
Nebývalý stavebný boom v Bratislave začína však až po druhej svetovej vojne, kedy sa Bratislava stáva hlavným mestom Slovenskej socialistickej republiky. Na mieste priľahlých obcí vznikajú celé nové mestské časti s úradmi, obchodmi, školami, športoviskami, kultúrnymi centrami a nemocnicami napojené na centrum mesta novými mostami a dopravnými uzlami. Bratislava sa krátky čas stáva skutočnou metropolou. Najimpozantnejšie architektonické ikony (most SNP, obchodný dom Prior a hotel Kyjev, Slovenský rozhlas, budova SNG sú sústredené okolo stredovekého jadra mesta, kôli čomu žial padne veľká časť historických predmestí.
Zatial čo stavebné dejiny Slovenska a Bratislavy v priebehu histórie ovplyvňovali medzinárodní stavitelia, pri socialistickej architektúre prelomu liberálnych 60- 70 rokov môžme hovoriť o rýdzo slovenskom národnom štýle. Preto ma udivuje, že súčasná slovenská spoločnosť - častokrát bijúca sa do pŕs, pripravená obhajovať slovenskosť, sa stavia k tomuto dedičstvu tak macošsky.
Každá svetová metropola má nejakú dominantu , Bratislava ich má hneď niekoľko (most SNP, obchodný dom Prior a Hotel Kyjev, Slovenský Rozhlas, SNG, SND, Slavín, Centrálne námestie s novou Tržnicou a kultúrnym centrom Istropolis) , je len na nás ako dokážeme tuto devízu odprezentovať, na začiatok stačí málo : upratať, odstrániť outdorovú reklamu, nasvietiť, zapísať do turistických bedekrov no hlavne sprístupniť (obrovské terasy Slovenského rozhlasu a obchodného domu Prior sú z nepochopitelných dôvodov uzavreté verejnosti) a pritiahnuť fanúšikov komerčnými aktivitami a sprievodným programom . Pretože ani do populárnych shoping centier ľudia nechodia obdivovať architektúru, ale sa chcú stretnúť na káve, niečo si kúpiť, prípadne pozrieť nejaký program. A práve pri verejnom priestore týchto dominánt v spolupráci s ich prevádzkovateľmi vidím priestor na interaktivitu.
Z aktivít, ktoré citlivo zapajájú tieto veľkolepé stavby so súčasnosťou spomeniem vydarený projekt Bratislavského okrášlovacieho spolku Bridge Gallery na telese mosta SNP http://www.svkonline.sk/obrazom-most-snp-sa-zmenil-na-galeriu-prezentuje-svoju-vystavbu-aj-buranie-podhradia/ , realizovaný projekt Mestských zásahov t.j. moderné nasvietenie nástupiska pod mostom SNP z ateliéru Vallo- Sadovsky https://www.facebook.com/media/set/?set=a.545056712223770.1073741835.208413725888072&type=1, projekt Hrdinovia (Veľkoformátové portréty nalepené na betónových nosníkoch mosta od fotografa Šymona Klimana http://www.artattack.sk/content/06/partizani-su-narodni-hrdinovia/, umelecké performancie združenia Verejný podstavec na zanedbanom Námestí Slobody http://www.verejnypodstavec.com/bod_0.html , či interaktívne aktivity komunity Námestie pre ľudí a cyklokoálície https://www.facebook.com/namestiepreludi?fref=ts na magistrátom ignorovanom Kamennom námestí.
Samozrejme, že tieto "hipsterské" aktivity takéto kolosálne budovy neuživí, ale aspoň sa na ne upozorní, pritiahne divákov a môže sa začať diskusia o ich novom využití.
Na záver prikladám zahraničné stránky, kde sa môžete pokochať týmto slovenským kultúrnym dedičstvom http://www.eastmodern.com/ky11.html a pre turistov s praktickými s mapkami ako sa k týmto pamiatkam dostanete http://terkajeffko.blogspot.sk/2013/04/jeffs-tour-of-communist-bratislava.html?spref=fb