Paulínka si dnes urobila Vianoce

Predpoludním som zavolal Daniele s prosbou, aby pre mňa preložila pár riadkov do angličtiny: „Pozri  na to, keď sa večer vrátiš z práce". Odbila ma celkom netradične: „Zastihol si ma doma, ale na preklad budeš musieť počkať. Momentálne s Paulínkou zdobíme vianočný stromček." Prekvapene som zajachtal: Vianočný stromček? Päť týždňov pred Vianocami? A prečo si vlastne doma?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

„Nesleduješ život?", spýtala sa Daniela s miernou výčitkou a potom vypustila trochu nahromadenej pary: „Učitelia štrajkujú, tak som si musela vziať dovolenku. Študovala som na tej istej fakulte, mám nižší plat ako moje rovesníčky a na jeho zvýšenie mám podľa šéfa rýchlo zabudnúť. Viac mi dať nemôže, ak nutne potrebujem pridať, s mojimi jazykovými schopnosťami vraj nemám žiadne obmedzenia - opatrovateľku môžem robiť prakticky kdekoľvek na svete. Takže plat zabetónovaný a ešte prídem kvôli štrajku o štvrtinu dovolenky."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Telefón sa na chvíľu odmlčal a potom s prekvapivým pokojom zaznelo: „Celkom tým učiteľom rozumiem. Trápia sa s deťmi a nezmyselným papierovaním za platy, kvôli ktorým utiekli zo školstva už takmer všetci chlapi. Lenže na rozdiel od nich ja končím v práci často až podvečer a prázdniny nemám."

„Vieš sa rozohniť aj viac," podpichujem opatrne, aby som nevyvolal erupciu.

„To vieš, Vianoce", odpovedá Daniela takmer sviatočným tónom.

Čoraz menej tomu rozumiem a tak sondujem neznámy terén: „Posledné štádium zúfalstva? Alebo skúšaš nové meditačné techniky? Je 26. novembra!

„Ja ti to teda vysvetlím", hovorí s pochopením Daniela a pokračuje: „Paulínka mi po raňajkách navrhla, že si urobíme Vianoce: na stromček navešiame gule, pustíme si hudbu a budeme spolu. Dlho som jej to vyhovárala. Vysvetľovala, že Vianoce sú iba raz v roku, že si vtedy pripomíname narodenie Ježiška a dostávame darčeky."

SkryťVypnúť reklamu

„Zjavne si neuspela. Predsa len nemáš toľko pedagogického talentu ako tí, čo teraz štrajkujú," provokujem smelšie.

Na druhej strane sa ozve smiech: „Vôbec to neľutujem. Narezali sme si jesenné vetvičky, vešiame vianočné gule a je nám spolu dobre. Vianoce sú krásne. Lepší program na dnes by som sama určite nevymyslela."

Mlčím. „Áno miláčik, už idem," hovorí Daniela štvorročnej Paulínke a chytro sa so mnou lúči: „Preklad urobím večer.

Sviatočná nálada prechádza aj na mňa.

Ako dobre, že aj v čase, keď učitelia štrajkujú, sa máme od koho učiť.

Pavol Mačičák

Pavol Mačičák

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Niečo o mne? Na to sa vždy našli nezávislí odborníci... Zoznam autorových rubrík:  MaratónO behu vážne, aj úsmevneSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu