Fico má pravdu, oslobodenie prišlo z východu.

Ale to skutočné až 40 rokov po porážke Nacizmu.

Fico má pravdu, oslobodenie prišlo z východu.
Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Porážka Nacizmu sovietskou armádou a spojencami Británie a USA malo za následok rozdelenie Európy na západnú, kde fungoval kapitalizmus a demokracia a východnú časť, kde zavládol komunizmus. O komunizme sa nedá hovoriť, že to bola sloboda, pretože najprv vám bol v rámci znárodnenia a kolektivizácie zhabaný majetok v prospech štátu, neexistovala sloboda slova a bolo zakázané cestovanie do zahraničia. Krajiny východného bloku boli oplotené ostnatým drôtom, tzv železnou oponou.

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Keď ste chceli tajne prekročiť hranicu boli ste zastrelený, alebo vás zabil elektrický prúd.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obrázok blogu

V bezpečí ste neboli ani doma, pretože vás sledovala polícia, mohol vás niekto udať, alebo ste sa stali nepohodlným kvôli minulosti, alebo rodinným príslušníkom. Počas Stalinizmu bolo veľa ľudí aj presvedčených komunistov odsúdených na trest smrti, alebo na nútené práce napr v uránových baniach. Aj vďaka tomu chcelo Maďarsko a Československo získať väčšiu suverenitu od Moskvy, ich snaha však bola vojensky potlačená.

Oslobodenie nastalo až 40 rokov po porážke nacizmu a volalo sa Perestrojka a Glasnosť.

Obrázok blogu

Perestrojka (prestavba) pôvodom ruské slovo označujúce ekonomické reformy z júna 1986 v Sovietskom zväze. Politiku perestrojky, ktorú realizovalo vedenie Komunistickej strany ZSSR na čele s Michailom Gorbačovom, viedla k veľkým zmenám v celom ZSSR.

SkryťVypnúť reklamu

Obrázok blogu

Podstatná súčasť perestrojky bola Glasnosť otvorené informovanie o stave a perspektívach sovietskej spoločnosti, ktoré viedlo k prekonaniu mnohých zaužívaných ideologických stereotypov a noriem.

Perestrojka priniesla pomalý koniec politického monopolu Komunistickej strany, pripravila pôdu pre vytvorenie politickej a názorovej plurality a viedla k ukončeniu studenej vojny.

SkryťVypnúť reklamu

Obrázok blogu

Počas perestrojky však vznikli mnohé nové ekonomické a národnostné problémy, čo malo za následok rozpad Sovietskeho zväzu a v Európe pomohlo k vzniku samostatných národných štátov (československa, Zjednotenie Nemecka, Maďarska, Polska, Rumunska a Ukrajiny)

SkryťVypnúť reklamu

So slobodou však prišli i problémy, keďže polícia stratila na sile, nastúpila éra mafiánov. Vznik národných štátov dal zase zelenú vzniku nacionalizmu a krajnej pravice. Studená vojna sa síce skončila ( preteky v zbrojení) ale reálne vojny nie. Rusko napadlo Čečensko, ktoré sa chcelo tiež osamostatniť, rozpad Juhoslávie sprevádzala tiež etnická vojna, ktorú muselo ukončiť až bombardovanie Belehradu a napokon po páde dvojičiek aj samotné USA začalo sériu vojen proti terorizmu. arabských krajín, buď to priame vojny v Afganistane a Iraku akebo proxi vojny v Lýbii a Sýrii.

Pre krajiny z bývalého východného bloku vrátane Slovenska nastala skutočná sloboda až so vstupom do EU, možnosť cestovať za prácou, alebo štúdiom, alebo na dovolenku do zahraničia bez potreby dokladovania účelu cestovania a bez potreby víz.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Avšak prišlo aj znechutenie, platy na Slovensku máme oproti západným krajinám neporovnateľne nižšie, stali sme sa pracujúcou chudobou, prehlbuje sa priepasť medzi bohatými a chudobnými. Toto je však skôr výsledok zlého hospodárenia 12 ročnej vlády SMERU, ako problém EU. Dokonca sa šíri sentiment, že za komunizmu bolo lepšie, lebo štát vám garantoval prácu a bývanie.

Do toho prišla migračná kríza, pandémia korony a nakoniec vojna na Ukrajine, ktorú mnohí vnímajú ako suverénnu politiku Ruska proti nadvláde USA.

Pre mnohých rusov je Gorbačov zradca, lebo pod jeho vedenín sa rozpadlo ZSSR. Pre mňa je však hrdina, pretože zlomil ľady studenej vojny a dal ľuďom nádej v lepší svet. Perestrojka sa mu nepodarila, pretože systém založený na strachu z vonkajšieho nepriateľa stratil opodstatnenie. A kto vie, možno Číne sa nakoniec podarilo zrealizovalať ideu Perstrojky, keď povolili podnikanie a cestovanie do zahraničia, komunistická vláda tvrdej ruky však ostala, čo čínania pocítili napríklad počas pandémie korony ( v Číne zaviedli celoplošné očkovanie, zákaz vychádzania aj niekolko mesiacov a platila nulová tolerancia,takže ma udivuje, že práve antivaxeri obdivujú totalitné režimy a podporujú myšlienku vystúpiť z EU )

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Radko Mačuha

Radko Mačuha

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  214
  •  | 
  • Páči sa:  16 759x

Som Bratislavčan, zaujíma ma všetko o jej histórii, architektúre a spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
SkryťZatvoriť reklamu