" Drahý bratia farizeji "
Žiaľ dnešný Jeruzalem a celý náš Izrael ohrozuje epidémia. Nie je to mor, ani vojna s Rímskou ríšou. Je to bohorúhačský a marxistický liberalizmus Ježiša Krista.
Zaiste náš všetkých zasiahla správa o jeho ukrižovaní. Dav bol pravdepodobne plný nenávisti a odporu voči veciam , ktoré Ježiš hlásal. Ale takto radikálne riešenie je odsúdeniahodné a tragické.
Mnohí sa už vyjadrili k tejto udalosti. Politici, obyčajný občania aj zástupcovia cirkví. Priznám sa vám, že mi vadí jedno slovo s ktorým nemôžem súhlasiť. To slovo je nevinná obeť.
Nešíril tento falošný prorok klamlivé kázne o príchode nového mesiáša, dokonca vyhlasoval, že on sám je synom Božím ?
Vieme aj, že sa stretával s hriešnikmi a prostitútkami, dokonca ich uprednostňoval pred spravodlivými zákonníkmi a že svojvoľne odpúšťal hriechy.
Neboli tieto jeho reči a skutky iba výsledkom nadmerného požívania vína? Vieme , kto Ježiša financoval?
Viem si predstaviť, že Rimania uňho neurobili ani raz raziu a viete prečo? Lebo sa báli, že by to vyvolalo protesty v Izraeli.
Asi takto mohli reagovať konzervatívne kruhy na Ježišovo učenie, ktoré dnes poznáme pod pojmom kresťanstvo. Určite sa obávali potierania tzv. tradičných hodnôt napísaných v starom zákonne.
Prečo bolo Ježišovo učenie pre mnohých také poburujúce?
Hlásal rovnosť (slovo božie malo byť podľa nového zákona pre všetkých, nie iba pre židov)
Hlásal inakosť (Ježiš sedával pri stole s chudobnými a nechával si umývať nohy kurtizánou Máriou Magdalénou.
Z dnešného pohľadu mal ekologické myslenie, pretože hlásal odriekanie hmotných statkov (božie kráľovstvo nevidel na tejto Zemi )
Čo sú teda tradičné hodnoty kresťanstva na ktoré sa tak často odvolávame.? Nenachádzajú sa v Ježišovom učení skôr známky liberalizmu tj. zhovievavosť, zmierlivosť, tolerancia ?
Mnoho ľudí si dnes zamieňa sväté písmo so sexuálnou príručkou. Hľadajú vinníka, že za všetko zlo môže sexuálna orientácia. V stredoveku stíhali ženy dnes vinia tzv. dúhových ľudí. Pritom posolstvo Ježiša je v srdci a nie v gatiach.
Najdôležitejším odkazom Ježišovho učenia je prikázanie lásky. Láska musí byť nasmerovaná súčasne voči Bohu i voči blížnemu.
Láska k blížnemu, ktorá sa tiež volá bratská láska, znamená byť blízko, počúvať, podeliť sa, starať sa o druhého. Koľkokrát sa nemáme k tomu, aby sme druhého vypočuli, lebo nás nudí alebo nás oberá o čas, alebo aby sme ho sprevádzali v jeho bolestiach, v jeho skúškach… Vždy si však nájdeme čas na klebety. Vždy.
Pápež František to povedal správne. Aj na otázku homosexuála či ho Boh miluje odpovedal, že Boh nás miluje všetkých rovnako.
Je smutné, že niektorí súčasný kazatelia vytvorili z Kristovho nadčasového odkazu len milióny rokov staré odumreté myšlienky, a ich kázaním šíria iba síru, rovnako ako pri spaľovaní fosílnych palív.