ČSOB Bratislava Marathon mieri nahor

Mať svoj maratón je „in". Pýši sa ním prakticky každá európska metropola, na podujatia v Londýne, Berlíne, či Paríži sa prihlasujú desaťtisíce bežcov. Smutnou výnimkou bolo po kolapse Dunajského maratónu v roku 2001 hlavné mesto Slovenska - krajiny, ktorej predseda vlády sa rád a často prezentoval v médiách ako maratónsky bežec. Všetko sa zmenilo v roku 2006, vďaka čomu dnes v krátkej sérii o jarných slovenských maratónoch môžeme predstaviť aj ten bratislavský.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Rozpačité prvé krôčiky

Návrat maratónu do hlavného mesta po štvorročnej prestávke bežcov potešil. Hrdý názov nového podujatia „Tatra banka City maratón" potvrdzoval, že nejde o amatérsky výstrel naslepo. Organizátori našli cestu k silnému sponzorovi a netajili sa svojimi ambíciami. Menej už tešilo vysoké, pre mnohých bežcov až neakceptovateľné štartovné. Aj to spôsobilo, že v skromnej domácej konkurencii prevýšil bratislavského nováčika počtom bežcov okrem legendárnych Košíc aj vidiecky, ale veľmi obľúbený Rajec.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Úroveň zabezpečenia prvého ročníka sa výške štartovného nemohla rovnať. Amatérske šatne v školskej triede, nedostatok toaliet, chýbajúce nápoje v cieli. Kritikou v krátkom internetovom bedekri venovanom slovenskej scéne nešetrila ani známa „zberačka maratónov" Eva Seidlová: „Maratón bol minimálne o 1300 metrov predĺžený. To je neuveriteľné - na takom proklamovanom podujatí". V kontraste so starostlivosťou o bežcov si ostro podala prehýbajúce sa stoly vo VIP zóne, ušlo sa tiež spackanému občerstvovaniu na trati.

Organizátori počúvali a učili sa. Druhý ročník TBC maratónu, ako ho vytrvalci pohotovo prekrstili, síce vykazoval stále veľa amatérskych znakov, ale progres bol zreteľný. Úmerne tomu rástol záujem. V treťom ročníku cieľovou páskou po prvý raz prebehlo viac ako dvesto bežcov. To už maratón pri Dunaji niesol meno iného veľkého sponzora, finančnej skupiny ČSOB.

SkryťVypnúť reklamu

Mladučké podujatie každým rokom silnelo, zlepšovalo sa, rozširovalo okruh sprievodných podujatí a lákalo stále viac bežcov.

Európsky maratón pri Dunaji

Rok 2011 priniesol okrem iných zmien aj presun miesta štartu a cieľa k obchodnému centru Eurovea. Medzi bežcami väčšinou prevládala spokojnosť. Nad úrovňou najvýznamnejšieho slovenského jarného maratónu netajil nadšenie ani ostrieľaný vytrvalec Viliam Novák, ktorý osobne okoštoval chuť mnohých prestížnych svetových podujatí. Na kultovej stránke zberačov maratónov www.42195.sk napísal v podtitule svojho „dojáku": „Pukalovičove nové šaty sa osvedčili", a uznanlivo pokračoval: „Bratislava má konečne maratón európskej úrovne."

SkryťVypnúť reklamu

Zhodli sa s ním mnohí účastníci. Niekoľkoročná snaha organizátorov priblížila Bratislavu vo viacerých smeroch košickému Medzinárodnému maratónu mieru. 652 maratóncov v cieli budilo rešpekt. Pre zaujímavosť - košický maratón v jeseni úspešne ukončilo 775 vytrvalcov.

Oba veľké mestské maratóny sú súčasťou Slovenského pohára, tretím podujatím uznávanej série je letný Rajecký maratón.

Jarný líder a jeho ponuka, alebo prečo merať cestu do Bratislavy

ČSOB Bratislava Marathon boduje. Napriek veľkej konkurencii susednej Viedne, či dopravne dostupnej Prahy dáva na jar najviac slovenských maratóncov jednoznačne prednosť Bratislave. Za relatívne slušný peniaz ponúka štandard, ktorí ocenia aj zahraniční účastníci. Priblížme si aspoň v skratke základné fakty.

SkryťVypnúť reklamu

Termín na prelome marca a apríla bežcom vyhovuje, hoci je charakteristický vrtkavým počasím. Pamätníci spomínajú na teplejšie, aj studenšie ročníky, vždy však v rozmedzí, ktoré umožňovalo zabehnúť dobré časy. Trať pozostávajúca z dvoch okruhov postupne menila svoju podobu. Návštevníkom hlavného mesta ponúka pohľady na kus histórie, architektonickú súčasnosť, prírodu vedľa dunajskej hrádze i pyšné technické unikáty - mosty Apollo a SNP. Patrí k pomerne rýchlym, hoci stúpania v starom meste a strmší nábeh k mostom ju spomaľujú.

Maratón je výborne propagovaný, úroveň doplnkových služieb stúpa. Funkčné tričko s graficky vydareným logom podujatia ako bezplatná súčasť štartového balíčka bolo v roku 2012 už len povestnou chutnou čerešničkou na torte.

