Je pochopiteľné, že množstvo ľudí si štúdium geografie na vysokej škole nedokáže celkom dobre predstaviť. V centre záujmu sú iné vedné disciplíny a zatiaľ čo s pojmami ako ekonómia a medicína väčšinou nie sú spojené žiadne nejasnosti, s geografiou je to často inak. Nepúta na seba žiadnu veľkú pozornosť a možno stojí niekde v ústraní, ale každý deň sa s ňou vedome i nevedome stretnete niekoľkokrát a jej význam je skutočne veľký. Možno použiť klasické klišé: je všade okolo nás :)
Často je geografia terčom posmeškov, že je zbytočná a neseriózna, jednoducho že je to veda “o ničom”. Jeden ju ešte vcelku múdro spája s kartografiou a tvorbou máp, druhý si myslí, že sa celý deň pozerá do mapy a učí sa, kde sa čo nachádza. Stretol som sa dokonca s názorom, že väčšinu času cestujeme po svete a spoznávame rôzne krajiny... Krásna myšlienka, bohužiaľ nereálna... Aj keď tieto názory nie sú presné a niektoré majú od pravdy poriadne ďaleko, aspoň z veľmi malej časti majú pravdu. Naozaj sa pri štúdiu geografie stretnete s kartografiou, s mapami a glóbusmi a musíte pomocou nich lokalizovať dané miesto, je to však absolútne nepatrný zlomok všetkých činností. A nakoniec príde aj na to cestovanie, exkurzií je dosť, ale platí sa samozrejme z vlastného vrecka :)
Geografia ale samozrejme nie je zameraná len na nejakú konkrétnu oblasť, práve naopak, študuje celú Zem a všetko, čo sa na nej nachádza. Syntetizuje poznatky z viacerých oblastí ľudského poznania (príroda, spoločnosť, filozofia, technika a pod.) a pokúša sa využiť ich pre praktickú aplikáciu v súčasnej spoločnosti, ktorá je charakterizovaná množstvom komplikovaných problémov. Štúdium geografie je komplexne zamerané a tak sa môžete stretnúť aj s predmetmi ako ekonómia, sociológia, geoekológia alebo geoinformatika. Hlavne praktické poznatky ako tvorba máp pomocou rôznych špecializovaných počítačových programov je veľmi cenná a v budúcnosti dobre využiteľná skúsenosť.
Fyzická geografia študuje prírodné zložky Zeme a jej čiastkovými disciplínami sú napr. geomorfológia, hydrogeografia, klimageografia, pedogeografia alebo biogeografia. Humánna (socioekonomická) geografia sa zaoberá aktivitami človeka a má neobyčajne široký záber. Geografia obyvateľstva, poľnohospodárstva, priemyslu, dopravy, služieb, cestovného ruchu, geografia verejnej správy, historická geografia, teoretická geografia, urbánna geografia, rurálna geografia (geografia vidieckych oblastí), geografia sídiel, to je len niekoľko jej čiastkových disciplín.
Hlavne humánna geografia sa v súčasnosti zameriava na pálčivé problémy, ktoré trápia ľudskú spoločnosť. Enormný rast pôrodnosti v posledných storočiach a desaťročiach a s tým spojené ťažkosti, starnutie populácie v ekonomicky rozvinutejších krajinách, rómska problematika, EÚ a jej fungovanie, nárast populácie v mestách a v ich zázemí a vyľudňovanie vidieka, potreba alternatívnych zdrojov surovín... To je len nepatrná časť problematiky, ktorej sa venuje súčasná geografia.
Samozrejme geografia nie je najdôležitejšia veda na Zemi. Jej poznatky sú však často neoceniteľné pre ostatné vedy a bez jej prítomnosti by sme boli ochudobnení o množstvo vyriešených problémov. Možno naozaj nie je toľko na očiach – je to však úžasná veda.
14. jún 2007 o 15:31
Páči sa: 0x
Prečítané: 1 904x
Geografia - úžasná veda
Čo všetko si predstavíte pod termínom geografia? Patríte medzi tých, ktorým príde na um zemepis v tom najjednoduchšom slova zmysle? Geografia však nie je len obyčajný opis kontinentov a štátov, naopak predmet jej štúdia je neobyčajne široký a mnohí budú pravdepodobne prekvapení, čo všetko v sebe skrýva...
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(3)