Voliť OĽaNO je ako robiť biznis so schránkovou firmou

TA3 otvorila v nedeľu predvolebný rok 2015 diskusiou s relevantnými predsedami politických strán. Bugár, Fico, Figeľ, Matovič, Procházka, Sulík. Hovorilo sa o programe, víziách, pripravovanej agende pred voľbami, trochu neochotne aj o možných koalíciách. Teda o týchto veciach hovorili predsedovia strán, ktoré nejakú víziu a agendu majú. Predseda schránkovej strany hovoril len o sebe a o tom, že kto nepôjde s ním do koalície, tak kradne alebo je prisluhovačom Smeru.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Pár dní pred nedeľnou reláciou V politike som čítala rozhovor v Denníku N s Bélom Bugárom. Stále mu boli podsúvané otázky, či pôjde s Matovičom, čo hovorí na Matoviča a koho je vlastne Matovič problémom.

Nebudem Bugára citovať, rozhovor si môžete prečítať, ale pointa jeho postoja bola, že s Matovičom sa nedá spolupracovať. Nie preto, lebo všetci chcú kradnúť a Matovič by ich bonzol, ako to rád on sám prezentuje. Ide o veľmi praktické veci, ako znenia vládnych návrhov, zákony, kompromisy pri presadzovaní vládneho programu a podobne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Viete si predstaviť, že OĽaNO bude zostavovať vládu? Viete si predstaviť, že vám Matovič predstaví svojho nominanta na ministra hospodárstva, školstva alebo financií? Dobre, väčšina z vás má vieru v prezidenta Kisku, že Matoviča v žiadnom prípade zostavením vlády nepoverí. Môžu Vám byť sympatické jeho slová, ale sú autentické? Vždy, keď hlasujete za Matoviča, predstavte si, že by mal tento človek skutočne riadiť štát. Človek, ktorý ani neriadi vlastnú stranu, respektíve je mu jedno, čo robí strana, pretože jej začiatkom i koncom, šéfom a takmer jediným členom je len on sám. OĽaNO existuje iba ako nástroj jeho osobnej prezentácie.

SkryťVypnúť reklamu

Jediné, čo pevne riadi je evidentne jeho vydavateľstvo, distribučná spoločnosť a tlačiareň, aj keď oficiálne mu, samozrejme, nepatria. Oficiálne má totiž táto schránková strana aj volebný program, o ktorom síce Matovič povedal, že bol označený za tretí najlepší z opozičných strán, ale keď sa tak pozerám na zloženie parlamentu, tretí najlepší znamená aj druhý najhorší, keďže opozičných strán je presne päť. Ale chápem, tretí najlepší znie lepšie a pre pána Matoviča je veľmi dôležité, aby niečo len „znelo“.

Jeho tvrdenia, že neprikazuje poslancom, ako majú hlasovať preto, lebo chce, aby každý vykonával mandát slobodne, podľa vlastného svedomia, je po prvé absolútne nepochopenie politiky ako takej, po druhé nepochopenie princípu zákazu imperatívneho mandátu a v neposlednom rade zrejme aj klamstvo. OĽaNO nemá žiadne orgány, v ktorých by sa tvorilo politické pozície, preto nemá ani žiadnu ucelenú líniu a to je dôvod, prečo Matovič predstiera, že jeho poslanci majú pri hlasovaní voľnú ruku.

SkryťVypnúť reklamu

Budem citovať Vladimíra Palka :"Aj KDS odchádza z kandidátky, lebo s Matovičom nie je možné byť na spoločnej kandidátke ani minútu. Je to človek, ktorý sľuboval nezávislé osobnosti, ale v skutočnosti chce mať cvičené opice. Každému, kto sa vzoprie, sa vyhráža odvolaním z kandidátky. S človekom, ktorý politicky vydiera, na kandidátke nebudeme."

