Denník SME už finančná skupina ovláda, ale Penta to nie je

Ak do spoločnosti Petit Press vstúpi Penta, nebude to nič nové. Denník SME cez toto vydavateľstvo už jedna finančná skupina vlastní a nevidím v tom žiaden problém.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (34)

ZHRNUTIE

Po ohlásení vstupu skupiny Penta do viacerých slovenských médií sa najmä v novinárskych kruhoch spustila lavína emotívnych reakcií. V záplave nevecných a citovo podfarbených vyjadrení novinárov sa iba ťažko hľadá podstata toho, čo im najviac prekáža na vstupe skupiny do mediálneho biznisu. Asi najpresnejším zhodnotením týchto výrokov je zdieľaná obava, že príchodom finančnej skupiny do akcionárskej štruktúry médií dochádza k ohrozeniu ich nezávislosti. Takéto hlasy zaznievajú prioritne z redakcie SME a jej spriaznených kruhov. Zasvätený pohľad do minulosti a súčasnosti naznačuje, že takto formulované obavy sú neopodstatnené.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

ANALÝZA

Niet najmenších pochýb o tom, že kauza Gorila významne naštrbila reputáciu Penty. Aj keď bol tento spravodajský spis predovšetkým správou o prehnitosti slovenského politického systému, najviac pozornosti si vyslúžila práve Penta a z toho pramení aj je vnímanie médiami a širokou verejnosťou. Či je to spravodlivé, alebo nie, je námetom na inú analýzu. V tejto súvislosti je však potrebné uviesť, že verejná mienka nebola, nie je a nikdy nebude spravodlivá. Musí s tým počítať každý, kto ide s kožou na mediálny trh.

Z tohto pohľadu je prirodzené, že Penta čelí v súvislosti s aktuálnymi mediálnymi akvizíciami viacerým verbálnym a písomným atakom a že je terčom množstva ironických a uštipačných komentárov. Toto všetko patrí k veci, ale nemalo by ostať iba pri tom, pretože realita je oveľa komplexnejšia a menej dramatická, ako to prezentuje časť novinárskej obce.

SkryťVypnúť reklamu

Prvá slovenská investičná spoločnosť

Nie je totiž pravda, že vstupom do vydavateľstva Petit Press sa chystá denník SME ovládnuť finančná skupina. Tieto noviny už finančná skupina ovláda a je ňou 50-percentný akcionár Petit Pressu, akciová spoločnosť Prvá slovenská investičná skupina (PSIS), ktorú vlastní okruh osôb okolo Petra Vajdu.

Predchodcom PSIS bola Prvá slovenská investičná spoločnosť, tiež kontrolovaná Petrom Vajdom. Predchodca PSIS bol v polovici 90-tych rokov 20. storočia treťou najväčšou investičným fondom na Slovensku. Pred Prvou slovenskou investičnou spoločnosťou boli len gigant VÚB kupón a Prvá slovenská investičná a privatizačná spoločnosť.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1995 sa Prvá slovenská investičná spoločnosť dostal do veľkých problémov. Okrem iného aj kvôli negatívnym administratívnym a politicky motivovaným zásahom vtedajšieho štátneho tajomníka ministerstva financií Jozefa Magulu. Nič to však nemení na fakte, že to bola klasická finančná skupina a predchodkyňa súčasnej PSIS, ktorá je akcionárom Petit Pressu. Peter Vajda v tom istom čase spolu s podnikateľmi Majským a Vochianom vlastnil cez akciovú spoločnosť VMV denník SME.

Vplyv Petra Vajdu

Keď sa Prvá slovenská investičná spoločnosť dostala do konfliktu so štátnym tajomníkom Magulom, Peter Vajda využil všetok svoj vplyv na to, aby denník SME v rokoch 1995 a 1996 intenzívne obhajoval jeho obchodné záujmy. Často navštevoval redakciu a s kľúčovými redaktormi denníka rozoberal stratégiu písania o dianí na slovenskom kapitálovom trhu a taktiku kritiky Jozefa Magulu.

SkryťVypnúť reklamu

Bol to jeden z prvých prípadov presadzovania vplyvu finančnej skupiny v slovenských médiách a nikto sa nad tým ani nepozastavoval. Je síce pravda, že Magulove zásahy proti Prvej slovenskej investičnej spoločnosti mali politické pozadie, ale denník SME nemohol byť pri ich hodnotení objektívnym arbitrom, pretože sledoval záujmy svojho majiteľa. Je to historický fakt a pri súčasnom nepokoji okolo zmeny vlastníckej štruktúry jeho vydavateľa by sa na to nemalo zabúdať.

Vplyv Petra Vajdu bude zachovaný

Penta dnes odkupuje 50 percent akcií v Petit Presse od nemeckého vydavateľstva (oprava) Media Group Rheinische Post (RP) (pôvodne) Verlagsgruppe Passau. Vajdova PSIS si ponechá druhú polovicu a s ňou aj výhradné právo na menovanie vedenia redakcie, ktoré mala aj doteraz.

Tento fakt sa v aktuálne prebiehajúcich diskusiách z nevysvetliteľných dôvodov nespomína, respektíve zamlčiava. Ale nemal by sa, pretože okolnosť, že Penta nebude mať podľa akcionárskej zmluvy žiaden vplyv na vymenovanie a odvolanie šéfredaktora, zásadne mení rámec diskusie.

Presnejšie povedané diskusia sa zatiaľ ešte ani len nezačala, pretože väčšina z toho, čo doteraz v médiách na túto tému odznelo, boli len prejavy neinformovanosti a nezvládnutých emócií. To v lepšom prípade. V tom horšom išlo o zámerné zavádzanie, ale táto úvaha je už nad rámec preberanej témy.

Podstatným zistením je skutočnosť, že Peter Vajda bude aj po príchode Penty do Petit Pressu jediným, kto rozhodne o osobe starého, respektíve nového šéfredaktora denníka SME.

P.S. : Nemám nič proti Petrovi Vajdovi, ale nerozumiem, prečo je toľko kriku okolo niečoho, čo už dávno existuje.

Alexandra Macúchová

Alexandra Macúchová

Bloger 
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  0x

It doesn´t get easier, you get stronger. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
SkryťZatvoriť reklamu