Prečo vycestoval šéf ruskej FSB do USA?

Európa ako sprostredkovateľ zmieru v americko-ruskom konflikte, ktorý prebieha na pozadí ukrajinskej krízy, úplne zlyhala. Preto muselo prísť k priamemu rokovaniu Washingtonu a Moskvy, ktoré sa podľa všetkého v týchto dňoch uskutočňuje na pôde Spojených štátov, kam vycestoval šéf ruskej kontrarozviedky Alexander Bortnikov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Zatiaľ čo sa svet predbiehal v nápadoch, ktoré osoby dať na sankčný zoznam, USA prezieravo vynechali meno Alexandra Bortnikova, jedného z kľúčových spojencov vládcu Kremľa. Je to riaditeľ Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), ktorá zabezpečuje vnútornú spravodajskú ochranu Ruskej federácie. Vzhľadom na to, že Bortinkov je na sankčnom zozname Európskej únie a Kanady, jeho cesta bola utajená, a správa o nej bola zverejnená až po tom, čo lietadlo so šéfom FSB pristálo vo Washingtone.

Minské dohody neboli rešpektované oboma stranami ukrajinského konfliktu. Časť provládnych síl pod taktovkou Pravého sektoru v tom mali úplne jasno. Jeho vodca Jaroš dokonca napísal na sociálnu sieť, že pre nich minské dohody nič neznamenajú a oni budú bojovať ďalej. To isté urobili aj separatisti pri Debaľceve. Jedinou možnosťou, ako skrotiť obe strany konfliktu, je jasná dohoda medzi Washingtonom a Moskvou, ku ktorej dúfajme dôjde tento víkend.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Merkelová, Hollande, Porošenko a Putin mali konferenčný telefonický hovor v utorok, stredu a pokračujú v tomto formáte aj naďalej. Moskva chápe, že Európania chcú urobiť všetko pre to, aby boje na Ukrajine ustali, ale to nerieši ruský problém s USA. Akokoľvek môžeme odsudzovať režim Vladimíra Putina, je fakt, že Rusko sa do veľkej miery oprávnene cíti ohrozené.

Rusko má v zahraničí tri vojenské základne. Dve sú na hraniciach s Afganistanom, čo je normálne, lebo je v záujme Ruska, aby tam bol pokoj. Tretiu má v Sýrii, ktorá predstavuje jediný prístup Ruska k Stredozemnému moru. Amerika má základne prakticky po celom svete. Bola dohoda o neposúvaní hraníc NATO smerom na Východ. Bola porušená. USA navyše jednostranne odstúpili od americko – sovietskej zmluvy o spoločnej protiraketovej obrane. V tomto kontexte Rusi veľmi negatívne vnímajú pokusy o zbližovanie sa Ukrajiny so Západom, pretože sa boja, že NATO sa môže stať ich bezprostredným susedom. Na druhej strane si Kremeľ uvedomuje, že pokračovanie konfliktu na Donbase a jeho ďalšia eskalácia je aj pre Rusko kontraproduktívna. A v tomto kontexte je aj potrebné vnímať návštevu šéfa FSB v USA.

SkryťVypnúť reklamu

Oficiálne je Alexander Bortnikov v Bielom dome na Konferencii o boji proti násilnému extrémizmu. Podľa Stratforu nie sú správy o tom, že by mal direktor FSB pomimo konferencie viesť rozhovory s predstaviteľmi americkej administratívy. Poukazuje však na to, že Bortnikov, na rozdiel od svojho predchodcu Nikolaja Patruševa, nemal vo zvyku navštevovať USA. Ak sa to mení práve v tejto chvíli, asi to nebude súvisieť s témou konferencie.

Bortnikov dostal pozvanie na akciu priamo z Bieleho domu. Aj tento fakt signalizuje, že popri konferencii sa stretne s významnými činiteľmi USA. A témou rozhovoru nemôže byť nič iné ako Ukrajina. Uvidíme, s akým výsledkom.

Alexandra Macúchová

Alexandra Macúchová

Bloger 
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  0x

It doesn´t get easier, you get stronger. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

104 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu