Génius loci

Vždy ma mrzelo, že za posledné roky sme našu rieku Dunaj akosi nevnímali. Máme šťastie podobne ako iné veľkomestá, že je prakticky uprostred mesta, a napriek tomu bola skôr v posledných rokoch problémom. Nábrežie veru v ostatnom čase, nebolo príjemným miestom, aspoň z pravej strany. Promenáda? Považovať nábrežie za príjemnú súčasť promenády bolo viac ako z objektívnych dôvodov za nemožné. Na jednej strane, už negatívna emócia - stratil sa cieľ promenádnej prechádzky - polozrúcané PKO a stavba River parku - prejsť sa príjemne nedá. Na strane druhej neutešený stav promenády až k Starému mostu. Posledným nebezpečným zdvihnutím hladiny Dunaja v roku 2002 bolo všetko viac menej zničené.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Minulý rok svitlo na lepšie časy. Tým, že sa konečne sa zrealizovala dlho plánovaná stavba protipovodňovej zábrany sa uvoľnia ruky aj staromestskej samospráve, aby mohla dokončiť tento part.

Prišla jar, a zrazu, ako to má byť, akoby šibnutím čarovného prútika sa vykľulo čosi prenádherné spoza vlnitých plechov v okolí nového Národného divadla. Pre nás laikov sa akoby zo dňa na deň vyliahlo nádherné vajíčko. Eurovea, projekt ktorý umožňuje komunikáciu s riekou, priestranná plocha rešpektujúca aj inundačné pásmo..., perspektíva stromovej aleje až pod starý most a budúca možnosť prejsť peši až do historického centra..., nádhera. Mala som šťastie vidieť projekty v zárodku a výsledok je ešte veľkolepejší ako predstava... . Moderná architektúra s rešpektovaním priestorovej dimenzie. Zakomponovanie Skladu č. 7. do konceptu..., no veľmi dobré! Asi každý ostal ohúrený vzdušnosťou a svetlom ktoré sála z tohto priestoru.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo to píšem, veď dielo pochválili už viacerí.

Píšem z dvoch dôvodov.

Chválim, že konečne niekto rešpektuje prírodnú dispozíciu a má snahu priestor s vkusom a inteligenciou využiť. A druhý dôvod? Ja ako staromešťanka sa teším o to úprimnejšie. Je táto stavba blízko Starého Mesta a peknou prechádzkou bez prekážok sa tam dá dostať do kina, obchodov, fitnescentra, proste sa dá veľmi jednoducho využiť všetko čo tento priestor poskytuje.

Mladá dievčinka Patrícia Hradilová - hovorkyňa Eurovey, povedala hrdo do kamery niečo v tomto zmysle - vy – staršia generácia mali ste svoje korzo - a my mladí budeme mať svoje. Eurovea bude Nové korzo.

Skryť Vypnúť reklamu

Vravím si, je a aj nie je to celkom tak. Jednoducho genius loci nepresťahuje ani najlepší architekt sveta. Staré centrum ostane svojim starým centrom so svojim charakteristickými drobnými alebo veľkými tajomstvami... . So svojimi vôňami, zákutiami. Však my starší a hlavne tí čo žijeme v tejto lokalite sa úprimne tešíme... . Aspoň si to historické centrum trocha vydýchne... . Možno prevádzkovatelia kaviarní a reštaurácií prispôsobia svoje ceny dopytu, prípadne porozmýšľajú čo by vylepšili, aby pritiahli hostí. Možno sa odglobalizujú - mnohým by to fakt pomohlo... . Možno sa tu bude pohybovať menej rôznych znepokujujúcich elementov, možno s kľudom bude môcť staromestská samospráva podopĺňať poškodené prvky drobnej architektúry, možno po nociach si bude menej ľudí sťažovať na hluk... . Cez deň nebudú ľudí ohrozovať korčuliari, či bicyklisti. A tajne dúfam, že aj niektorí bezdomovci, či pripité dievčatá brúzgajúc hlučne s jediným cieľom po nočných uliciach, aj anglickí pivoví turisti milujúci rev... budú pomýšľať o presťahovaní sa o kúsok ďalej.

Skryť Vypnúť reklamu

Som rada, že ľudia majú radi aj nové veci. Lesk, taký ten civilizačný šum až hluk, množstvo ľudí, niektorých to priťahuje ako magnet. A je to fajn! Jedno viem, a som šťastná. Genius loci sa presťahovať nedá. Ak bude niekto chcieť vidieť kus histórie nášho mesta, tak zájde aj sem, aspoň bude mať viac pokoja, ponoriť sa do tradície a pokojne porozmýšľať ako ten čas plynie zo srdca Starého mesta.

Bohdana Machajová

Bohdana Machajová

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Komunálna politička Bratislava - Staré Mesto. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

8 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu