlásili víťazov na lisabonskom štadióne Estádio da Luz. Toto sú oni:
Hrad Guimarães
Hrad Óbidos
Kláštor Batalha
Kláštor Alcobaça
Kláštor Jerónimos
Palác Pena
Veža Belém
Ak sa chcete dozvedieť prečo si ich Portugalci vybrali ako svoje najdôležitejšie landmarky a možno aj niečo o portugalskom Rómeovi a Júlii, čítajte ďalej.
1. Hrad Guimarães
Hrad Guimarães je stredoveký hrad nachádzajúci sa v rovnomennom meste. Hrad bol postavený v 10. storočí za účelom ochrany obyvateľov mesta čeliacim častým nájazdom Severanov a Maurov. V roku 1111 sa tam údaje narodil Alfonso I, prvý portugalský kráľ. Portugalci toto miesto považujú za kolísku portugalského národa a v dejinách Portugalska preto zastáva výnimočné miesto.

2. Hrad Óbidos
Nielen hrad, ale aj celé mesto má jedinečného stredovekého ducha, takže ak sa chcete nachvíľku preniesť v čase, pridajte si Óbidos do svojho itineráru. Názov Obídos pochádza z latinského „oppidum“, čo v preklade znamená opevnenie. Nájdete tam fakt kilometre hradieb, ktorými sa môžete prejsť.
Hrad postavený v roku 1195 je momentálne využívaný ako luxusný hotel. Svoje medové týždne tam chodí tráviť mnoho novomanželov. K hradu sa totiž viaže romantický príbeh.
V toku 1282 ho kráľ Dinis I. venoval svojej novomanželke Izabele Aragonskej (známa aj ako Alžbeta Portugalská) ako dôkaz lásky a štedrosti. Odvtedy v tejto tradícii pokračovali aj ďalší portugalskí panovníci dlhých 600 rokov. Mesto vďaka tomu prezývajú aj „svadobný dar“ respektíve "veno".

3. Kláštor Batalha
V preklade „kláštor bitky“ postavili na oslavu bitky v meste Aljubarrota (1385), kde Portugalci porazili Španielov a rozhodli tak o nezávislosti Portugalska.
Budúci kráľ Joao I., vtedy sľúbil, že ak vyhrajú, postaví kláštor zasvätený Panne Márii. Kláštor nakoniec domáci začali volať kláštor bitky. Panna Mária si v názve neškrtla.

4. Kláštor Alcobaça
Stredoveký kláštor spolu s kostolom patria medzi prvé gotické stavby v Portugalsku. Postaviť ho v roku 1147 dal prvý portugalský kráľ Alfonso I. – áno, ten čo sa narodil v portugalskom dive č. 1 – meste Guimarães. Opäť išlo v podstate o pamätník k úspešne vyhratej bitke pri meste Santarem proti Maurom.

Kláštor v Alcobaçe slúžil ako hrobka panovníkov a členov kráľovskej rodiny. Je miestom odpočinku Pedra a Inés, čo boli v podstate takí portugalskí Rómeo a Júlia.
Toto je ich story:
Pedro bol portugalský princ, syn Alfonsa IV, ktorý mu dohodil nevestu Constanzu Manuel. Manželstvo bolo dohodnuté za účelom vybudovania silnej aliancie s jej otcom Juanom Manuelom. Lenže Constanza prišla na ich prvé stretnutie aj s dvornou dámou, Inéz de Castro, ktorá Pedra natoľko očarila, že s ňou udržiavali milenecký pomer aj počas manželstva s chuderou Contazou.

Po piatich rokoch manželstva, v roku 1345, Contanza zomrela a Pedrovi už nič nestálo v ceste byť so svojou pravou láskou. Jeho kráľovský otec bol však proti ich vzťahu a nechcel im dovoliť oficiálne sa zosobášiť, preto spolu žili „nadivoko“.
Kráľ však nechcel, aby dáka Inés, jej rodina alebo jej 3 deti mali nárok na trón, a tak najal vrahov, ktorí Inés v roku 1355 zabili. Pedrovi puklo srdce a už len čakal, kedy smrť svojej milovanej pomstí. Dočkal sa v roku 1357, kedy jeho otec zomrel a mohol tak nastúpiť na kráľovský trón.
Nový kráľ Pedro vyhlásil, že sa s Inés vlastne tajne zobrali už pred jej smrťou a ich deti dal vyhlásiť ako právoplatných nástupníkov na trón. Aj Inés sa po smrti dostalo kráľovskej pocty. Síce to bolo dosť mordbídne... Pedro dal jej telo exhumovať a vystrojil slávnostný ceremoniál, kde ju vyhlásil za kráľovnú a prítomní museli mŕtvej Inés pobozkať ruku na znak úcty.

