
Ministerstvo kultúry (MK) SR sa musí vrátiť k duchu a posilňovaniu kultúrnych tradícií a dedičstva slovenského národa. Pri pondelkovej návšteve predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) v sídle rezortu sa na tom premiér zhodol s ministerku Martinou Šimkovičovou (nominantka SNS). V tejto súvislosti ministerku požiadal
"Prosím, venujte pozornosť veľkomoravskej i cyrilometodskej tradícii, meruôsmym rokom, významným slovenským dejateľom. Nezabúdajte na také výrazné udalosti a dátumy, ako bol napríklad 17. júl a Deň prijatia deklarácie o zvrchovanosti SR,"
Šimkovičová predstavila víziu činnosti ministerstva, ktorá za základ pokladá upriamenie sa na národnú kultúru a jej tradície pri rešpektovaní kultúr iných národov. Zároveň poznamenáva, že "Rešpekt voči iným kultúram neznamená ich zmiešavanie s tou slovenskou.
Ak máme byť uznaní ako národ s vlastnou kultúrou, postavme do popredia našich dejateľov, naše tradície, naše dejiny," zdôraznila ministerka. Verí, že rezort prispeje aj k zmierňovaniu polarizácie spoločnosti, za dôležité považuje dosiahnuť principiálnu zhodu, ktorá bude rešpektovať rozdielnosť názorov..
Ak máme byť uznaní ako národ ?
Pokiaľ viem ako národ sme boli uznaní už v roku 1918 po rozpade Rakúsko Uhorskej monarchie, zásluhou MR Štefánika a TG Masaryka podpisom Pittsburskej dohody, ktorá schvaľovala spojenie Slovákov a Čechov v samostatnom štáte, v ktorom malo mať Slovensko vlastnú administratívu a snem. Sľubovala Slovákom samosprávu a slovenčinu ako úradný jazyk na školách, v úradoch a vo verejnom živote.
Počas existencie Československej socialistickej republiky sme ako národ získali opäť autonómiu Dňa 1 januára 1969 kedy sa Česko-Slovensko stalo federáciou dvoch suverénnych štátov, Česka a Slovenska. Stalo sa tak pri kolaudácii zachráneného Bratislavského hradu. Je tam vysadená pamätná Lipa
Federáciou dvoch suverénnych štátov ČSFR sme ostali aj po nežnej revolúcii.
A od roku 1990 sme oficiálne uznaní ako samostatná Slovenská republika
Od 19. januára 1993 je Slovensko členom OSN, od 29 marca 2004 členom NATO, od 1 mája 2004 členom Európskej únie, od 21 decembra 2007 je členom Schengenského priestoru. a od 1 januára 2009 je 16. členom Európskej menovej únie – Eurozóny a oficiálnou menou sa stalo EURO.
Rešpekt voči iným kultúram neznamená ich zmiešavanie s tou slovenskou?
Základnou vlastnosťou kultúry je práve zmiešavanie a kultúrne ovplyvňovanie (centrá, kde vznikali umelecké slohy a štýly ovplyvňovali periférie, ktoré si častokrát tieto kánony krásy prispôsobovali ) dialo sa to počas celých dejín ľudstva a deje sa to aj teraz a volá sa to vzájomné obohacovanie. Neexistuje čistá kultúra rovnako ako neexistuje čistá rasa.
Postavme do popredia našich dejateľov, naše tradície, naše dejiny:
Ministerka pokladá za základ upriamenie sa na národnú kultúru a jej tradície. Toto sme predsa robíme už od vzniku 1 ČSR, počas socializmu Až do súčasnosti pochybujem, že sa v súčasnej dobe dajú prekonať takéto monumenty.






Čo je to slovenská kultúra?
Grécky misionári Cyril a Metod priniesli Slovanom východorímsku ortodoxnú kresťanskú vieru a písmo hlaholiku, kráľ Svätopluk však nakoniec oboch vierozvestcov vyhnal prijal latinské písmo a svoju ríšu smeroval na západ.
Poradcom Svätopluka bol švábsky duchovný menom Vichtig. Latinskí kňazi na Veľkej Morave presvedčili Svätopluka, aby vymenoval Vichinga za (historicky) prvého biskupa Veľkej Moravy a v roku 880 sa Viching zúčastnil delegácie k pápežovi do Ríma, kde ho vysvätil za nitrianskeho biskupa. Po Metodovej smrti 885 sa veľkomoravskej cirkvi zmocnil Viching a ten dal v roku 886 vyhnať Metodových žiakov z Veľkej Moravy. Vo Veľkej Morave sa znova presadila latinská liturgia a bavorskí kňazi
Bryndza a valaška k nám prišli vďaka valachom z Rumunska a Rusínska tzv Valašská kolonizácia
Valašská kolonizácia – (14- 17.st.) - osídľovala sa najmä oblasť Horehronia a územie severného Slovenska. Prvé skupiny pastierskeho obyvateľstva rumunskej a rusínskej národnosti sa objavili najskôr na východe v priebehu nasledujúcich storočí, postupe na západ, do Gemera, horného Pohronia, Liptova, Oravy a Trenčianskej župy. Usadzovali sa v málo úrodných horských dolinách a na pasenie využívali dovtedy nezužitkované pasienky nad pásmom lesa – hole. Vykonávali tiež strážne služby a postupne aj drevorubačské práce v horách. Pastierstvo a ovčiarstvo sa stalo jedným z charakteristických slovenských kultúrnych prejavov, napriek tomu že je kultúrnym importom. V 17. storočí valaskí poddaní splynuli s ostatným dedinským obyvateľstvom.

Ľudové kroje.
Všetky tie kroje, ktoré tak hrdo ukazujete v zahraničí, majú 'čisto slovenského' asi hlavne výšivky. Modrotlač na ne nám potláčali Nemci, party vyrábali Židia.
Tie ľudové piesne, ktoré sa vám tak hodia do propagandy, existujú v skoro identickej podobe v Poľsku aj v Maďarsku.
Tie tradičné jedlá, sú rovnaké v Rumunsku, Maďarsku a Zakarpatia.
Naša reč je dodnes pretkaná slovami z nemčiny a poľštiny, a to ani nehovorím o rusínoch a goraloch.
Sme takí nádherní a máme takú nádhernú kultúru práve vďaka tomu, ako sme v tomto kraji nažívali spoločne. Ako sme cestovali, ako sme sa miešali.
Zahoďme už konečne tie trápne predstavy o tom, že existuje nejaká nepoškvrnená slovenskosť.
Pán premiér Robert Fico ministerku kultúry požiadal aby sme Nezabudli na také výrazné udalosti a dátumy, ako bol napríklad 17. júl a Deň prijatia deklarácie o zvrchovanosti SR,"
V deklarácii o zvrchovanosti SR sa okrem iného píše:
Uznávajúc právo národov na sebaurčenie, vyhlasujeme, že aj my si chceme slobodne utvárať spôsob a formu národného a štátneho života, pričom budeme rešpektovať práva všetkých, každého občana, národov, národnostných menšín a etnických skupín, demokratické a humanistické odkazy Európy a sveta.