Igor Matovič v pondelok vytiahol na Radoslava Procházku obvinenie, že sa snažil zaplatiť reklamu v jeho novinách „čiernymi peniazmi“ a vyzval ho, aby podstúpil skúšku na polygrafe.
Možno sa pán Procházka pred tým, ako výzvu prijal, mal párkrát zhlboka nadýchnuť. Prijať totiž takúto „matovičizáciu“ politiky je neprijateľné!
Možno si spomínate, robil to aj Mečiar. Vymyslel si na niekoho klamstvo a keď sa neskôr ukázalo, že skutočne klamal, protivník bol aspoň pošpinený a zlý dojem ostal. Taký bol Vladimír Mečiar a Igor Matovič jeho praktiky aj s chlpmi prevzal.
Keď teraz ovečky utekajú z košiara baču Matoviča do dvora gazdu Procházku, hystéria núti vodcu OĽaNO vyťahovať takého špinavé intrigy. Novinári si kladú otázku, prečo Matovič o tomto údajnom incidente dva mesiace mlčal. Zašla by som ešte ďalej. Prečo nepodal trestné oznámenie, keď ho prezidentský kandidát Procházka nahováral na čudesné platobné a účtovné činy? Neobstojí argument, že by to bolo tvrdenie proti tvrdeniu, pretože to analogický platí aj pre tento spôsob „oznámenia“.
Spolok OĽaNO pána Matoviča je existenciou Procházkovej Siete politicky ohrozená. Dokumentujú to prieskumy verejnej mienky. Túto mečiarovskú intrigu vytiahol práve preto. A prečo práve teraz? Lebo po májovej schôdzi NR SR sa Radoslav Procházka vzdal poslaneckého mandátu a Matovič kalkuloval s tým, že ako predstaviteľ neparlamentnej strany bude mať komplikovanejší prístup do médií, takže sa nebude vedieť účinne brániť.
Tejto Matovičovej taktike tak trochu vyšlo v ústrety aj video denníka SME. No zároveň urobilo dobrú službu každému, kto má oči otvorené. Predseda OĽaNO často klopí zrak, pozerá sa do zeme, spomaľuje tok reči – zjavne fabuluje. Inak povedané „lže, jako když tiskne“, teda ako keď prehovoril jeho pravzor Mečiar.
Poďme si ale povedať, prečo je Procházkovo prijatie výzvy na vyšetrenie na detektore lži nesprávne. V prvom rade je polygraf kriminalistickým a spravodajským nástrojom. Navyše s veľmi s diskutabilnou dôveryhodnosťou.
Politika má byť férovým súbojom myšlienok, názorov, vízií, programov a oprávnených záujmov. Nie vyšetrovaním. Nehovoriac o tom, že už aj v USA, kolíske polygrafu (detektoru lži), si začínajú uvedomovať, že súvislosť medzi fyziologickými a elektrofyzilogickými procesmi v organizme a (ne)pravdivosťou výpovedí vyšetrovanej osoby je nejasná či dokonca neexistuje. Čoraz viac odborníkov (pozor, nezamieňať si so straníckymi propagandistami!) sa prikláňa k názoru, že previerky na polygrafe sú šarlatánstvom, podobným vešteniu z kávovej usadeniny.
Ak má pán Matovič dôkazy (priznal sa, že nemá), jeho povinnosťou je postúpiť ich polícií. Ak dôkazy nemá a navyše sa skutok nestal, treba naňho podať trestné oznámenie. Hľadala by som niekde okolo paragrafu 373 Trestného zákona, učebnicové ohováranie.
Čo vždy prešlo Mečiarovi, nemalo by Matovičovi. Veď on je predsa obyčajný človek. Ak jeho špinavá intriga ostane bez náležitej odozvy, ukáže sa, že aj z neho je len obyčajný papaláš.