Štart vedľa centra Eurovea umožňuje využiť ochranu v nepriaznivom počasí a ponúka všetky ďalšie príjemné možnosti rozsiahlych obchodných priestorov. Odpadajú napríklad dlhočizné rady nervóznych bežcov pred prenosnými toaletami s ich nezameniteľným pachom, typické pre veľké svetové maratóny. Malé plus, ktoré netreba prehliadnuť.

Podujatie každým rokom košatie, jeden deň mu už nestačí. Jeho súčasťou je polmaratón, štafety, detské behy a celý strapec ďalších podporných akcií. No to zďaleka nie je všetko. Organizátori zo spoločnosti Be Cool bežeckú obec cielene vychovávajú a ponúkajú jej celoročne paletu pretekov, tréningov, doplnkových služieb a bežeckého tovaru.

ČSOB Bratislava Marathon mieri nahor

Riaditeľ podujatia Jozef Pukalovič sa netají vysokými cieľmi. V roku 2015, pri 10. výročí vzniku, by rád na štarte videl minimálne tisíc maratóncov. Koncom novembra sa bežci z úst organizátorov dozvedeli zaujímavú novinku - zmenu trate: „Keďže sa nepobeží cez bratislavské mosty, odpadnú nám stúpania. V novom návrhu nefiguruje ani neatraktívny úsek na petržalskej hrádzi."

Mne sa beh v tichej prírode na hrádzi páčil, beh po mostoch som si priam vychutnával. Nepoznám nikoho, kto by volal po atraktívnejšej trase. Výrok organizátorov si preto prekladám nasledovne - máme ambíciu pripraviť rýchlu trať, aby sme časom ponúkli nielen najmasovejší, ale aj najrýchlejší slovenský maratón.

Geografická poloha predurčuje Bratislavu, aby skôr či neskôr prvú priečku v masovosti dobyla. V bohatom meste sa isto nájdu aj zdroje na prilákanie ľahkonohej kenskej elity, ktorá umožní hrať médiám obľúbenú hru s ohlasovaním svetových výkonov. Popularita maratónu by mohla zo súboja hlavného mesta a metropoly východného Slovenska veľa vyťažiť. Nechajme sa prekvapiť.

Dve prvenstvá Košiciam ostanú nadlho. Status najstaršieho maratónu v Európe a neopakovateľná atmosféra v preplnených uliciach. Mesto ocele má maratón v DNA a doslova ním žije. Bratislava mu zatiaľ iba pomaly prichádza na chuť.

Be Cool a slovenskí maratónci

Diskusiu medzi bežcami nedávno rozvírila novinka, ktorá pochopiteľne nebola okázalo prezentovaná, ale v propozíciách udrela do očí. Funkčné tričko nebude v roku 2013 súčasťou štartovacieho balíčka. Kto ho chce, dostane sympatickú zľavu, ale musí znova siahnuť do peňaženky. Pri návšteve v zahraničí to berieme ako fakt, doma redukovanie bonusov nejedného slovenského bežca poriadne dopálilo.

Frflú najmä maratónci. Podujatie nesie v názve slovo maratón, ale 42.195m prebehne iba desatina bežcov. Tí najvytrvalejší by teda radi videli zo strany organizátorov niečo navyše, pozornosť, ktorou sa odlíšia od účastníkov štafiet a ďalších doplnkových behov. Organizátori reagovali tým, že ponúkli bezplatný štart najvernejším, ktorí zabehli všetkých sedem ročníkov. Či v rámci „piárka" ponúknu bonusy aj iným zaujímavých skupinám, ukáže čas. V zahraničí takto niekde trebárs zvýhodňujú šesťdesiatnikov, našlo by sa aj zopár ďalších tipov.

V tieni diskusií o bezplatnom tričku ostali nezaslúžene iné kroky spoločnosti Be Cool, ktoré vrchovatou mierou potvrdzujú, že sú s maratónskym prostredím hlboko zrastení. Najprv ponúkli funkciu športového riaditeľa bývalému olympionikovi Marcelovi Mataninovi, najnovšie vzali pod krídla aj nedávnu účastníčku hier v Londýne Katarínu Berešovú. Jej šanca nájsť po skončení vysokej školy primerané zamestnanie v rodnom Trebišove sa blížila nule. Ponuka z Bratislavy bola pre ďalší športový rast a pracovnú realizáciu húževnatej bežkyne darom z neba.

V širšom kontexte by som teda ako maratónec určite hnevlivo nedupal a nezaprisahával sa, že bez trička v bezplatnom štartovacom balíčku do Bratislavy nepôjdem.

Ponáhľajte sa, koniec roka je blízko

Tak čo, stretneme sa v Bratislave? Ak chcete ušetriť na štartovnom, treba sa poponáhľať. Do 31.12.2012 má ešte hodnotu 30 €, s približujúcim sa termínom štartu stúpa. Z pohľadu prípravy je zasa najvyšší čas nastaviť tréningový plán.

Ak ešte nie ste rozhodnutí, vedzte, že slovenské jarné maratóny organizujú aj v Michalovciach a v Košiciach - Furči. Sú z inej kategórie, počtom maratóncov tvoria desatinu a teda nepredstavujú pre Bratislavu priamu konkurenciu. Rozhodne však stoja za hriech. O tom ale viac nabudúce.

Pavol Mačičák

Pavol Mačičák

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Niečo o mne? Na to sa vždy našli nezávislí odborníci... Zoznam autorových rubrík:  MaratónO behu vážne, aj úsmevneSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu