
Nakoľko sme bývali v prenájme nemohli sme robiť do vykurovacieho systému domu žiadne zásahy. Po dlhom pátraní som objavil programovateľné termostatické hlavice, ktoré do veľkej miery vyriešili môj problém. Pred pár rokmi bol tento segment trhu v plienkach, dnes je už situácia úplne iná. Na trhu je niekoľko systémov, ktoré využívajú programovateľné hlavice na radiátoroch a záleží len na požiadavkách a finančných možnostiach užívateľa, pre ktorý systém sa rozhodne.
Pokúsim sa stručne jednotlivé riešenia popísať tak, aby som nerobil reklamu žiadnej konkrétnej značke.
1. Autonómne programovateľné hlavice. Ide o hlavice, ktoré nahrádzajú klasickú termostatickú hlavicu, majú displej, na ktorom je zobrazená požadovaná teplota v miestnosti (u niektorých modelov aj reálna teplota v danej miestnosti), ďalej je zobrazený naprogramovaný denný časový harmonogram - vykurovanie, temperovanie a aktuálny režim, v akom sa hlavica práva nachádza (či vykuruje, alebo temperuje v danej chvíli). Každá programovateľná hlavica má hodiny, kalendár a umožňuje naprogramovať týždenný/víkendový časový a tepelný program, denne je možné nastaviť 2-7 vykurovacích internalov. Zaujímavá je aj funkcia otvoreného okna, ktorá rozpozná pokles teploty v miestnosti, ktorý vznikne pri vetraní a zatvorí ventil, čím dochádza k úsporám na vykurovaní počas vetrania.
2. Programovateľné hlavice s rádiovým modulom. Hlavice v tejto triede obsahujú aj rádiový modul, ktorý umožňuje pripojiť k hlaviciam ďalšie príslušenstvo a systém tak zdokonaliť. Najzaujímavejším doplnkom je pravdepodobne okenný kontakt, ktorý vždy na základe mechanického kontaktu rozpozná otvorené okno (čo sa nie vždy na 100% podarí pri elektronických hlaviciach s touto funkciou) a hlavica uzatvorí ventil na čas vetrania. Ďalším doplnkom je napr. izbový termostat, ktorý dokáže ovládať niekoľko programovateľných hlavíc v danej miestnosti alebo zóne, umožňuje presné meranie teploty a ovládanie viacerých hlavíc, čo je výhoda, ak napr. radiátory na ktorých sú hlavice, nie sú dobre prístupné. Izbový termostat napr. zobrazuje okrem vnútornej teploty a vlhkosti aj vonkajšiu teplotu, ktorú meria externým senzorom s rádiovým prenosom.
3. Programovateľné hlavice v zónovej regulácií. Ide o technicky najvyspelejší systém, kde srdcom systému je centrálna riadiaca jednotka, ktorá bezdrôtovo komunikuje s hlavicami v jednotlivých miestnostiach, umožňuje ich nastavenie a kompletné ovládanie, bez nutnosti vstupu do jednotlivých miestností. Sú riešenia, kde je centrálna jednotka ovládaná dotykovo cez farebný displej ale je aj možnosť pripojiť riadiacu jednotku k domácej sieti a ovládať reguláciu cez lokálny počítač alebo aj vzdialene cez internet. Tento systém umožňuje ovládať okrem radiátorov aj podlahové vykurovanie a tým je zaujímavý aj pre novostavby, kde je často pri vykurovaní využité klasické radiátorové kúrenie v kombinácii s podlahovým vykurovaním.
Ako príklad môžem uviesť vlastnú skúsenosť s programovateľnými hlavicami, kde 4 členná rodina v rodinnom dome ( rozloha cca 80m2) vykurovanom bežným plynovým kotlom (na kúrenie aj teplú vodu) máme mesačné náklady na plyn do 50 EUR, čo je určite veľmi zaujímavé.