Dnešná vládna koalícia si hovorí národná a rada sa hlási k odkazu Ľudovíta Štúra a jeho družiny. Zároveň kritizuje a napáda progresívcov za ich liberálne myšlienky, ktoré údajne rozvracajú Slovensko. Posmešne ich nazýva Bratislavskou kaviarňou.
V skutočnosti možno hľadať počiatky Bratislavskej kaviarne práve u Štúrovcov. Práve v kaviarňach a vinárňach sa štúrovci schádzali a tu spísali svoje hlavné myšlienky národooslobodzovacieho boja. Ich myšlienky boli na svoju dobu veľmi progresívne a preto čelili prenasledovaniu zo strany vtedajšej vlády. Predstavte si, že nejakí študenti ( s pubertálnymi vyrážkami na nose, citát Fica) patriaci vo veľkom Uhorsku k slovenskej menšine, kritizovali 1000 ročnú maďarskú ríšu a dokonca spochybňovali jej územnú celistvosť a svojich práv sa dožadovali u Cisára vo Viedni, čo zaváňalo národným sprisahaním. ( Fico by istotne povedal, že na rozdiel od nich vie kde je miesto Slovenska na mape)
Nečudo, že uhorskí politici išli po krku Štúra:
Najprv zakázali Štúrovi prednášať.
Na Silvestra 1843 ho zosadili z námestníctva profesorátu pod zámienkou, že bol suplentom svojvoľne, proti školským štatútom.
Pokúsil sa o vydanie politických novín, no bez verejného úradu nemohol nič vydávať.
Ústredný cenzúrny sbor v Budíne odmietol Štúrovu žiadosť s odôvodnením, že politické noviny „Slovenské Národní Noviny“ a zábavno – vedecká príloha „Orel Tatránsky“ sú pre ľud zbytočné a škodlivé.
Nakoniec bol naňho vydaný zatykač, pre jeho účasť na zvolávaní slovanského sjazdu v Prahe.
V skutočnosti práve Fico a jeho vláda v súčasnosti predstavuje vtedajších maďarónov ( ako ochrancov tradičných nacionálnych hodnôt) a Šimečka paradoxne symbolizuje buditeľské úsilie štúrovcov ako nádej pre mladých slovákov. Koniec koncov má to aj v rodokmeni :
Michal Šimečka pochádza z významnej slovenskej národoveckej rodiny Bellovcov.
Jeho prapradedom bol Matej Metod Bella, v časoch monarchie jeden z troch slovenských poslancov Uhorského snemu ( za Slovenskú národnú stranu), neskôr signatár Martinskej deklarácie, ktorou sa Slováci prihlásili k Československému štátu, a po prvej svetovej vojne dlhoročný bratislavský župan.
Šimečkov prastrýko Peter Dobroslav Bella je autorom známej básne Aká si mi krásna, ty rodná zem moja, ktorú neskôr zhudobnil Eugen Suchoň.

Ak by bol Michal Šimečka šéfom nacionalistickej strany, mal by v rukách náboje, o akých môžu Andrej Danko, Tomáš Taraba či Milan Uhrík iba snívať.
Vzdelaním, nadobudnutým na vynikajúcich univerzitách, by možno národne orientovaného voliča nepresvedčil, no svojím rodokmeňom, plným významných Slovákov, by už zrejme zaujal.
A keď sme už pri kaviarňach za najlepšiu popularizáciu Štúra považujem projekt kaviarne Sthoor, za ktorým bol grafický dizajnér Martin Bajaník. Vytvoril živé miesto na stretnutie pri káve s humornými odkazmi na velikána Štúra.


Neviem či to bol zámer ale názov Sthoor humorne zosmiešnoval neonacistov, ktorí mali v oblube mikiny Thor steiner a hrdo sa hlásili k Štúrovi.

https://scd.sk/clanky/martin-bajanik-komunikacny-dizajn-pre-mna-znamena-spojenie-obrazu-a-slova/
Viac o Štúrovi tu: https://mreferaty.aktuality.sk/Ludovit-Stur-na-cele-mladoslovenskeho-hnutia-a-narodneho-pohybu/referat-7602