Možno sa niekomu páči Matovičove zanietenie pre detektor lži. Lenže celý humbug okolo polygrafu je zrejme len marketingový ťah a Matoviča z toho usvedčil Eugen Korda:„Korda svoje rozhodnutie vysvetlil tým, že jemu sú Palko a Zajac v podstate ukradnutí a odchádza preto, že ten samotný Matovičov nápad je preňho osobne neprijateľný. ‚Aj keby sa oni rozhodli, že ostanú, ja by som neostal,’ uistil. Podľa Kordu keď mu Matovič pred dvoma týždňami oznámil, že má bohovský marketingový ťah, aby išli všetci 150 kandidáti na detektor, tak mu odvetil, že je to šialený nápad. ‚Dnes mi zatelefonoval, aby som z kandidátky neodchádzal, lebo mňa sa to netýka. Ja by som rád zostal, ale dal som mu slovo, že odídem, ak urobí tento šialený krok. On to spravil a ja tým pádom odchádzam,’ dodal.“

SkryťVypnúť reklamu

Mám ešte jeden obľúbený citát z rovnakého článku v Hospodárskych novinách : „Na margo Matovičovho výroku, že vyšetrenie politikov na detektore lži si želajú ľudia, ktorí to demonštrovali aj transparentmi, Mojžiš upozornil, že to boli ľudia z Matovičovho volebného štábu, ktorí prezentovali takéto výzvy.“

Želám si obrodu pravice, ale nie štiepením, vydieraním, hádaním sa a marketingom. Ťažko ma môže niekto podozrievať z lásky ku KDH, ale je pravdou, že táto strana na to ide momentálne v celku správne. Ohlasuje integráciu. Otvára dvere tým, ktorí z nej kedysi odišli. KDH si asi spomenulo, kedy bolo najsilnejšie. Kedy dokázalo vzdorovať Vladimírovi Mečiarovi. Je oveľa zaujímavejšie sledovať, kto sa vráti na rodnú hrudu do KDH a ako tým KDH posilní, ako venovať pozornosť marketingovým trikom s kandidátkou Igora Matoviča, na ktorú sa údajne chystá preštrikovať aj ďalší otrok politického marketingu a predseda inej schránkovej strany Daniel Lipšic.

Vráti sa do KDH Mikuláš Dzurinda? Bude stačiť koalícia KDH, Sieť, Most-Híd?

Pre racionálne uvažujúceho človeka môžu byť zaujímavé len subjekty, ktoré sú skutočne politickými stranami a hnutiami nie preto, lebo sa tak zaregistrovali, ale napĺňajú aj obsah, majú celoštátne štruktúry, orgány, ktoré hlasovaním prijímajú rozhodnutia, vyznačujú sa kontinuálnou existenciou, čiže ich trvanie presahuje život jedného vodcu. Posledná požiadavka je síce v podmienkach Slovenska ešte nie celkom viditeľná, ale OĽaNO bez Matoviča si asi nevie predstaviť nikto.

Keď pred voľbami budú po krajoch, mestách a obciach chodiť volebné štáby, dobre sledujte, či niekde uvidíte členov Matovičovho spolku. Nie najatých brigádnikov. Členov strany. Pracovníkov celoslovenskej štruktúry strany OĽaNO. Ľudí, ktorí sa podieľajú na tvorbe volebného programu. Ľudí, ktorí si volia svojho lídra v strane. Asi ich nestretnete... Návrhy zákonov vymyslia a napíšu advokátske kancelárie, o predsedovi sa hádam ani nehlasuje, lebo veď kto iný by spravoval tie dva milióny euro uložené v cenných papieroch, čo strana podľa audítora vlastní/vlastnila?

A preto je pre mňa voliť OĽaNO to isté ako robiť biznis so schránkovou firmou.

Alexandra Macúchová

Alexandra Macúchová

Bloger 
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  0x

It doesn´t get easier, you get stronger. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
SkryťZatvoriť reklamu