Predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek prezentoval myšlienku voľby členov Európskej komisie priamo občanmi Európskej únie. Tento návrh padol na nedávnej dvojdňovej návšteve v Nemecku.
Argumentom pre priamu voľby týchto predstaviteľov je fakt, že v súčasnosti táto politická úroveň rozhoduje o 60 až 70 % legislatívy prijímanej a aplikovanej na národných úrovniach.
Faktom ostáva, že takýto návrh by si podľa Buzeka nevyžadoval ani zmenu jednotlivých zmlúv a to z dôvodu, že navrhuje, aby sa komisárom za danú krajinu stal líder politickej strany, ktorý získa najväčší počet hlasov vo voľbách.
Avšak tu vidím niekoľko komplikácií, ktoré by mohli mandát takého komisára ovplyvniť:
- členské krajiny, ktoré v stúpili do Európskej únie v posledných kolách rozširovania vnímajú Európsku úniu stále ako niečo cudzie považujú ju za niekoho cudzieho v ponímaní „My“ a „Oni“. Dôkazom toho sú aj volebné výsledky volieb do Európskeho parlamentu v týchto krajinách ako aj klesajúci trend v členských krajinách, ktoré sú v Európskej únií už dlhšie – slabý mandát
- ako druhý problém vnímam nejednotnosť volebného systému pre voľby do Európskeho parlamentu
- ďalším problémom by mohla byť sila mandátov jednotlivých komisárov z väčších a menších členských krajín
- je dosť možné, že takáto možnosť by dokázala aktivizovať aj politické strany, ktoré majú extrémistické názory a s trochou šikovnosti a nízkou účasťou vo voľbách by dosadili do kresiel komisárov Európskej komisie - extrémistov so záujmom Európskej únií skôr uškodiť ako pomôcť
Napriek uvedenému považujem takýto návrh predsedu Európskeho parlamentu Jerzyho Buzeka za opodstatnený. Otázkou však ostáva, kedy by bolo vhodné niečo obdobné v Európskej únií aplikovať. V spoločnosti, aspoň na Slovensku to tak vnímam, chýba osveta hlavne zo strany politikov apelovať a poukazovať na to, že sme súčasťou Európskej únie, a že sa aktívne podieľame na jej chode, spravovaní, povinnostiach a výhodách.
Mnohokrát domáci politici Európsku úniu zneužívajú a prezentujú výsledky dosiahnuté vďaka nej vo svoj prospech na pozdvihnutie svojich domácich preferencií a neúspechy na domácej politickej scéne ponechávajú práve Európskej únií, ktorá je bežnému občanovi vzdialená a znesie toho veľa.
Ak si nezačneme uvedomovať, že aj my sme integrálnou súčasťou Európskej únie, dovolím si tvrdiť, že budúcnosť takýchto projektov ako navrhuje Jerzy Buzek nebude mať v dejinách „spoločnej Európy“ praktické uplatnenie.
Diskusia o Európskej únií by mala byť každodennou súčasťou diskusií nielen na úrovni domácich politikov, ale taktiež ju preniesť medzi bežných občanov, ktorí sú aj občanmi Európskej únie a mali by mať prehľad o tom čo pre nich táto politická úroveň robí respektíve nerobí a chceli by aby robila...