Dá sa kopať do vety pána prezidenta, že Čentéša nikdy nevymenuje. (Všimli ste si, že bola jedna z mála zrozumiteľných?) Dá sa pochybovať o ctihodnej dáme a jej prešľapoch. Prísny komentár si tiež určite zaslúži aj fakt, že bol pán Čižnár zvolený poslancami jednej strany a tiež je absurdné, aby sa jeho vymenovanie robilo potichu. Ale ťažko možno z niečoho viniť Čižnára osobne. Protiústavných (alebo ústavne otáznych) a ignorantských krokov sa dopustili politici, nie on.
Keď si mali politické strany sadnúť a rokovať o kandidátovi, pravica sa správala maximálne arogantne a tlačila Čentéša. Teraz sa zachovali arogantne prezident, premiér a celý Smer. Malé deti, ktoré si myslia, že vládnu pieskovisku. Teraz tu máme dôsledky a nemôžu za ne ani Čentéš, ani Čižnár.
Je zvláštne, že za týchto okolností vyčíta Čižnárovi pán redaktor Pataj, že v prvý deň svojho úradovania nespomenul ako prioritu korupciu. Čo by sa zmenilo, keby o nej viedol kvetnaté reči? Nehovoriac o tom, že ak nebude makať Národná kriminálna agentúra (ktorej príslušníkom novinári zväčša tlieskajú), reči generálneho prokurátora môžeme tesať zlatom na Kriváň, ale veľa sa toho nezmení.
Rovnako pán redaktor Fila nepochopiteľne obviňuje Čentéša, že legitimizuje Čižnára. Lenže Čižnár legitímny je, a to aj navzdory hlúposti našich politikov. Tak prečo ten nerozum ešte rozmnožovať tlačením Čentéša do pozície právneho Che Guevaru? Čentéš jednoducho prejavil zodpovednosť za prokuratúru, a to je štátnické. Od novinárov nie je múdre, že ho poháňajú do politického zápasu s Čižnárom, ktorý by bol rovnako škodlivý ako spôsoby voľby v podaní pravice i ľavice.
A aké by to bolo prekvapenie, keby Čižnár teraz vyzametal prokuratúru od lenivých a prácu simulujúcich persón a dal priestor Čentéšovi! Možno by bol Čentéš predsa len lepšia dvojka, ako jednotka. Možno pán Čižnár predsa len zefektívni prácu prokuratúry. Nevylučujem, že Čižnár jednotka a Čentéš dvojka môže byť ideálny stav.
Veľa ľudí, si tendenčne spája prokuratúru len s politickými kauzami, ale prokuratúra rieši aj „obyčajné veci". A tam má čo zlepšovať.
Prečo potrebujeme od každého jedného, bez ohľadu na jeho funkciu a kompetencie, počuť, že bude bojovať s korupciou? Všetci o probléme menom korupcia vieme a vie o ňom aj pán Čižnár. Ale možno mnoho ľudí nevie, že domáce násilie je tiež obrovským problémom a dotýka sa bezbranných. Málokto možno vie, ako ľahkovážne pristupujú vyšetrovatelia k domácemu násiliu, že väčšina podnetov sa končí v koši a násilníci sa vracajú domov k obetiam.
Ak by pán Čižnár povedal, že bude pracovať na odstránení korupcie, napriek tomu, že sú tu orgány, ktorých výlučnou agendou je boj proti korupcii (nielen NAKA, ale aj špeciálna prokuratúra), vyznelo by to ako klišé a pokus zapáčiť sa médiám (médiopopulizmus?).
Napriek tomu, že si myslím, že Čentéšové ústavné práva boli porušené a prezident mal povinnosť ho vymenovať (dôvody, ktoré uviedol pre nevymenovanie, sú smiešne) nevidím prvý deň pána Čižnára vo funkcii ako sklamanie a zlyhanie. A profesionálny rešpekt pána Čentéša k novému šéfovi prokuratúry vidím ako postoj múdreho muža.