Angela, daj azyl Snowdenovi !

Americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA) uplatňuje voči Európskej únii také praktiky špionáže ako v čase studenej vojny proti Sovietskemu zväzu. Zároveň chce s úniou vyjednávať o voľnom obchode. Je to obojstranne výhodná dohoda, takže rokujme. No nech dá Nemecko najprv azyl Edwardovi Snowdenovi, ktorý tieto tajomstvá odhalil. V menej celej Európy ukáže, že človeka, ktorého Spojené štáty naháňajú ako zločinca, my považujeme za vzácny zdroj omračujúceho a veľmi poučného poznania.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

V krátkosti si pripomeňme, že Snowden poukázal nielen na to, že Amerika devastuje právo svojich občanov na súkromie. Napokon je to ich domáca záležitosť. On však ukázal aj to, že USA elektronicky monitorovali (teda odpočúvali a kontrolovali e-maily) orgány Európskej únie a jej najvyšších šéfov.

Ako si USA predstavujú spojenectvo s Európou? Budeme posielať našich vojakov do Iraku a Afagnistanu a podieľať sa na politických nákladoch ich biznisu v islamskom svete a oni zatiaľ budú odpočúvať vrchných predstaviteľov únie ako nepriateľov? Výborné spojenectvo!

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nemecká ministerka spravodlivosti Sabine Leutheusser-Schnarrenberger sa vyjadrila, že je neuveriteľné, že priatelia v USA na Nemecko pozerajú ako na nepriateľa, ktorého treba špehovať. Vyzvala predstaviteľov USA, aby sa k afére vyjadrili a podali vysvetlenie.

Francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius povedal, že postup USA je neakceptovateľný.

Guy Verhofstadt, bývalý belgický premiér a súčasný vodca liberálov v Európskom parlamente, povedal, že americká „mánia v sústreďovaní informácií" dosiahla ďalší vrchol tým, že si dovolila špehovať predstaviteľov EÚ.

Minister zahraničných veci Luxemburska Jean Asselborn vyzval na okamžité skončenie špionážnych akcií na pôde európskych inštitúcií.

SkryťVypnúť reklamu

Martin Schutz, ktorý vedie Európsky parlament, povedal, že toto odhalenie vážne poškodí vzťahy medzi EÚ a USA.

Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy a predseda Európskej komisie José Manuel Barroso boli vyzvaní, aby okamžite predstúpili pred Európsky parlament a povedali, aké kroky podniknú voči USA.

Významné európske krajiny sa zhodli, že americké maniere rešpektovať nebudú. Keďže európske občianstvo je ešte stále abstraktný pojem, musí vystúpiť z tieňa jeden štát, ktorý povie : „Dáme Snowdenovi azyl!" Niežeby bol potom v úplnom bezpečí, ale bol by to jasný signál Spojeným štátom, že čo je veľa, to je moc.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa teraz Nemecko (prípadne Francúzsko) nezmôže na viac než protesty v Bielom dome a neurobí odvážne gesto voči Snowdenovi, tak sme ako Európa zlyhali.

Prečo práve Nemecko? Malá krajina si to nemôže dovoliť. Veľká Británia je naozaj veľká, ale správa sa ako síce občas ufrflaný, ale v konečnom dôsledku vždy poslušný bratranec Ameriky. Francúzsko na to dnes asi nemá silu, aj keď miestni zelení už po udelení azylu Snowdenovi volajú. Taliani a Španieli majú iné problémy, nepotrebujú ďalší s Amerikou.

Takže nemecká kancelárka Angela Merkelová je ten človek, ktorý sa musí postaviť za Európsku úniu. Podľa Der Spiegel bolo Nemecko americkými tajnými službami zaradené na špionážny zoznam spolu s Čínou, Irakom a Saudskou Arábiou.

SkryťVypnúť reklamu

Doteraz odmietlo dať Snowdenovi azyl 21 krajín v rátane Brazílie, Indie a Nórska. USA veľmi dôrazne varovali krajiny pred následkami, ktoré by vyvolala pozitívna reakcia na Snowdenovu žiadosť o azyl. A tak aj Ekvádor, ktorý mu pôvodne azyl prisľúbil, stiahol svoju veľkodušnú ponuku, sklopil uši a povedal, že bola chyba mu azyl ponúkať. Ekvádor totiž čaká na obnovenie obchodnej zmluvy s USA.

Niektoré krajiny sa k Snowdenovej žiadosti o azyl ešte nevyjadrili, medzi nimi napríklad Čína, Bolívia, Kuba. V hre je aj Venezuela. A Nemecko!

Keby dnes malo Francúzsko Charlesa de Gaullea, zrejme by ako prvý štátnik EÚ ponúkol Snowdenovi azyl. Najsilnejšou postavou európskej politiky je v súčasnosti Agnela Merkelová. Vedie krajinu, ktorá dokáže s Američanmi na diplomatickom poli zohrať vyrovnanú partiu a neohroziť tak vlastné národné záujmy. Práve preto by si železná Angela mohla a aj mala dovoliť uštedriť Amerike morálne zaucho a poskytnúť Edwardovi Snowdenovi v Nemecku politické útočisko.

Ak získa Snowden azyl v niektorej autoritárskej krajine Latinskej Ameriky, bude to pre USA oveľa väčšia hanba. Nemecko by tak nášmu vierolomnému atlantickému spojencovi vlastne urobilo veľkú službu, ktorú si po toľkom odpočúvaní vôbec nezaslúži.

Angela, konaj!

Alexandra Macúchová

Alexandra Macúchová

Bloger 
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  0x

It doesn´t get easier, you get stronger. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

104 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

228 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu