Boh prikázal v raji človekovi: “Zo všetkých stromov raja môžeš jesť. Zo stromu poznania dobra a zla, z toho, nejedz! Lebo v deň, kedy by si z neho jedol, istotne zomrieš”.
Adam neposlúchol a tak sme sa stali smrteľnými a boli sme odsúdení na každodenné zháňanie potravy.
Ja v tom vidím krásnu metaforu : Ochutnať zakázané ovocie, ako skúška dospelosti a vyhnanie z raja, ako keď dieťa opúšťa svoj domov, svojich rodičov aby sa začalo živiť samo.
Slovo Adam v hebrejčine znamená zrodený z prachu zeme, inými slovami Adam je niečo ako Golem - žije ale nerozhoduje o sebe, plnil len Boží plán , mohol sa rozmnožovať a starať sa o rajskú záhradu, kde bolo všetkého dostatok. Táto predstava ma napĺňa nudou, pretože práca ma baví aj kvôli neúspechom.
V Biblii sú až dvaja Adamovia, druhý sa volaj Ježiš Kristus a je to údajne brat prvého Adama, kým prvý Adam neposlúchal, za čo bol vyhnaný z domu, Jeho brat poslúchal, plnil Otcov plán a nechal sa zabiť aby zachránil (vykúpil z hriechov) potomkov svojho brata. A my potomkovia Adama sme opäť neboli zatratení, ale smrť Ježiša má byť pre nás výstrahou, aby sme žili príkladne, pretože po smrti to môžeme oľutovať..
Vďaka prvému hriechu sme boli vyhnaný z raja a boli sme odsúdení na prácu. A v práci sme sa zdokonalili natoľko, že dnes dnes môžeme lietať do vesmíru a komunikovať cez internet. Z tohto mi vychádza, že hriech je motivujúci, musí byť však korigovaný s bázňou (rešpektom ku karme a prírode)
Zamysleli ste sa však niekedy, prečo je západný katolícky svet modernejší, ako východný pravoslávny? Určite sú za tým stáročia rabovania križiackych výprav počnúc dobytím Carihradu a končiac vyrabovaním Nového sveta, ale možno je to len rozdiel v používaní slova Filioque (zo Syna). Vďaka tomuto slovu nastal v rannom kresťanstve rozkol, ktorý poznáme pod pojmom Veľká schizma. Slovo Filioque (zo Syna) sa používa v spojitosti z duchom svätým. Svätý Duch (Spiritus Sanctus) sa označuje ako jedna s troch osôb Svätej Trojice (Otec, Syn a Duch svätý) veriacim pomáha, ako radca, pomocník, učiteľ (v podstate je to múza, vynález, objav, alebo keď chcete božské vnuknutie). Východorímska ríša (pravoslávna) tento výraz nepoužíva, pretože podľa nej duch svätý môže vychádzať iba skrze Boha Otca. Západorímska ríša (katolíci) hlása, že duch svätý môže vychádzať aj skrze Božieho Syna Ježiša Krista. Ježiš Kristus je vnímaný ako napoly človek (mal ľudské telo) a napoly Boh (jeho duša) a keďže katolíci veria, že Duch Svätý môže vychádzať aj skrze Ježiša, ktorý bol napoly človek, možno sme tým odbúrali bázeň a otvorili priestor na božské kreovanie. Ten rozdiel vidím už len keď vojdem do kostola, kým katolícke kostoly a ich výzdoba prešli od počiatku rôznymi umeleckými slohmi (románsky, gotický, renesancia, Barok, Klasicizmus, secesia) v pravoslávnych akoby zastal čas, pozerajú sa na vás Ikony Krista Pantokratora, rovnakého charakteru, aké dal vyhotoviť cisár Konštantín, ktorý založil Carihrad.
Za všetkými týmito umeleckými slohmi, nie je iba remeselná zručnosť, estetika a filozofia. Je to súhrn všetkých prírodných vied : matematiky, fyziky, chémie, vďaka, ktorým sme dosiahli Priemyselnú revolúciu, čím sme sa navždy vymanili z područia prírody a dnes vďaka internetu a digitalizácii sa odpútavame už aj od reálneho sveta.
V knihe Global Village od Marshalla Mac Luhana (kanadský teoretik médií, literárny kritik a rétor, položil základy mediálnej teórie. Založil v Toronte Centrum pre kultúru a technológiu ) je podobenstvo o čínskom roľníkovi, ktorý ručne ťahá vodu zo studne, aby zavlažil svoje pole a na otázku prečo nepoužije pevnú kladku odpovedá, že on tento vynález pozná , ale nechce ho použiť zámerne, pretože keď začne používať stroj, začne rozmýšľať ako stroj, čím stratí svoju ľudskosť.
Keď sa tak pozerám na laptop mojej ženy, vidím to jablko, do ktorého sme sa zahryzli v rajskej záhrade. Držíme v rukách naozaj diablov vynález ?