

Keď prvý bude posledný.
Národná kultúrna pamiatka Slovenskej republiky je na Slovensku nehnuteľná či hnuteľná vec vyhlásená Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky, ktorá je významným dokladom historického vývoja, životného spôsobu a prostredia spoločnosti od najstarších dôb po súčasnosť, ako prejavy tvorivých schopností a práce človeka z najrôznejších odborov ľudskej činnosti pre ich historické, umelecké, vedecké a technické hodnoty, a ktoré majú priamy vzťah k významným osobnostiam a historickým udalostiam.
Obchodný dom Prior (teraz Tesco) a hotel Kyjev je typickým príkladom riešenia nadčasovej architektúry s koncepciou hľadania dobrých a bezkolíznych urbanistických vzťahov peších trás a cestnej dopravy. Je to prvý plnosortimentový obchodný dom postavený v šesťdesiatych rokoch na Slovensku. Dal sa vtedy porovnávať len s pražským obchodným domom Biela labuť z obdobia prvej československej republiky.
Komplex je dôstojnou protiváhou už skôr vybudovanej slovenskej moderny (bývalé Družstevné domy prof. E. Belluša, polyfunkčný dom Manderla Ch. Ludwiga, Tvarožkova Sporiteľňa so zavesenou fasádou). Architektonickú jednotu súboru autor podporil jednotným obkladovým materiálom – doskami zo spišského travertínu a jednotným detailom. Komplex OD PRIOR si zasluhuje pozornosť aj pre svoje konštrukčné riešenie. Po prvý raz na Slovensku sa tu uplatnili veľkorozponové konštrukcie (monolitický skelet 9 x 9 m s trojuholníkovým konštrukčným pólom 60°). Výtvarné umenie sa uplatnilo na vonkajšej strane OD vo forme hodín so zvonkohrou.
Svojou prehľadnou dispozíciou, odvážnou konštrukciou, perfektným vybavením a presvedčivým architektonickým stvárnením sa obchodný dom zaradil medzi najvyššie hodnotené diela na Slovensku z tohto obdobia. Citlivé narábanie s kameňom, ktorý je na tejto stavbe uplatnený v nebývalom rozsahu, potvrdilo autorove mimoriadne schopnosti pri jeho tvarovaní. Nečudo, že práve za toto dielo udelili I. Matušíkovi Cenu Dušana Jurkoviča za rok 1969. (zdroj Wikipedia)
Napriek dokázateľne cenným umeleckým, technickým a vedeckým hodnotám stavby sa
pamiatkový úrad SR začiatkom mája rozhodol, že obchodný dom a hotel Kyjev na Kamennom námestí v Bratislave nebudú vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku. Pamiatkový úrad nespochybnil význam komplexu v kontexte modernej architektury, konštatoval však, že pre jeho vyhlásenie za kultúrnu pamiatku nie sú naplnené základné kritériá.Problematická je predovšetkým chýbajúca urbanistická hodnota komplexu, ktorú hodnotí pamiatkový úrad negatívne. Komplex bol nevhodne osadený do centra mesta, s ktorým sa nezžil. Vstúpil do historického jadra a dodnes je vnímaný ako rušivý zásah. Stavby zlikvidovali historickú zástavbu, nenadviazali na okolitú zástavbu, jej súčasný stav je nedoriešený, konštatoval Pamiatkový úrad SR. Priznanie štatútu národnej kultúrnej pamiatky by znamenalo odobrenie necitlivého spôsobu búrania a dodatočný oficiálny súhlas s takýmto konaním. (zdroj Bratislavské noviny)
25 novembra 2013 má prebehnúť na mestskom zastupiteľstve verejná prezentácia o predaji lahostajnosťou zanedbaného verejného Kameného námestia súkromníkovi Lordship development za účelom revitalizácie priestoru medzi Špitálskou a Dunajskou ulicou. Verejný priestor v okolí obchodného domu Prior a hotela Kyjev chce budúci investor revitalizovať obstavaním „funkčnejšou mestskou architektúrou, prípadne náhradou za úplne nové multifunkčné centrum typu Eurovea, čím defakto zanikne Kamenné námestie, ako otvorený priestor v husto zastavanom území starého mesta.
Nedávno vyšla propagačná brožúra Bratislavy pre susednú Viedeň, kde jej autori poukazujú na krásu retro socialistickej architektúry. Našu históriu, ktorú si sami nevážime , objavujú za hranicami http://www.eastmodern.com/ky11.html a navrhujú sympatické turistické bedekre aj s mapkami trasovania jednotlivých pamiatok http://terkajeffko.blogspot.sk/2013/04/jeffs-tour-of-communist-bratislava.html?spref=fb Pýtam sa, nemala by Bratislava začať budovať svoj imidž aj na tejto kultúrnej stope ? Veď okrem hradu, Dómu sv. Martina a historického centra je práve táto architektúra v Bratislave najvýraznejšia.
Most SNP, Slovenská národná galéria, obchodný dom Prior a hotel Kyjev, Slovenský rozhlas, Slavín, námestie Slobody, Trnavské mýto s Novou tržnicou a Istropolisom atď. predstavujú ucelenú architektonickú vrstvu na mape mesta. Tieto monumentáne architektúry sú jedinečnými funkčnými pamätníkmi jednej Éry.
Páni poslanci, nepredávajme Kamenné námestie plytkému konzumu, predajme turistom Genius Loci socialistickej architektúry, budúcnosť sa nám za to poďakuje.
Ďakujem.