A to nebolo všetko, Pedrovi sa podarilo vypátrať vrahov jeho milovanej a nechal im vytrhnúť srdcia. Odvtedy si vyslúžil prezývku „Krutý“.
5. Kláštor Jeronimos/ Kláštor hieronymitov
Kláštor dal postaviť v roku 1502 kráľ Manuel I. z vďaky za šťastnú výpravu Vasca da Gama do Indie. Pre Portugalsko to bolo v tom čase prelomové, pretože korenie malo cenu zlata
a veľmi draho ho kupovali cez rôznych prekupníkov, ktorí ho z Indie dovážali po súši.
Portugalci boli vďaka inovatívnemu dizajnu plachiet konečne schopní oboplávať Mys dobrej nádeje
, teda južný cíp Afriky. Stavba bola dokončená v roku 1511 a považuje sa za perlu goticko-renesančného-manuelského štýlu.
Kláštor sa nachádza len kúsok od ďalšieho divu – veže Belém a legendárnej lisabonskej pekárne, kde robia tie najlepšie pastéis de nata – portugalské pudingové koláče. Must-see a must-eat v Lisabone.

6. Palác Pena
Tento palác nájdete v meste Sintra, len cca 30-40 minút jazdy autom alebo vlakom z Lisabonu. Ja som si ho pracovne nazvala portugalský Disneyland, pretože hrad je taký farebný, až gýčovitý, že pripomína rozprávkový hrad.
Na mieste, kde teraz stojí táto kultúrna pamiatka bola pôvodne len kaplnka (vraj sa tam zjavila Panna Mária) a neskôr kláštor rádu sv. Jarolíma. V 18. storočí kláštor poškodil blesk, krátko na to oblasť zasiahlo silné zemetrasenie. Proste, neostal tam kameň na kameni. Teda, okrem kaplnky, tá zázrakom prežila.
Toto miesto niekoľko rokov chátralo, až kým v roku 1838 neučarovalo kráľovi Ferdinandovi II., ktorý na ruinách starého kláštora postavil celkom extravagantný hrad. Ferdinand bol nemeckého pôvodu, a aby sa cítil trochu ako doma, chcel, aby bol jeho nový palác inšpirovaný bavorskými palácmi. To sa mu aj podarilo. Stavba spája niekoľko architektonických štýlov a nájdete tam aj stredoveké a islamské prvky. Samotný Ferdinand navrhol výrazne zdobené okno na hlavnej fasáde.
Hrad je v súčasnosti využívaný portugalskou vládou alebo portugalským prezidentom, keď prijímajú zahraničných hostí, alebo na ostatné oficiálne príležitosti vedené portugalským štátom.

7. Veža Belém
Nachádza sa priamo v Lisabone, v štvrti Belém. Portugalci si s menami svojich landmarkov fakt veľa námahy nerobia.
Ide o jednu z najozdobnejších pevnostných stavieb na svete. Je spomienkou na časy, keď bolo Portugalsko významnou námornou veľmocou.
Veža okrem obrannej funkcie bola aj bodom odkiaľ odplávali a kam priplávali portugalskí moreplavci. Tí majú kúsok od nej aj svoj vlastný pamätník.
S výstavbou veže sa začalo v roku 1515. Neskôr bola používaná ako väzenie, pri prehliadke veže uvidíte aj väzenské kobky, kde sa chudáci väzni často utopili, keď stúpla hladina vody.
Portugalsko jednoznačne odporúčam, kým som tam nebola, absolútne ma nezaujímalo, ale toto leto tam (dúfam) idem znova, pretože je to krásna krajina, nielen s kultúrnymi pamiatkami ale aj prírodou.
Mapu všetkých siedmych divov nájdete na našom blogu. Viac zaujímavých, zábavných aj bizarných info o rôznych krajinách a miestach na našom Instagrame.